Více peněz od firem a bezdětných. Vláda chystá reformu penzí
Kdo zaplatí důchody?
Penzijní systém v Česku je 50 miliard korun v mínusu a Sobotkova vláda hledá, jak z toho ven. Odpověď má přinést nová komise složená z politiků a odborníků, která poprvé zasedne v úterý. První nápady na změnu systému přicházejí už teď. Víc na sociálních pojištění by mohli odvádět bezdětní lidé a také firmy.
„Pokud jde o posílení prostředků, to je kardinální téma,“ přiznává premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle statistiky České správy sociálního zabezpečení stát v loňském roce vyplatit na důchodech o 49,7 miliardy víc, než kolik na pojistném vybral. Podobné to bylo i v roce 2012. A do budoucna se bude bez zásahu vlády schodek na penzijním účtu dál zvyšovat. Seniorů totiž přibývá, zatímco dětí, které by měly na jejich důchody vydělávat, se nerodí dost.
To chtějí změnit lidovci, u kterých hraje rodinná politika klíčovou roli. Chtějí, aby se odvody na sociální pojištění lišily podle toho, kolik člověk vychovává dětí.
Lidé bez biologických nebo adoptovaných potomků by tak dopláceli na to, že jim na důchod už nikdo vydělávat nebude.
„Princip je jednoduchý. Zvýšit pojištění o tři procentní body a za každé vychovávané dítě tři procentní body dolů. Kdo má jedno dítě, byl by na tom stejně, kdo dvě, lepší si,“ uvedl pro ECHO24.cz vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Lidé bez biologických nebo adoptovaných potomků by tak dopláceli na to, že jim na důchod už nikdo vydělávat nebude. Lidovci tvrdí, že oproti stávajícímu systému penzí s vysokým schodkem by ten jejich byl několik miliard v plusu.
Že úvahy KDU-ČSL nejsou bez šance, naznačuje předseda nově ustavené komise Martin Potůček. „Naše zadání si týká i úvah o možných změnách prvního pilíře z hlediska toho, co se nazývá narovnání transferu mezi rodinou a společností,“ uvedl.
Sobotka sází na dobrovolné spoření
Premiér Sobotka ale cítí, že debata o plošných vyšších odvodech je politicky citlivou záležitostí. Proto při představení komise v polovině týdne akcentoval raději jiný zdroj peněz do důchodového systému. Vyšší úložky v rámci doplňkového penzijního spoření.
„Třetí pilíř funguje, ale jsou tam bohužel velmi nízké průměrné vklady od jeho účastníků,“ zmínil šéf vlády, podle kterého málo peněz do systému přispívají i firmy. „Rádi bychom do třetího pilíře implementovali pro zaměstnavatele takové motivační prvky, aby více přispívali svým zaměstnancům. A tím generujeme vyšší finanční zdroje, aniž bychom museli zvyšovat odvody na sociální pojištění,“ dodal Sobotka.
Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL tvrdí, že chce naslouchat víc než předchozí kabinety. Dohody nad změnami v systému penzí chce proto získat za pomoci komise, ve které budou zastoupeny všechny sněmovní strany, odborníci i zaměstnavatelé a odbory. „Komise se poprvé sejde poprvé 13. května ráno, sejde se s politickými reprezentanty a bude rozhodovat o tom, kteří odborníci tam také budou členy,“ zmínila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).
Zatímco druhý pilíř má být legislativně pohřben nejpozději k 1. lednu 2016, změny umožňující zachování důchodového systému i pro další generace chce mít premiér Sobotka o rok později.
Kdo z odborníků je nyní na nominační listině, nechtěl šéf komise Potůček zatím upřesnit. V nadsázce řekl jen, že shoda nad výběrem šesti odborných jmen bude prvním testem pro to, zda může nový panel vůbec fungovat. Celkově má být podle Potůčka v komisi 22 lidí.
Startovním úkolem nového orgánu bude vytyčit cestu, jak má Sobotkova vláda zrušit systém penzijního spoření zavedený kabinetem Petra Nečase (ODS). Ten umožňuje zájemcům vyvést si část ze sociálního pojištění do soukromých fondů s tím, že dotyčný bude mít v důchodu druhý zdroj příjmů. Ale zároveň o něco nižší státní penzi. I kvůli kritici levice, která předem avizovala zrušení druhého pilíře, se do systému přihlásilo jen minimum lidí.
Zatímco druhý pilíř má být legislativně pohřben nejpozději k 1. lednu 2016, změny umožňující zachování důchodového systému i pro další generace chce mít premiér Sobotka o rok později. „Je to sice ambiciózní cíl, ale domnívám se, že dosažitelný,“ doufá Potůček Přiznává ale, že sladit názory celé politické reprezentace do jednoho konsenzu bude složitý úkol.