1 Ve stopách Portugalska

OSN mění postoj: společně s WHO odmítá stíhat uživatele drog

, NOVÉ

Témata: , ,

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala společně s Organizací spojených národů (OSN) prohlášení, kde požaduje přezkoumání a zrušení zákonů, které kriminalizují užívání a držení drog pro osobní potřebu. Legalizace drog se osvědčila v Portugalsku, kde se za 14 let jejího fungování výrazně snížil počet nakažených virem HIV, píše The Independent.

Minulý rok bylo po výzvách Mexika, Guatemaly a Kolumbie svoláno Valné shromáždění OSN. Tyto země čelí velké vlně násilí spojovaného s pašeráky drog a požadovaly k této problematice „humánnější přístup“. Usnesení ale neobsahovalo žádnou kritiku trestu smrti za zločiny spojené s drogami. Kriminalizace drog zůstala beze změny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na konci června ale v souvislosti s Mezinárodním dnem boje proti drogám a obchodováním s nimi generální tajemník OSN António Guterres vyzval k řešení této problematiky pomocí prevence a dodržování lidských práv. „Navzdory rizikům a problémům spojených s řešením tohoto globálního problému doufám a věřím, že jsme na správné cestě a že společně můžeme zavést koordinovaný, vyvážený a komplexní přístup, který vede k udržitelným řešením,“ uvedl Guterres.

Když byl v roce 2001 Guterres předsedou vlády v Portugalsku, došlo v zemi k dekriminalizaci drog. Týká se to užívání a držení malého množství marihuany, kokainu i heroinu. V roce 2015 země zaznamenala pozitivní výsledky. Výrazně klesl počet nakažených HIV a Portugalsko má hned po Rumunsku druhý nejnižší počet smrtí z předávkování v Evropě.

Zároveň v Portugalsku klesl počet lidí užívajících tzv. syntetické drogy. Po legalizaci totiž raději užívají čistou drogu, což má pozitivní dopad. Náhražky totiž často způsobují závažné až smrtelné vedlejší účinky.

Čtěte také: Jak se v Kuvajtu pašují drogy? Stačí holub a malý baťůžek

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.