Oslaví Zeman 17. listopad s Konvičkou? Prý přijde na akci antiislamistů

17. listopad v ulicích

Oslaví Zeman 17. listopad s Konvičkou? Prý přijde na akci antiislamistůAKTUALIZUJEME 6
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Loni v den výročí 17. listopadu kolem prezidenta Miloše Zemana, který na pražském Albertově pronášel slavnostní projev, létala vejce a pokřikovaly davy protestujících. Letos to zřejmě nehrozí – přijdou ho totiž podpořit příznivci Bloku proti islámu. Antimuslimská iniciativa na svých stránkách dokonce uvádí, že se Zeman jejich demonstrace přímo zúčastní. Hrad ale mlží.

Hrad sice oficiálně říká, že se prezident 17. listopadu zúčastní na Albertově pietního aktu ke státnímu svátku, ovšem ve stejné době budou mít na témže místě demonstraci čeští antiislamisté pod vedením Martina Konvičky a jeho Bloku proti islámu.

„My pana prezidenta původně chtěli za jeho postoj k islámské imigraci podpořit před Pražským hradem. Vzhledem k tomu, že bude na Albertově, půjdeme jej podpořit tam,“ uvedl deníku ECHO24.cz lídr Bloku proti islámu Martin Konvička.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ale ohledně možné účasti prezidenta na protiislámské akci zcela konkrétní nebyl. Uvedl jen, že se program Miloše Zemana na 17. listopad intenzivně připravuje. „Návštěva Albertova, a zde hovořím o pietním aktu, stejně jako loni, bude jeho součástí,“ uvedl Ovčáček.

Na přímý dotaz, zda může Hrad vyloučit účast Zemana na demonstraci Martina Konvičky či alespoň její podporu, Ovčáček uvedl pouze, že se „pan prezident zúčastní vzpomínky na 17. listopad 1939 a 1989.“

‚Pan prezident se rozhodl navštívit naši demonstraci‘

O účasti českého státníka na demonstraci protimuslimského uskupení, která se koná na podporu „názorů na imigraci a islám, které má Blok proti islámu společné s prezidentem Milošem Zemanem“ informovali organizátoři akce na svých oficiálních stránkách i na Facebooku.

„Pan prezident Miloš Zeman se 17.11.2015 rozhodl navštívit demonstraci na Albertově od 14:00. Již v loňském roce pan prezident oznámil, že se na Albertov vrátí a proto jeho rozhodnutí chápeme a podporujeme jej,“ avizoval Blok proti islámu, který akci přesunul z Hradčan na Albertov.

Celé prohlášení Bloku proti islámu zde:

POZOR ZMĚNA DEMONSTRACE 17. 11. 2015 BUDE NA ALBERTOVĚ! Jdeme za svým prezidentem !Pan prezident Miloš Zeman SE…

Posted by Blok proti islámu on 4. listopad 2015

Komentář si na Facebooku neodpustil sociolog Petr Hampl, člen strany Svobodných občanů, který s Blokem proti islámu úzce spolupracuje. „Kavárna v panice. Zeman a Konvička na jednom pódiu? Samozřejmě, že k tomu dojde, dříve či později,“ napsal Hampl na sociální síti.

„Konvička vyjadřuje podporu Zemanovi jednoznačně a konsistentně, Zeman hovoří méně často, ale rovněž se sympatiemi. Všem je jasné, že skupina, která se formuje kolem Bloku proti islámu a prezident jsou dlouhodobými strategickými spojenci,“ dodal.

Červené karty se opět objeví. Tentokrát ale ne proti Zemanovi

Loni byla připomínka 17. listopadu celkově ve znamení demonstrací proti postojům a chování prezidenta Miloše Zemana. Symbolem nesouhlasu se tehdy staly červené karty. Nad hlavu je na pražské Národní třídě zvedly tisíce lidí. S červenými kartami se ale během připomínkových akcí počítá i letos. Pořadatelé loňské demonstrace se ale nechtějí opakovat, nově tak budou sloužit pro „volbu“ hlavy státu, která by mohla Zemana nahradit.

