Knihovny rýžují na pokutách. Za nevrácené knihy vyberou i milion

Nevrátíš, zaplatíš

Knihovny rýžují na pokutách. Za nevrácené knihy vyberou i milionNOVÉ
Deset procent čtenářů vrací knihy pozdě, a tak musí platit pokuty. Knihovny si tak přijdou ročně na statisíce. Foto: ČTK
1
Domov
Sdílet:

Desetitisícové pokuty, soudy, exekuce hrozí těm, kteří nevrátí včas knihu. Ročně se to v odborných knihovnách podle průzkumu ECHO24.cz stává deseti procentům čtenářů. Ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje tak za minulý rok vybrali na pokutách přes milion sto tisíc korun. U ostatních oslovených knihoven sankce dosáhly v průměru půl milionu korun. Zvýšení pokut nemá čtenáře vysávat, ale donutit je, aby knihy včas vraceli. Zatímco v Národní knihovně od pokuty čtenáře oprostí alespoň smrt, knihovna Západočeské univerzity v Plzni pokuty nepromíjí v žádném případě a i malý dluh žene před soud.

Aby v knihovnách nezely regály prázdnotou, chodí čtenářům tři dny před ukončením výpůjční doby emaily s upozorněním, že se již blíží termín vrácení. O tom, že ne každý zapůjčenou knihu do daného data skutečně vrátí, svědčí pokuty, které ročně knihovny vyberou. Když čtenáři nereagují ani na jednu ze tří následujících upomínek, emailů od ředitelů institucí, jdou k soudu.

Korunové či pětikorunové pokuty za den nikoho příliš nevyděsí, ale časem se to nasčítá a sankce převyšují deset tisíc. Že to může vytvořit pěknou sumu peněz, vědí ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, kde si za minulý rok na pokutách vydělali 1 117 536 Kč. „V současné době řešíme případ pozdního vrácení se čtenářkou, která vrátila 30 výpůjček až po třetí upomínce. Celková částka, kterou knihovna od čtenářky požaduje, je 13 186 Kč,“ uvedl Milan Jenč z plzeňské vědecké knihovny.

Soudy o pokuty i knihy

Národní Technická knihovna (NTK) v Praze, která v roce 2012 i 2013 vybrala na pokutách přes čtvrt milionu korun, se v současnosti soudí o sankci v hodnotě 46 tisíc. „Nejvyšší soudně vymožená částka byla 15 615 Kč za 15 knih, nejsou to pokuty, ale pouze ceny knih, protože soud většinou nechá pokutu za nevrácení odpustit a uloží dotyčnému, aby uhradil pouze cenu knih. Stále je soudně vymáháno jako nejvyšší pokuta 46 176 Kč za 13 knih. Jejich hodnota je přitom 3 731Kč a soud by pravděpodobně pokutu odpustil,“ vyhledala nejvyšší sankce Kateřina Gromotovičová z NTK. Doposud nejvyšší neuhrazená částka za knihu, která už byla ale vrácena, činí 6 126 Kč.

V NTK totiž se soudem vyčkávají a zkouší to se čtenáři po dobrém. „Nejdříve se pošle upozorňující email, pak druhá ředitelská upomínka, ještě jednou email a dopis vedoucí oddělení, což je poslední výzva. Celý proces trvá přibližně sedm měsíců. Teprve pak je vše předáno právnímu zástupci,“ vysvětlila zdlouhavý proces Gromotovičová.

Také v knihovně na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně s notorickými nevraceči dlouho vyjednávají po dobrém. Posílají emaily, přemlouvají po telefonu a dokonce slibují, že pokutu sníží, pokud zapůjčenou knihu vrátí do dalšího smluveného termínu. „Drtivá většina pozdě vrácených knih se vrací do měsíce od uplynutí výpůjční lhůty, nejvíce však během 10 dnů od uplynutí výpůjční lhůty,“ uvedla vedoucí fakultní knihovny Irena Šléglová.

