Kritika i chvála za kakao. Čeští politici hodnotí Junckerovu řeč
Ohlasy na Junckerův projev
- čtk,
Středeční řeč Jeana-Claudea Junckera o stavu Evropské unie podle předsedy ODS Petra Fialy ukázala, že šéf Evropské komise si už sice připouští problémy nynější Evropské unie, ale jejich příčiny nepochopil a nemá jejich řešení. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) naopak ocenil, že Juncker podpořil soudržnost východních a západních členských států. Další politici také ocenili Junckerova slova o kvalitě potravin.
Juncker ve středu v Evropském parlamentu řekl, že komise přijde do konce měsíce s návrhy, jak posílit vracení těch, kdo nemají v Evropské unii právo na azyl. Zdůraznil ale zároveň, že Evropa není a nestane se pevností, zůstane naopak kontinentem solidarity, kde najdou útočiště ti, kdo ho skutečně potřebují.
„Nelze zároveň snižovat příliv uprchlíků do Evropy, zvyšovat ochranu vnějších hranic a přitom dál mluvit o bezmezné solidaritě,“ kritizuje projev Fiala. Funkčnost EU podle Fialy také není možné zlepšit sjednocováním dalších oblastí rozhodování, včetně hospodářské a daňové politiky. „Právě překotná a neodůvodněná integrace se jasně ukázala jako jeden ze zdrojů dnešní krize,“ uvedl šéf ODS.
Evropa podle Fialy také nepotřebuje žádný „demokratický skok“, ale skutečné reformy. „Za krizi EU mohou lidé jako současný předseda Evropské komise. Jeho řeč ukázala, že je nepoučitelný. Měla by být varováním i pro ty české politiky, kteří slepým opakováním receptu ‚více Evropy‘ jen přispívají k prohlubování nedůvěry a krize a žádné skutečné řešení nenabízejí,“ řekl Fiala.
Unie se podle europoslance ODS Jana Zahradila pod Junckerem nikam neposune. „Pro ČR z toho plyne jednoznačné poučení. Nenechat se uplatit slibem vyššího obsahu kakaa v čokoládě a nekývnout na členství v dluhové unii, ve kterou se mění eurozóna, nenechat si předepisovat, komu udělíme právo pobytu nebo dovolit Evropské komisi, aby za nás rozhodovala, se kterými investory smíme spolupracovat,“ uvedl Zahradil.
Jsem rád, že Juncker ve své zprávě o stavu Unie podpořil soudržnost vychodních a zapadních členských států a také konvergenci uvnitř EU.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 13. září 2017
Výsledek úsilí Česka a Slovenska a dobrý signál:Juncker v projevu o stavu Unie jasně odmítl dvojí kvalitu potravin a diskrimin. spotřebitelů
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 13. září 2017
Junckerův nápad na vytvoření celoevropských volebních kandidátek pro volby do Evropského parlamentu kritizovali i Jiří Pospíšil (TOP 09) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Podle nich lidé chtějí volit své domácí politiky, které znají. „Jednotné volební listiny by vedly ke snížení volební účasti v evropských volbách, zejména v menších státech, jako je Česká republika,“ řekl ČTK Pospíšil.
Mně osobně se líbila ta hodnotová část, to znamená důraz na to, že Evropa není jen volný trh, ale je to prostor svobody a demokracie,“ řekl ČTK Pospíšil. Stejně jako Juncker uvedl, že na to se občas zapomíná. „Vnímáme jenom ekonomické aspekty EU, řešíme jak velké dotace dostáváme, ale zapomínáme na to, že EU je hlavně prostor demokracie a svobody,“ řekl Pospíšil. Také europoslankyně Šojdrová vyzdvihla, že předseda EK připomněl, že Evropa není jen jednotný trh, ale i region, kde platí principy právního státu a svobody slova. „Jsem velmi ráda, že zaznamenal snahu ČR o to, aby naši spotřebitelé měli stejnou kvalitu potravin jako spotřebitelé jinde v Evropě,“ uvedla také Šojdrová.
Europoslankyně Šojdrová (KDU-ČSL) ale stejně jako místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (nestr. za ANO) Junckerovi vytkli, že mezi zeměmi, které budou příští rok slavit sté výročí svého vzniku, hovořil v projevu o pobaltských zemích, ale nezmínil Českou republiku. „Neurazil jsem se, ale mrzí mě, že jste nezmínil ČR mezi státy, které budou příští rok slavit 100 let,“ řekl před europoslanci v reakci na Junckerův projev Telička.
„Projev Jean-Claudea Junckera patřil k jeho lepším,“ uvedla v komentáři europoslankyně Dita Charanzová (ANO). Dodala, že by měl být větší důraz kladen na bezpečnost. Charanzová ocenila, že se Juncker věnoval obchodním otázkám, což kvitoval i Pospíšil. „Záměr uzavřít další smlouvy o voleném obchodu, například s Austrálií a Novým Zélandem posílí evropskou ekonomiku,“ řekl ČTK Pospíšil.
Europoslanec Pospíšil nicméně kritizoval Junckerův záměr, aby se v Evropské radě více rozhodovalo kvalifikovanou většinou. „Jsem pro to, aby většina klíčových rozhodnutí v EU byla přijímána jednohlasně… ne aby někdo přehlasovával někoho jiného, to se udělalo u kvót, kde jsme byli přehlasováni, a vidíme ty negativní důsledky, jaké to přináší dodneška,“ uvedl také Pospíšil.
„Skepse byla naplněna nejen značně otřepaných frází, ale také některými Junckerovými názory na stav a další směřování EU. Jím vytrvale prosazovanou militarizaci EU je třeba odmítnout, stejně jako náhled do volebního roku 2019, který by podle předsedy Komise měl být panevropský,“ uvedla europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM)
Junckerova zprava o stavu Unie – pres nektere dílčí neshody musím rict, ze velmi dobra. Ted jen, zda budeme u toho, zda budeme u kormidla.
— Pavel Telička (@Telicka) 13. září 2017
Juncker překvapil. Jeho projev byl dobře strukturovaný a již nepřipomínal nesouvislou samomluvu. Těším se na debatu.#SOTEU
— Kateřina Konečná (@Konecna_K) 13. září 2017