Nenávidím kapitalismus, Husák byl světový politik, tvrdí Jožo Ráž

Nenávidím kapitalismus, Husák byl světový politik, tvrdí Jožo RážNOVÉ
Svět

Zpěvák vzpomíná na komunistický ráj

ren Echo24

Frontman kapely Elán Jožo Ráž se v rozhovoru pro deník Sme.sk rozvášnil nad stavem Slovenska. S porevolučním vývojem země je zásadně nespokojen. Socialismus měl podle něj morálku a systém, naproti tomu kapitalismus nenávidí, vede do pekla. Z politiků si nejvíce váží Gorbačova a Husáka, který byl podle něj moudrý, trpělivý a pokorný. Z porevoluční éry si zase nejvíce cení práce dlouholetého premiéra Vladimíra Mečiara. Fungování současné vlády Roberta Fica komentoval s povzdechem.

Komunističtí politici minulé éry byli podle jedenašedesátiletého hudebníka naprosto neškodní, což se o těch dnešních říci nedá. „Myšlenka socialismu byla dobrá, ale lidé byli špatní, tak se to kurvilo. Nám bylo jasné, kde je chyba systému a také jsme proti tomu svou hudbou a svým životem bojovali,“ řekl v rozhovoru frontman kapely Elán.

Vyzdvihl především činnost posledního generálního tajemníka ÚV KSSS. „Gorbačov byl velmi šikovný člověk, který chtěl změnit socialistický systém na systém s lidskou tváří, ale napjatá situace ve světě už mu to neumožnila. Stalo se něco, co ani on nechtěl, to co máme dnes – zkurvený kapitalismus, který nenávidím a nemá žádnou morálku ani pravidla,“ nebral si v rozhovoru servítky Ráž.

Sympatie choval slovenský hudebník i k československému komunistickému prezidentu Gustavu Husákovi. Byl podle něj moudrý, abnormálně schopný, trpělivý a pokorný člověk. „Byl to světový politik,“ dodává Ráž.

Dnešní svět ovládají peníze

Před revolucí tu podle Ráže byla vyšší instance, která spravedlivě rozhodovala. „Pokud jste byli s něčím nespokojení, mohli jste se dostat až ke krajskému tajemníkovi a on vám pověděl tak či tak,“ přidává Ráž pozitiva k fungování socialismu. Dnešní svět podle něj ovládají pouze peníze, což za komunismu nebylo. V souvislosti s tím si postěžoval i nad cenou CD. Kdyby to bylo na něm, jeden kus by mohl stát klidně jen 90 Kč. Zároveň podle slovenského hudebníka dříve kradli statisíce komunisté a nyní kradou miliardy kapitalisté.

Mohl bych být super politikem

Pokud je vůbec někdo, koho si Jožo Ráž v porevoluční éře váží, je to Vladimír Mečiar, jenž do křesla předsedy vlády po revoluci zasedl hned třikrát. „Mečiara považuji za velmi inteligentního člověka. To ministerstvo bych stejně dokázal řídit i já,“ řekl Ráž. Rozdíl je podle něj jen v tom, že je jedním z mála lidí, kteří mají pro vedení státu potřebnou výbavu. Měl podle jeho slov ucelenou představu, to že se mu ji nepodařilo prosadit, je už věc jiná. Jediné co mu hudebník vyčítá, je to, že někdy byl moc měkký.

Sám prý nabídek pro vstup do politiky dostal mnoho nejen od Mečiara, ale žádnou z nich nevyužil. „Dostal jsem hodně nabídek na nejvyšší fleky. Mohl jsem být super politik. Politika je však zkurvenější než si myslíte, je to svinstvo. Proto jsem do toho nešel, i když to bylo finančně neskutečně výhodné. Chci být sám sebou a zůstat svobodný, v politice bych nebyl ani jedno,“ řekl zpěvák Jožo Ráž.

Čtěte více: Ficova ne-výhra odhalila dvojí Slovensko

Související články