OSN mění postoj: společně s WHO odmítá stíhat uživatele drog
Ve stopách Portugalska
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala společně s Organizací spojených národů (OSN) prohlášení, kde požaduje přezkoumání a zrušení zákonů, které kriminalizují užívání a držení drog pro osobní potřebu. Legalizace drog se osvědčila v Portugalsku, kde se za 14 let jejího fungování výrazně snížil počet nakažených virem HIV, píše The Independent.
Minulý rok bylo po výzvách Mexika, Guatemaly a Kolumbie svoláno Valné shromáždění OSN. Tyto země čelí velké vlně násilí spojovaného s pašeráky drog a požadovaly k této problematice „humánnější přístup“. Usnesení ale neobsahovalo žádnou kritiku trestu smrti za zločiny spojené s drogami. Kriminalizace drog zůstala beze změny.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Na konci června ale v souvislosti s Mezinárodním dnem boje proti drogám a obchodováním s nimi generální tajemník OSN António Guterres vyzval k řešení této problematiky pomocí prevence a dodržování lidských práv. „Navzdory rizikům a problémům spojených s řešením tohoto globálního problému doufám a věřím, že jsme na správné cestě a že společně můžeme zavést koordinovaný, vyvážený a komplexní přístup, který vede k udržitelným řešením,“ uvedl Guterres.
Když byl v roce 2001 Guterres předsedou vlády v Portugalsku, došlo v zemi k dekriminalizaci drog. Týká se to užívání a držení malého množství marihuany, kokainu i heroinu. V roce 2015 země zaznamenala pozitivní výsledky. Výrazně klesl počet nakažených HIV a Portugalsko má hned po Rumunsku druhý nejnižší počet smrtí z předávkování v Evropě.
Zároveň v Portugalsku klesl počet lidí užívajících tzv. syntetické drogy. Po legalizaci totiž raději užívají čistou drogu, což má pozitivní dopad. Náhražky totiž často způsobují závažné až smrtelné vedlejší účinky.