Slovensko zažaluje EU kvůli kvótám, potvrdil Fico

Slovensko zažaluje EU kvůli kvótám, potvrdil FicoAKTUALIZUJEME 1
Svět

Echo24

Slovensko podá u soudu Evropské unie žalobu proti rozhodnutí přerozdělit uprchlíky v členských zemích osmadvacítky na základě kvót. Novinářům to ve středu řekl slovenský premiér Robert Fico. Rozmístění běženců v členských státech unie schválili v úterý většinou hlasů ministři vnitra zemí EU, proti bylo Slovensko spolu s Českem, Maďarskem a Rumunskem. Finsko se zdrželo.

„Slovensko nemíní respektovat povinné kvóty. Podáváme žalobu k soudu v Lucemburku,“ uvedl Fico po zasedání vlády, která se rozhodnutím ministrů vnitra zemí EU zabývala. Dodal, že Slovensko se záměrně nepodřídí rozhodnutí o kvótách a v této záležitosti se vystaví proceduře EU ohledně porušení unijního práva. Lhůta na podání žaloby je podle něj zhruba dva měsíce od zveřejnění rozhodnutí ministrů vnitra evropské osmadvacítky o kvótách.

Čtěte také: ‚Arogance a podraz.‘ Slováci odmítají diktát EU, Češi se soudit nebudou

„Poprvé v historii se stalo, že v závažné věci, která se týká lidí, se rozhodlo většinou. Jako suverénní země odmítáme diktát většiny v tak citlivém tématu. Myslíme si, že jsme se měli dohodnout jednomyslně na zasedání premiérů a hlav států,“ řekl Fico a zopakoval svůj dřívější názor, že kvóty migrační krizi v Evropě nevyřeší a že vyústí v blamáž.

Slovenský premiér soudí, že spor o kvóty rozhodne také o dalším fungování EU. „Nemůžeme si dovolit, aby Evropa fungovala na principu většiny proti menšině. Velké země pak budou rozhodovat, co se bude dít v malých zemích. To je konec Evropy,“ uvedl Fico.

Bratislava se dlouhodobě staví proti rozmístění běženců v EU na základě povinných kvót. Podle Fica migranti nechtějí zůstat na Slovensku, jejich cílem jsou prý ekonomicky vyspělejší země jako je Německo či Francie.

Kvóty kritizovalo také Česko, premiér Bohuslav Sobotka ve středu ovšem uvedl, že nechce žalobami proti kvótám na přerozdělování uprchlíků dále stupňovat napětí v unii.

Čtěte také: Česko přehlasováno. Ministři vnitra EU schválili kvóty na uprchlíky