Soudkyně odmítla trestat za trenýrky. Byla asi na střeše, řekl Ovčáček
Kauza trenýrek na Hradě
Soudkyně obvodního soudu pro Prahu 1 odmítla návrh na potrestání členů skupiny Ztohoven ve zkráceném řízení. Podle ní není jasné, že škodu na střeše Hradu způsobili právě aktivisté. Případ bude znovu řešit státní zastupitelství. Nelibost s rozhodnutím soudu projevil skrze svého mluvčího prezident Zeman.
Soudkyně prý nabyla dojmu, že celá kauza je příliš obtížná na to, aby se řešila ve zkráceném přípravném řízení. Informaci přinesly novinky.cz s odkazem na člena skupiny Ztohoven.
„Podstatou toho je, že soud má za to, že v dané věci není důvod vést zkrácené přípravné řízení, ale standardní vyšetřování,“ vysvětlil pro novinky.cz dozorující státní zástupce Jan Lelek.
Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček zprostředkoval reakci Miloše Zemana na Twitteru. Zeman nešetřil sarkazmem, s rozhodnutím zjevně nesouhlasí.
Ke kauze Ztohoven: Pan prezident obdivuje rychlost, s jakou soudkyně rozhodla. A věří, že se na střechu Hradu byla podívat.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci)
16. Říjen 2015
Vyšetřovatelé vyčíslili škodu, kterou měli tři členové skupiny způsobit, na 89 773 korun, přičemž cenu zmizelé standardy určili na zhruba 33 tisíc korun. Trojice podezřelých mužů ve věku 33 až 41 let se podle žalobců dopustila výtržnictví, krádeže a poškození cizí věci.
Rudé trenýrky nad Hradem zavlály koncem září, když je sem vyvěsili členové „umělecko-diverzní“ skupiny Ztohoven. Trenky, které měly vyjádřit nesouhlas s postoji prezidenta Zemana, tak nahradily prezidentskou standartu, která jinak oznamuje přítomnost prezidenta republiky v České republice.
Členové skupiny Ztohoven později zveřejnili i záběry, které pořídili při instalaci červených trenýrek. Datovou kartu s pořízenými záběry členové Ztohoven ukryli v lešení, aby je u nich po skončení akce nenašli policisté. Záběry jsou natočené z pohledu jednoho ze členů skupiny. Je vidět místo i samotný výstup na střechy Pražského hradu pomocí lešení.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už dříve uvedl, že škoda činí téměř 100 tisíc korun, protože byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta, která podle Ztohoven uletěla.
Kvůli akci skupiny musela skončit řada lidí, kteří za bezpečnost Hradu odpovídali. Nejdříve to byl šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres, který sám požádal o přeložení, protože prezident Miloš Zeman požadoval jeho odvolání.
Poté to byl velitel Hradní stráže Radim Studený, kterého odvolal náčelník vojenské kanceláře Hradu. Jako poslední musel skončit šéf hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík, kterého odvolala prezidentův kancléř Vratislav Mynář.