Bavorský premiér tepe Merkelovou kvůli uprchlíkům
Bavorská kritika Berlína
Bavorský premiér Horst Seehofer (CSU) důrazně kritizoval německou kancléřku a kolegyni ze sesterské CDU Angelu Merkelovou za postup v uprchlické krizi. Podle něj svými výroky v podstatě vyzvala běžence, aby se z Maďarska přesunuli do Německa. Seehofer také uvedl, že v Evropské unii, ale ani v Německu nefunguje spravedlivé rozdělování běženců a že je Bavorsko přílivem přistěhovalců přetěžováno.
Podle Seehofera udělala Merkelová zásadní chybu, když dala najevo, že uprchlíci ze Sýrie mají v Německu velkou šanci získat azyl, přestože hranice EU překročili v jiném státu. „Německo tak zastavilo platnost (evropských azylových) pravidel,“ řekl podle agentury DPA Seehofer na sjezdu své vládní Křesťanskosociální unie (CSU).
Většina běženců, kteří do Německa přicházejí, překračuje hranice země právě v Bavorsku a jejich rozdělování mezi ostatní spolkové země jde pomalu. Seehofer prohlásil, že největší spolková země tento stav nemůže dále snášet. „Není možné rozdělit práci tak, že jedni budou mluvit o morálce a lidskosti a druzí budou zodpovědní za všechnu práci a zajištění prostředků,“ řekl zjevně na adresu Angely Merkelové, která vede sesterskou stranu CDU.
‚Z Berlína znějí jen hřejivá slova‘
Seehofer také obvinil německé celostátní politiky, že se v souvislosti s běženci snaží zalíbit lidem, aniž by odváděli skutečnou práci. Z Berlína podle něj zaznívají pouze „hřejivá slova“ a vysoce postavení politici si chodí prohlížet zařízení pro běžence a fotí se s nimi, ačkoli taková setkání nemají reálný přínos.
Čtěte také: ‚Merkelová způsobila chaos,‘ zoufá si chorvatská prezidentka
Německá diktatura ‚dobra‘ rozeštvává Evropu
Bavorský premiér vyzval k solidaritě v Evropské unii při rozdělování uprchlíků, stejná solidarita ale podle něj musí být i mezi německými spolkovými zeměmi. „V současnosti odvádíme většinu práce za celou Evropu. To se musí změnit,“ prohlásil.
Hostem jednání CSU bude dnes dopoledne i maďarský premiér Viktor Orbán, který v uplynulých týdnech ostře vystupoval proti přijímání uprchlíků. Jeho účast vyvolala kritiku německých opozičních Zelených a Levice, nesouhlasně se k ní vyjádřila i vládní sociální demokracie (SPD). Seehofer však pozvání Orbána obhajuje, podle něj nelze mluvit o řešení uprchlické krize v EU a vynechat přitom Maďarsko, kam míří tisíce uprchlíků po takzvané balkánské cestě.
Německo letos podle listu Thüringer Allgemeine přijalo už více než 500.000 běženců. Počet uprchlíků přicházejících do Bavorska na počátku týdne opět vzrostl. V pondělí jich bylo přes 11.000, tedy více než dvojnásobek oproti neděli, kdy bylo zaznamenáno 5300 příchodů, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na policejní údaje.
Především v Dolním Bavorsku, tedy regionu sousedícím jak s Rakouskem, tak s Českou republikou, musely být zbudovány prostory pro nouzové ubytování.