Kritici Zemana se spojili v Podhradí. A chystají další akce
Červené karty spojily síly
Organizátoři listopadových protestů proti Miloši Zemanovi založili spolek Podhradí. Občanští aktivisté, kteří přišli s nápadem vystavit prezidentovi 17. listopadu červenou kartu, hodlají pokračovat v kritice prezidenta, který podle nich ohýbá pravdu do polopravd lží a táhne českou společnost od demokracie k autoritářství. První akci plánují na 18. ledna.
Spolek Podhradí chce donutit Zemana, aby se při výkonu funkce držel morálních a demokratických principů. Kritizují prezidenta především za to, rozděluje společnost, manipuluje s fakty a spolupracuje s Ruskem.
„Je třeba se postavit záměru prezidenta Zemana směřovat naši republiku na východ, táhnout ji od demokratické společnosti ke společnosti autoritářské,“ uvedla za Podhradí Nikol Klevcovová. Podhradí se hodlá angažovat i v případné změně legislativy, která vymezuje prezidentovy pravomoci a povinnosti.
Čtěte více: 100 tisíc podpisů. Proti Zemanovi půjde pochod a červená trika
U založení spolku se sešli organizátoři dřívějších protestů z Brna, Prahy a Pardubic. Předsedou zvolili hudebníka Martina Přikryla, muže, jenž stál za výzvou „Chceme si s vámi promluvit, pane prezidente“, kterou na sociální síti Facebook podpořilo 19 tisíc lidí.
Podstatou výzvy bylo vyjádřit v den výročí Sametové revoluce zvednutím červené karty nesouhlas s tím, jak Zeman vykonává úřad prezidenta. Dorazilo 15 tisíc lidí. Červené karty se od té doby staly symbolem nesouhlasu s prezidentem. Zemanovi kritici s nimi pravidelně vítali prezidenta při jeho cestách po republice.
Čtěte také: Národní třída, 17. listopadu 2014, podívejte se
Čtěte také: Na Zemana pískaly 'červené karty'. První dáma vytáhla zelenou:
Podle Zemana tvořili protestující dav na Národní třídě hlavně lidé, kteří se nesmířili s jeho vítězstvím v prezidentské volbě. „Je mi jich líto,“ prohlásil. Zakladatelé spolku Podhradí jsou ale přesvědčeni, že prezidenta jejich aktivity znejistily.
Protestní akce a častá kritika prezidentových kroků souvisí s výrazným poklesem popularity Zemana u české veřejnosti. Patrně nejvíc mu uškodilo vulgární vystoupení v živém vysílání pořadu Hovory z Lán. Kontroverzní byla také návštěva Číny, během níž prohlásil, že nepřijel kritizovat potlačování lidských práv, ale učit se stabilizovat společnost.
Podle průzkumu CVVM ze začátku listopadu Zemanova popularita spadla z říjnových 58 procent na 37 procent. Pozdější průzkum společnosti TNS Aisa prokázal, že od Zemana se odvracejí i jeho voliči.
Čtěte také: Zemana dohnaly vulgarity. Důvěra v něj klesla o 21 procent
Důvěra v Zemana dál padá. Táhne dolů i vládu
První akcí spolku Podhradí bude v předvečer smrti Jana Palacha pochod od jeho hrobu na pražských Olšanských hřbitovech k soše svatého Václava. Každý z účastníků ponese svíčku. „Dáme tak najevo, že svobodný a demokraticky smýšlející duch této země nemůže být zašlapán, ani ohnut, ani uhašen,“ tvrdí Klevcovová.