Hlavním smyslem poplatků z prodlení není vysávat čtenáře, ale zajistit, aby se vypůjčené dokumenty vrátily do knihovny včas, aby si je mohl půjčit někdo jiný.

Nejčastějším důvodem opožděného vrácení knih bývá v případě studentů to, že knihu natolik potřebují, že raději zaplatí pokutu, jen aby se mohli naučit na zkoušku či napsat diplomovou práci, což potvrdil kromě Šléglové i Ivo Kareš z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. „Hlavním smyslem poplatků z prodlení není vysávat čtenáře, ale zajistit, aby se vypůjčené dokumenty vrátily do knihovny včas, aby si je mohl půjčit někdo jiný,“ řekl Kareš. K nim do knihovny nevrátilo za rok 2013 deset procent čtenářů vypůjčené knihy včas, a tak na pokutách zaplatili skoro šest set tisíc.

Omluvou je nemoc či smrt

Zhruba desetiprocentní podíl pozdě vrácených ku knihám zapůjčeným hlásí i další oslovené knihovny. „V roce 2013 bylo čtenářům absenčně, tj. mimo budovu knihovny, zapůjčeno 459 tisíc dokumentů a pozdě bylo vráceno 42 tisíc knih. Proto jsme od února 2014 zpřísnili podmínky. Doba mezi upomínkami je zkrácená a poplatky jsou navýšeny. Teoreticky by tak při maximálním počtu výpůjček 25 a maximální výši poplatku 200 mohla nejvyšší pokuta dosáhnout pěti tisíc. V praxi to bylo zatím asi tři tisíce korun,“ popsala zkušenosti s nevracením knih Lenka Málková ze Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, kde se za minulý rok na pokutách vybralo 573 tisíc korun.

Také v Národní knihovně v Praze se potýkají s notorickými i s náhodnými opozdilci. Od nich za minulý rok získali téměř čtyři sta tisíc. „Většina z nich vrací knihy po obdržení ředitelské upomínky, která se rozesílá 22 až 28 dní po uplynutí termínu vrácení výpůjčky. Hodně jich také kladně reaguje na předžalobní dopis s ultimátem 10 dnů, než bude záležitost postoupena dále. Ten obdrží 4 až 6 týdnů po ředitelské upomínce, pokud na ni nezareagují,“ popsala metody, jak vymáhají zpět své knihy, Vlasta Kostlánová z oddělení služeb čtenářům Národní knihovny.

Pokuty v žádném případě nepromíjíme, soudní žaloba se podává i v případě malého dluhu.

Nekompromisně pak zacházejí s dlužníky v knihovně Západočeské univerzity v Plzni. „Pokuty v žádném případě nepromíjíme, soudní žaloba se podává i v případě malého dluhu,“ upozornila Vendula Vacíková z plzeňské univerzitní knihovny. Zde se na pokutách vybralo 350 tisíc a nejvyšší částky jsou za soudní poplatky (3000 korun) a exekuce (deset tisíc za jednu). Podle Vacíkové se tedy sankce odvíjí od toho, kolik knih čtenář nevrátil.

Podle Jenče může zapomenout na vrácení knihy každý, především v době prázdnin a dovolených. Vysoké pokuty však dostávají ti čtenáři, kteří záměrně ignorují upozornění a upomínky, dokud jim knihovna nepohrozí soudem. „Pak teprve vypůjčené dokumenty konečně vrátí a zcela se zhroutí, když jim vyčíslíme konečnou výši sankce za pozdní vrácení,“ popsal zkušenosti s nevraceči knih Jenč. Nad některými případy se pak ředitelé knihoven smilují a od pokut je oprostí. Jindy vyžadují lékařské potvrzení, které dosvědčí, že čtenář ze zdravotních důvodů knihy vrátit nemohl. V Národní knihovně však od pokut omlouvá podle Kostlánové pouze smrt.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz