Samozvaný stát Liberland má novou měnu i první firmu v rejstříku

Merit jako bitcoin

Samozvaný stát Liberland má novou měnu i první firmu v rejstříkuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Samozvaný stát Liberland má po necelém roce své existence 87.000 žádostí o občanství. Na dnešní tiskové konferenci to řekl Vít Jedlička, který nový stát vyhlásil loni v dubnu na sporném území mezi Srbskem a Chorvatskem. Země v rejstříku také zaregistrovala první firmu a představila novou měnu.

Mezi žadateli, kteří splňují podmínky pro zisk občanství, jsou podle Jedličky lidé z celého světa snad kromě Panamy. „Je to zajímavá skupina lidí, je mezi nimi 1200 právníků i architektů,“ uvedl Jedlička. Více než třetina žadatelů je z Blízkého východu, každý čtyřicátý z ČR, dodal. Jako první by se měla dočkat občanství tisícovka nejaktivnějších příznivců.

Jedlička vyhlásil Liberland loni 13. dubna na území v meandru Dunaje, které podle něj nepatří nikomu. Lokalita je předmětem hraničního sporu mezi Srbskem a Chorvatskem. Podle Chorvatů patří Srbsku, které to však odmítá, protože by jinak přišlo o řadu dalších sporných území kolem Dunaje. Experti na mezinárodní právo se shodují v tom, že Liberland vznikl na území, kde nejsou přesně vytyčené hranice, neznamená to ale, že nikomu nepatří.

Stát loni v prosinci představil tři ministry, ti dnes prezentovali novou měnu země nazvanou Merit a první firmu registrovanou v tamním rejstříku. Společnost Orosené a.s. na počest Liberlandu vyrobila pivo Liberal a zavázala se odvádět dobrovolnou daň. „Neváhají dobrovolnou daň k ceně přidávat a odvádět ji Liberlandu, ukazuje to, že koncept dobrovolné daně funguje,“ řekl ministr financí samozvaného státu Jan Purkrábek.

Ministr vnitra Liberlandu Ondřej Příhonský uvedl, že široká veřejnost může dostávat občanství až v případě, kdy se podaří ovládnout území státu a bude zajištěna jeho bezpečnost. Do té doby jej dostanou ti, kteří jasně vědí, do čeho půjdou.

Na ovládnutí území závisí i vyhlášení prvních voleb, řekl Jedlička. Merit má být podle něj navázán k dolaru v poměru 1:1 a fungovat na podobném principu jako bitcoin. Mělo by za něj v budoucnu být možné kupovat půdu v Liberlandu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články