Zeman: Uprchlíci jsou zločinci. Ať si je kníže vezme na Orlík

Prezidentův oblíbený terč

Zeman: Uprchlíci jsou zločinci. Ať si je kníže vezme na OrlíkNOVÉ 1
Domov

pf Echo24

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy opět odsoudil snahu integrovat na území Evropské unie větší množství uprchlíků. Migranti jsou podle něj vlastně zločinci a jejich snaha zůstat v Evropě pomocí žalob je „drzost“. Karlu Schwarzenbergovi pak navrhl, aby část z nich přijal ve svém sídle na Orlíku.

V úvodu rozhovoru prezident zpochybnil, že se v případě davů proudících do Evropy jedná vždy o uprchlíky zasažené válkou. „Pokud jde o zubožené uprchlíky, doporučuji podívat se na fotografie proudů uprchlíků na Balkáně, z nichž devadesát procent tvoří mladí, zdraví muži, kteří rozhodně nevypadají zuboženě,“ konstatoval v rozhovoru Zeman.

Čtěte také: Obraz mučeného velikána, na něhož plivou trpaslíci

Namísto snahy o lepší integraci nově příchozích doporučuje spíše jejich transport za hranice EU. „Já zastávám názor, že uprchlíci nemají být v detenčních zařízeních, ale že mají být vráceni při pokusu o překročení našich hranic za pomoci jak policie, tak armády,“ navrhl prezident.

Někteří z uprchlíků se snaží na území starého kontinentu udržet i právní cestou. Za tímto účelem žalují členské státy kvůli pomalému vyřizování žádostí o azyl. Tento postup ovšem Zeman nechápe. „Jinak pokud uprchlíci žalují německý stát, který je podle mého názoru se zbytečnou velkorysostí přijal, tak je to to, čemu Židé říkají chucpe. To je v podstatě synonymum drzosti, ale je to taková vystupňovaná drzost,“ odsoudil rázně jejich pokusy.

Prezident se navíc nezastavil jen u nařčení z drzosti. Imigranty kvůli nedodržování dublinských dohod označil za zločince. „No, tak zaprvé, uprchlíci jsou sensu stricto (v přesném smyslu slova – pozn. red.) zločinci, protože se dopustili zločinu; a ten zločin spočívá jak v narušení českých zákonů, týkajících se narušení hranic, tak i narušení mezinárodního práva,“ prohlásil Zeman. Podle zmíněných dohod by se totiž měl každý nově příchozí namísto cestování po Unii okamžitě zaregistrovat v první bezpečně dosažené zemi.

Rozhovor se poté krátce stočil i k zahraničním sousedům České republiky a k jejich postojům týkajícím se uprchlíků. U německé kancléřky Angely Merkelové prý česká hlava státu nechápe opětovný příklon k myšlence multikulturalismu. Za sympatie ke konzervativní strategii naopak chválí polské voliče, kteří v parlamentních volbách zvolili stranu Právo a spravedlnost, známou svým kritickým postojem k uprchlíkům.

Zeman se svým obvyklým sklonem k bonmotům krátce okomentoval i přístup svého rivala z prezidentské volby Karla Schwarzenberga. „Pokud jde o Karla Schwarzenberga, myslím si, že zámek na Orlíku má dostatek pokojů pro umístění některých uprchlíků, a těším se, až je tam umístí,“ prohlásil.

Čtěte také: Oslaví Zeman 17. listopad s Konvičkou? Prý přijde na akci antiislamistů