Střelec z Dallasu zanechal vzkazy psané vlastní krví
CO ZNAMENAJÍ INICIÁLY RB?
Micah Johnson, který na čtvrteční demonstraci v Dallasu zastřelil pět policistů a devět dalších lidí včetně sedmi policistů zranil, psal svou krví na zdech parkoviště vzkazy během doby, kdy byl obklíčen policií. V rozhovoru s televizí CNN to prohlásil šéf dallaské policie David Brown. Pětadvacetiletý vojenský veterán na zdi napsal například iniciály RB, jejichž význam vyšetřovatelé zjišťují. V USA mezitím pokračují protesty kvůli smrti dvou černochů, které zastřelili policisté.
Brown opět obhajoval rozhodnutí zabít Johnsona výbušninou, kterou na místo dopravil robot. Zopakoval, že robot bylo jediné řešení, při kterém by policisté nebyli vystaveni riziku. Brown také řekl, že během dvouhodinového pokusu o vyjednávání, které nikam nevedlo, se střelec policistům vysmíval a lhal.
Při domovní prohlídce policie našla mimo jiné předměty potřebné k výrobě nálože či deník, ze kterého vyplývalo, že střelec zamýšlel i krvavější útok, než byl ten v Dallasu. Motiv činu byl podle vyšetřovatelů rasistický, na Facebooku i na jiných místech vyšetřovatelé nalezli pachatelovy nenávistné komentáře a také příspěvky sympatizující s černošskými nacionalistickými myšlenkami.
Krátce po činu úřady uvedly, že Johnson sloužil několik let v armádě a že půl roku byl nasazen v Afghánistánu. V Dallasu navíc před časem navštěvoval kurzy bojové taktiky, jejichž součástí byly i střelba v pohybu nebo rychlá změna pozic. O tom, že vojenskou taktika nacvičoval i na své zahradě, vypověděli sousedé.
Starosta Dallasu již v pátek označil Johnsona jako pohyblivého střelce, který měl doma studijní materiál o tom, jak střílet a zároveň se pohybovat.
Smrt dvou černochů provází klidné i násilné protesty
Ve Spojených státech zároveň v průběhu neděle pokračovaly protesty kvůli smrti dvou černochů, které před nedávnem zastřelili policisté. Protesty byly převážně nenásilné, při střetech v Saint Paul v Minnesotě ale bylo zraněno pět policistů a k potyčkám s pořádkovou policií došlo i v Baton Rouge v Louisianě. Zadrženo bylo podle BBC po celých USA několik desítek osob, agentura AP uvedla, že jen v Baton Rouge skončilo v celách 101 lidí.
Podle amerického prezidenta Baracka Obamy, který strávil neděli na návštěvě Španělska, je důležité, aby společnost upozorňovala na případnou rasovou předpojatost policie, neboť to je způsob, jak dosáhnout změn. Je tak ale nutné činit pravdivě a s respektem, ne násilně, dodal.
V souvislosti s masakrem pěti policistů a postřelením sedmi dalších během čtvrteční demonstrace v Dallasu prezident varoval, že tento čin poškodí hnutí Black Lives Matter (Na černých životech záleží). Toto hnutí upozorňuje na sporné případy policejního chování k černochům.
Protesty ve Spojených státech odstartovaly zprávy o úmrtích černochů při policejních zásazích v úterý a ve středu. V Minnesotě byl ve středu několika výstřely při běžné dopravní kontrole zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu jeho vozu. V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, jehož policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má zbraň. Oba incidenty, podobně jako mnoho podobných v minulosti, vyvolaly pochybnosti o přiměřenosti policejního zásahu.
Čtěte také: VIDEO: Policisté zastřelili černocha, jel s přítelkyní a dítětem v autě
Právě v minnesotské metropoli Saint Paul se v sobotu konala asi největší demonstrace, jejíž účastníci házeli po policistech kameny, láhve a dělbuchy. Místní list Star Tribune napsal, že dav protestujících na několik hodin zcela uzavřel hlavní dopravní tah městem; policisté nakonec demonstranty rozehnali pomocí pepřového spreje a slzného plynu. Několik policistů zranila pyrotechnika, kterou demonstranti házeli.
Černí nacionalisté proti policistům
Stovky lidí vyšly do ulic rovněž v Baton Rouge, kde policisté tento týden zastřelili Sterlinga. „Žádná spravedlnost, žádný mír,“ křičel dav před místní policejní stanicí a také před obchodem, kde byl Sterling zabit. Napětí vyvrcholilo poté, co se před policejní těžkooděnce tváří v tvář postavili ozbrojení členové Nové strany černých panterů, což je černošské nacionalistické hnutí. Jeho heslem je „Svoboda, nebo smrt“. Zákony státu Louisiana umožňují nosit zbraň viditelně.
Policie v Baton Rouge během demonstrace zajistila nejméně dvě střelné zbraně a zadržela několik desítek lidí, mimo jiné i dva novináře a DeRaye Mckessona. Ten je jedním z hlavních představitelů hnutí Black Lives Matter.
V San Francisku či Fresnu v Kalifornii stovky lidí zablokovaly hlavní silnice i mosty. Poklidné demonstrace ohlásila Florida, lidé protestovali například ve West Palm Beach, Fort Lauderdale nebo v Miami, ale také v hlavním americkém městě Washingtonu či v Nashville ve státě Tennessee. Stovky lidí pochodovaly Manhattanem v New Yorku, policie zde zadržela asi dvacítku lidí.
Ve čtvrtek se podobné protesty v Dallasu staly místem hromadné vraždy pěti policistů, které zastřelil muž s odstřelovací zbraní. Pachatele policie zabila. Motiv byl zřejmě rasistický: vyšetřovatelé útočníka identifikovali jako pětadvacetiletého černocha Micaha Xaviera Johnsona, který vyjednávačům podle médií řekl, že jeho cílem jsou bělošští policisté.