1 Hádka ve studiu

Nerozumíte islámu, nejsou to jen fanatici, rozčílil se Ben Affleck

VIDEO

Islám je jediné náboženství, které se chová jako mafie. Právě tato věta, kterou v pátek vyslovil americký komentátor Bill Maher ve své talkshow na stanici HBO, zvedla vlnu nevole. A to hned ve studiu, kde se nacházel herec, politický aktivista a režisér Ben Affleck. Názory Mahera a jeho kolegy označil za nechutná a rasistická.

Celá diskuze začala nevinně jako kritika amerických liberálů. Ti podle Mahera úpěnlivě trvají na svých principech jako je svoboda projevu, svoboda vyznání nebo rovnost žen, až do chvíle než dojde na islám. „Když řeknete, že tohle je přesně to, co v islámském světe chybí, naštvou se. Ten pravý olej do ohně ale přililo až vyjádření amerického spisovatele Sama Harrise: „Podávají nám takový předobraz islamofobie, který každou kritiku jejich učení zaměňuje s nenávistí vůči muslimům. To je naprosto směšné.“

V tu chvíli Ben Affleck, který měl původně propagovat nový film Gone Girl, ztratil trpělivost. „Zadržte. Takže vy se označujete za někoho, kdo správně rozumí učení islámu? Je to nechutné a rasistické. Je to jako byste říkal, že se černí lidé běžně střílí,“ vztekal se. „Co ta další miliarda lidí, kteří nejsou fanatici, kteří nebijí ženy, kteří chtějí chodit do školy, najíst se, pětkrát za den se pomodlit a nedělat věci, které podle vás všichni muslimové dělají. To je od vás hrozně stereotypní,“ dodal.

Desetiminutová slovní přestřelka vzbudila rozruch na sociálních sítích. Hlavně na Twitteru, kde většina uživatelů vyjadřovala režisérovi oscarového Arga podporu. „Myslel jsem si, že Ben Affleck už nemůže být víc cool a potom takhle setřel Maherovo zobecňování islámu, zatímco propagoval Gone Girl,“ napsal na Twitter filmový publicista Josh Ghoulish.

Ben Affleck je svou politickou aktivitou a účastí v různých diskuzích proslulý. Sám je členem Demokratické strany. V prezidentských volbách podporoval Baracka Obamu a mj. se zasazoval o legalizaci homosexuálních manželských svazků.

Na celou diskuzi se můžete podívat zde:

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.