Vyšetřování skončilo. Kauza trenýrek míří na státní zastupitelství

KRÁDEŽ A VÝTRŽNICTVÍ?

Vyšetřování skončilo. Kauza trenýrek míří na státní zastupitelstvíNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Policie ukončila vyšetřování tří členů skupiny Ztohoven, kteří vylezli na střechu Pražského hradu a místo prezidentské vlajky vyvěsili červené trenýrky. Kriminalisté případ předali státnímu zastupitelství. Pro Českou televizi to uvedl advokát skupiny Michal Pokorný.

Rudé trenýrky nad Hradem zavlály koncem září, když je sem vyvěsili členové „umělecko-diverzní“ skupiny Ztohoven. Trenky, které měly vyjádřit nesouhlas s postoji prezidenta Zemana, tak nahradily prezidentskou standartu, která jinak oznamuje přítomnost prezidenta republiky v České republice.

„Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic,“ komentovali to aktivisté. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na to ještě v noci reagoval slovy: „Pražská kavárna se fašizuje.“ Tři aktéři akce byli zadrženi prezidentskou ochrankou, předáni policii a hrozí jim obvinění z trestného činu krádeže a výtržnictví.

Členové skupiny Ztohoven později zveřejnili i záběry, které pořídili při instalaci červených trenýrek. Datovou kartu s pořízenými záběry členové Ztohoven ukryli v lešení, aby je u nich po skončení akce nenašli policisté. Záběry jsou natočené z pohledu jednoho z členů skupiny. Je vidět místo i samotný výstup na střechy Pražského hradu pomocí lešení.

Čtěte také: VIDEO: Ztohoven zveřejnili záběry ze střechy Hradu

‚Chuligáni, co pošpinili státnost‘

Záhy po vyvěšení červených trenýrek se v tuzemsku strhla vášnivá diskuse ohledně bezpečnosti českého prezidenta. Lidé totiž upozorňovali, že stejně, jako se na střechu Hradu dostali recesisté ze Ztohoven, se tam mohli dostat i teroristé. Tato diskuse ostatně nakonec stála místo ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta Petra Dongrese, který o několik dní později rezignoval, protože po incidentu ztratil důvěru prezidenta Miloše Zemana.

„Akce trenky“ však vzbudila patřičný ohlas i v zahraničních médiích. Zatímco na Západě se novináři nad vyvěšením trenýrek spíše pousmívali, ruská média hovořila o „chuligánech, kteří pošpinili státnost“.

Čtěte také: ‚Chuligáni, co pošpinili státnost.‘ Trenky zaujaly i v Rusku

Ztohoven jsou označováni za „umělecko-diverzní“ skupinu, členové vystupují pod pseudonymy. Pražský hrad už si vzali na paškál v roce 2003, když překryli část svítícího srdce Jiřího Davida, které tam nechal umístit ještě Václav Havel, takže z toho vznikl otazník. V roce 2007 se pak nabourali do vysílání ČT a do panoramatu Krkonoš zakomponovali fiktivní atomový výbuch. Za své akce se několikrát dočkali i trestního stíhání.

Čtěte také: Nad Hradem zavlály rudé trenky. Na protest proti Zemanovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články