‚Arogance a podraz.‘ Slováci odmítají diktát EU, Češi se soudit nebudou
Reakce na schválení kvót
Rozhodnutí ministrů vnitra EU, kteří v úterý většinou hlasů schválili přerozdělování uprchlíků na základě kvót, označil slovenský tisk za krajnost a diktaturu silnějších států. Výsledek hlasování je podle tamních novin porážkou Slovenska, které proti kvótám podobně jako Česká republika dlouhodobě vystupovalo. Zatímco Slovensko ústy svého premiéra Roberta Fica avizovalo, že rozhodnutí nebude respektovat a je připraveno vstoupit do sporu s EU, čeští ministři jsou pro zachování poslušnosti: Česko by se nemělo bránit soudně.
„Němci opět ukázali východní Evropě, co je to arogance moci. Síla. A podraz. Převálcování východoevropských států na radě ministrů znamená, že Němci vyhráli svou ‚bleskovou válku‘. A malé východní státy obrali o zbytky suverenity,“ napsal na svém webu list Hospodárske noviny.
Čtěte také: Slovensko zažaluje EU kvůli kvótám, potvrdil Fico
Česko přehlasováno. Ministři vnitra EU schválili kvóty na uprchlíky
Hlasování o kvótách je podle deníku jedním z nejvážnějších zásahů do státní suverenity malých zemí od druhé světové války. „Rozhodnutí o tom, komu otevřeme dveře a jaké zde budeme mít menšiny, již nemají být v našich rukou,“ míní deník.
Ministři vnitra států Evropské unie v úterý v Bruselu většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) po poradě sociálnědemokratických ministrů uvedla, že se premiér Bohuslav Sobotka nechystá eskalovat situaci v unii soudními spory. „Není zde vůle ze strany sociálnědemokratických ministrů, většinová, směřovat tu komunikaci s komisí do eskalace soudního sporu,“ řekla.
Tak nám schválili kvóty.Hm, ale nikde nemohu najít,co ministr místo nich navrhoval. Ono totiž bez komplexního protinávrhu se v EU nedá uspět
— Pavel Telička (@Telicka)
22. Září 2015
Nekterých zemí se kvóty netýkají.Mají totiž s EU vyjednanou výjimku.ČR výjimku nemá.Vyjednavačem byl tehdy @Telicka. https://t.co/W8zqp53mD2
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec)
22. Září 2015
„Bránit se soudně není rozumné, protože nám to EU vrátí i s úroky. Dostáváme z EU desítky miliard Kč ročně, měli bychom na dnešním summitu dát jasný návrh, jak krizi vyřešit systémově,“ napsal ČTK Babiš. Soudní dohru úterního rozhodnutí si vůbec nedokáže představit Dienstbier, podle něhož by Česko mělo nabídnou konkrétní řešení, a nesouhlasí s ní ani Stropnický. Oba to řekli novinářům při příchodu na vládu.
„Podle mého názoru k naplnění kvót u nás nedojde, protože k nám uprchlíci nechtějí. Jejich počet na území ČR neustále klesá. EU sama neví, jak ten mechanizmus v praxi bude fungovat,“ řekl ve středu také Babiš. „Je to špatné rozhodnutí, které neřeší podstatu problému,“ doplnil.
Čtěte také: Ostré české reakce: Je čas soudit se s EU. Nebo vystoupit
„Kolik cizinců si pozveme k sobě domů, to je záležitost, o které má rozhodovat domácí pán a nikdo další,“ uvedl slovenský list Sme. Situace v EU v souvislosti s přílivem uprchlíků je podle listu ovšem kritická a požadavek na převzetí části břemena byl korektní. „Slovensko ve finále už nemělo jít proti zdi. Jen zvýraznilo strategickou porážku i škody reputace, protože pozici na Západě sotva někdo pochopí,“ soudí list.
Deník Pravda v článku pod titulkem „Slovensku vnutili kvóty“ uvedl, že země utrpěla porážku ve svém boji proti kvótám na přerozdělování uprchlíků a že konflikt ohledně řešení uprchlické krize pokračuje. „Evropa je rozdělena tak, jako snad ještě nikdy nebyla. Ke společné dohodě se totiž nedospělo a kvóty byly prosazeny proti vůli Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska,“ napsal deník.