„Karta pro příštího prezidenta,“ zní název akce, kterou na 17. listopad plánuje spolek Podhradí v čele s hudebníkem Martinem Přikrylem, loňským organizátorem demonstrace proti Zemanovi. „Chceme pokračovat, ale nechceme se opakovat. Prezidenta Zemana už nezměníme, pojďme se tedy zaměřit na to, abychom příště měli šťastnější ruku a větší šanci vybrat dobře,“ píše se v popisu akce na Facebooku.

„Prezident Zeman za rok posunul laťku na úroveň, u které si podle mě většina slušných lidí ani neumí představit adekvátní reakci a předpokládám, že se prostě rozhodli ho ignorovat. I my jsme se rozhodli, že se k němu obrazně už postavíme zády.“

Lidé si 17. listopadu mají na Národní třídu přinést červenou kartu či „jakýkoliv jiný kus papíru“, na který napíší tip na příštího prezidenta. „Napíšeme každý, koho si vážíme, kdo by mohl, byť v nejbujnějším snu, být prezident,“ uvedli dále organizátoři. Na místě pak hlasující vhodí lístky do schránky, posléze se zveřejní seznam možných kandidátů, aniž by se uváděly počty obdržených hlasů.

Pokud někdo ze zúčastněných nebude mít na mysli konkrétní jméno, může na lístek napsat i vlastnosti, které by od českého státníka očekával. K dispozici budou v místě i kamery, na které budou moci účastníci shromáždění nahrát vzkazy o tom, čeho si na lidech nejvíce váží.

‚Otáčíme se k Zemanovi zády‘

Účast na akci na Facebooku zatím potvrdilo téměř šest tisíc lidí. „Odhady policie a urbanistů u loňského protestu nakonec mluvily o účasti 12 až 20 tisíc lidí. Takže odhady těchto věcí prostě nevychází. Čekal bych ale, že bude lidí méně. Silnou účast na protestech proti prezidentovi v loňském roce zapříčinila především souhra mnoha věcí – kulaté výročí, šok z chování a výroků prezidenta i hezké počasí v den protestu,“ řekl deníku ECHO24.cz Přikryl.

„Prezident Zeman za rok posunul laťku na úroveň, u které si podle mě většina slušných lidí ani neumí představit adekvátní reakci a předpokládám, že se prostě rozhodli ho ignorovat. I my jsme se rozhodli, že se k němu obrazně už postavíme zády a napřeme svůj pohled do budoucnosti a budeme hledat nástupce, který ho vystřídá. Je to méně líbivé, než protest vzteku, ale je to zdravější,“ dodal hudebník s tím, že akce má být takovým mentálním cvičením pro každého účastníka.

Celkově se ale připomínkové akce 17. listopadu ponesou spíše v „uprchlickém duchu“. V půl třetí vyrazí průvod organizátorů ze spolku Podhradí z Národní třídy na Václavské náměstí, kde se k podpoře běženců sejdou s účastníky akce ‚Refugees welcome‘ (Uprchlíci vítejte). Podpořit je dorazí na půl čtvrtou i lidé ze shromáždění Spolek dobré vůle.

Během loňské připomínky Listopadu na Národní třídě zvedly na znamení nesouhlasu s postoji a chováním Zemana červené karty nad hlavu tisíce lidí. Současně pokřikovaly hesla typu „Milouš ani Miloš“ nebo „Miloše do koše“. Od té doby se červené karty staly symbolem protestu proti hlavě státu a čas od času se objevují při vystoupeních prezidenta na veřejnosti.

Čtěte také: Kritici Zemana se spojili v Podhradí. A chystají další akce

Pražská kavárna míří na Hrad. V červených trenkách a s kávou

Soudkyně odmítla trestat za trenýrky. Byla asi na střeše, řekl Ovčáček

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články