1

Jak funguje německá Willkommensindustrie?

Témata: , ,

Je to sotva pár týdnů, kdy se svět dověděl, že německá média úmyslně zamlčovala zprávy o zločinnosti migrantů. Zmiňoval se však jen případ kriminologa Christiana Pfeiffera. V politickém diskuzním pořadu Phoenix Runde, který vysílá veřejnoprávní televize, se mělo mluvit o silvestrovských nepokojích v Kolíně nad Rýnem. Moderátorka Anke Plättner ale před vysíláním nařídila všem diskutujícím, že nesmějí rozhodně zmiňovat uprchlíky. A o čem tedy máme mluvit?, říkal si Pfeiffer. Ve stručné podobě o tom psaly novinky.cz 9. ledna, ale já bych zde chtěl upozornit na to, že rozsah mediální manipulace v Německu byl mnohem větší. V němčině proto vzniklo dokonce nové slovo – Willkommenskultur. Angela Merkel je Willkommenskanzlerin a celá mašinérie médií a nevládních organizací by se dala označit za Willkommensindustrie.

Freundbilder

Nejranější a nejúčinnější formou manipulace, kterou Willkommensindustrie vloni používala, byly obrazy migrantů. Ačkoliv ze statistik vyplývalo, že většina imigrantů jsou muži ve věku 18 až 35 let, na záběrech a fotografiích byly k vidění hlavně ženy a děti. Pokud byla na fotografii na příklad fronta chlapů ve věku 18 až 35 let, stála aspoň vpředu žena s dítětem v náručí. Hezky to vyjádřil satirický Test z Willkommenskultur, který se objevil na internetu. Připojuji ho pod článkem. Na jedné z fotografií vidíte zástup mužů černé pleti. Politicky-korektní odpověď ovšem zní, že na obrázku jsou syrské rodiny s dětmi.

Kuschelkurs

I tohle slovo je teď v kurzu. Veřejnoprávní média zamlčovala zločinnost imigrantů již dávno před silvestrovskými Überschreitungen. Nejstarší zprávy o zločinech imigrantů v Německu jsou už z dubna. Většinou se ovšem týkaly zločinnosti, kterou páchali imigranti v ubytovnách vůči sobě navzájem. Ano, šlo i o sexuální zločiny, ale nejen o ně. V Detmoldu v Severním Porýní-Vestfálsku, kde migranti bydlí ve slušných domech po britské armádě, byla v srpnu znásilněna 13letá holčička. Policie ovšem zabránila tomu, aby se o případu dověděla veřejnost. Skandál vypukl až poté, co o záležitosti napsal regionální deník Westfalen-Blatt. K dalšímu znásilnění došlo v září v bavorském městě Meringu. A o kolika se neví? Nevládní organizace to nezajímá, jsou to přeci jen imigranti…

Ale náhlý zájem médií o tento druh zločinnosti mi připadá trochu manipulativní. Pro Willkommensindustrie je to vlastně způsob, jak se vyrovnat s událostmi ze Silvestra. Měly se snad vzdát obrazu muslimských imigrantů, co by dobrých divochů z jiné dimenze? Ne, jen útočníky ze silvestrovské noci přesunuli z kategorie „trpící muslimové“ do kategorie „násilničtí muži“. O silvestrovské noci však šlo i o krádeže, rvačky a násilí… Pachatelé kradli mobily, osobní doklady a peníze.

Silvesternacht

I regionální deník Express, který jako první informoval o silvestrovském násilí v Kolíně nad Rýnem, ze začátku zamlčoval, že pachatelé byli migranti. Zpočátku tvrdili, že ženy v okolí nádraží přepadali jen jacísi „muži“ bez bližší identifikace… Že by marťani? Veřejnoprávní ARD a ZDF událost ignorovala úplně a místo toho věnovala pozornost útoku na ubytovnu imigrantů ve Frankfurtu nad Mohanem. I poté, co 4. ledna o události poprvé promluvil policejní ředitel z Kolína nad Rýnem, televize věnovala událostem jen krátký šot.

Když skončilo tabu, ukázalo se, že k násilí došlo i v Hamburgu, Stuttgartu, Bielefeldu a dalších městech. Znepokojující pro budoucnost je početnost násilnických skupin. V Kolíně nad Rýnem šlo prý o několik set mužů, podle prvních zpráv jich bylo až 1000. V Bielefeldu se terčem útoků stalo disko Elephant Club, na které podle ochranky útočily různé skupinky o 10 až 15 mužích. Dohromady ale odhadovali jejich počet na 400 až 500 osob. Když si vezmete, že v Paříži útočilo jen devět lidí! Co čeká Německo do budoucna? Do teď nebyly v Německu žádné pouliční bouře muslimů, ale tyto události ukazují, že teď jich je tam už dost, kteří jsou gewaltbereit. Nečekal jsem, že se to stane tak brzy.

Útoky na křesťany

Pro ty žádný nový výraz není, moc se o nich nemluví. Při tom by pro každého, komu opravdu záleží na pomoci pronásledovaným, měly být tyto zprávy značně znepokojující. Jde znovu o druh kriminality mezi imigranty, protože v táborech muslimští migranti perzekuují křesťanské uprchlíky. O rozsahu tohoto druhu zločinnosti zatím nejsou spolehlivé údaje, protože noviny přinášejí jen osobní příběhy. Třeba iránský křesťan Ali Reza Rahmání uprchl z Íránu kvůli skutečné perzekuci proti svojí rodině. V uprchlickém táboře ale zjistil, že ho ovládají fanatici, kteří můžou vše a nikdo ho před nimi neochrání. stráže jsou totiž taky muslimové. Jiný syrský uprchlík s překvapením zjistil, že islamisté, kteří ovládají uprchlický tábor v Německu, se chovají úplně stejně jako bojovníci Islámského státu, před kterými uprchl. Na těchto případech je tragické, že se tu obětí stávají obětí lidé, kteří byli ve své zemi skutečně pronásledovaní.

Při pátrání jsem narazil na intelektuální článek z doby po Silvesternacht, ve kterém autor došel k závěru, že imigranti nejsou ani dobří divoši, jak tvrdí Willkommenskultur, ani ďáblové, jak tvrdí nacionalisté, ale normální lidé s lidskými chybami. Hmm, a nebylo by lepší tuhle banální pravdou respektovat hned od začátku?

Willkommenskultur Test hier.

/
Historik

Je historik a věnuje se evropskému osvícenství, zejména etice a právu. Do médií podle vlastních slov začal psát proto, aby vyrovnal sílící obviňování Izraele v českých médiích a šíření nepravdivých zpráv, proti kterému se nikdo neozýval. Je mj. autorem knihy Šlechtická kultura v 18. století (Praha 2011) a spoluautorem The Enlightenment in Bohemia (Oxford 2011).

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.