Ostré české reakce: Je čas soudit se s EU. Nebo vystoupit

Opoziční reakce na schválení kvót

Ostré české reakce: Je čas soudit se s EU. Nebo vystoupitNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Čeští opoziční politici odmítají přerozdělování uprchlíků na základě kvót, které většinou hlasů schválili ministři vnitra států Evropské unie. Česká vláda kvóty dlouhodobě odmítala a tento názor s ní sdíleli také zástupci opozičních politických stran. Podle předsedy ODS Petra Fialy by nyní vláda měla usilovat o zneplatnění rozhodnutí. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil považuje přijetí kvót za porážku Evropy. Hnutí Úsvit-Národní Koalice požaduje referendum o vystoupení z EU. 

„Žádám vládu, aby využila všech možných legislativních a politických prostředků k zneplatnění tohoto rozhodnutí,“ uvedl Fiala. Rozhodnutí ministrů vnitra EU je podle něj v rozporu s pravidly, na základě kterých ČR do EU vstupovala. Dodal, že EU použila k prosazení kvót vydírání a silové řešení, což je nepřijatelné. „Evropská unie tímto krokem popírá také zásady platné ochrany občanských a lidských práv a ještě více zvyšuje nedůvěru, kterou v ní naši občané mají,“ míní předseda ODS. 

Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že Slovensko nebude povinné kvóty respektovat a je připraveno vstoupit do sporu s EU.

Reakce vládních politiků zde: Čtěte také: Česko přehlasováno. Ministři vnitra EU schválili kvóty na uprchlíky

‚Je třeba obrátit se na soudní dvůr‘

Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) prosazení kvót ukázalo, že EU ztratila demokratický charakter a „stala se nástrojem moci silných proti menším“. „Pevně věřím, že česká vláda dostojí svým slibům a obrátí se na Evropský soudní dvůr, a že ten bude rozhodovat nikoliv politicky, ale podle evropského práva,“ prohlásil. EU podle něj dnešním krokem popřela sama sebe a nakročila do propasti. 

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil poukázal na negativní důsledky dnešního rozhodnutí ministrů. „Přinese pouze nárůst protievropských nálad ve střední a východní Evropě, nikoli řešení uprchlické krize,“ uvedl pro média. Schválení kvót je podle něj „porážkou Evropské unie“. Dodal, že uprchlíci nebudou respektovat umístění do jiných zemí, než do kterých sami chtějí. 

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška povinné přijímání uprchlíků podlamuje důvěru občanů ve společnou Evropu. Českou politickou reprezentaci vyzval ke spolupráci. „Jsme přesvědčeni, že proces přijetí uprchlíků na území ČR společně zvládneme bez ohledu na to, která politická strana je koaliční a která je opoziční,“ napsal Ženíšek v tiskovém prohlášení. 

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky je to špatné rozhodnutí a Česká republika udělala vše proti tomu, aby mu zabránila. O dalším postupu české vlády se poradí s koaličními partnery na středečním jednání vlády.

„Rada ministrů vnitra dnešním silovým rozhodnutím o kvótách na migranty podkopala evropskou myšlenku společné konsensuální politiky,“ uvedla europoslankyně Kateřina Konečné (KSČM). 

‚Jediné řešení: vystoupení z EU‘

„Je to diktát EU. Kvóty si nesmíme nechat vnutit. Vláda musí podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost rozhodnutí. Pokud přesto bude EU trvat na kvótách, jediným řešením je, aby naše země vystoupila z EU,“ uvedl v prohlášení předseda Svobodných Petr Mach.

Hnutí Úsvit – Národní Koalice chce na kvóty reagovat referendem o vystoupení z EU. Dnešní rozhodnutí ministrů vnitra označilo za „německý diktát“ a přirovnalo jej k mnichovské dohodě. „Naším cílem při vypsání referenda je podpora tlaku Velké Británie na zahájení zásadní reformy Evropské unie. Ve světle dnešního hlasování i náš dlouhodobý požadavek na zahájení ochrany státních hranic České republiky nabývá po hlasování v Bruselu ještě většího významu,“ uvedl válečný veterán a předseda Úsvitu – Národní Koalice Miroslav Lidinský.

V podobném duchu se vyjádřilo i hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Na přijetí kvót zareagovalo zveřejněním petice, kterou požaduje vypsání referenda o vystoupení Česka z EU. 

Ministři vnitra států Evropské unie dnes schválili kvóty pro rozdělení 120.000 uprchlíků. Proti se postavilo Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo. Český ministr vnitra Milan Chovanec poté rozhodnutí členských zemí před novináři označil za prohru zdravého rozumu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články