Mládek ve vládě končí. Jeho výroky uráží veřejnost, řekl Sobotka

Konec ministra ve vládě

Mládek ve vládě končí. Jeho výroky uráží veřejnost, řekl SobotkaAKTUALIZUJEME
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Echo24

Bohuslav Sobotka navrhne prezidentu Miloši Zemanovi odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Mládek má odejít ke konci února. Premiér to uvedl na tiskové konferenci. Mládek tvrdí, že se stal obětí mediální kampaně.

„V poslední době nejsem spokojen s tím, jak ministerstvo průmyslu pracuje,“ řekl Sobotka s tím, že Mládek ve vládě skončí na konci února. Podle Sobotky některé výroky ministra Mládka urážely veřejnost. Mládek vzbudil velkou nevoli například tím, když uvedl, že roaming je elitářská záležitost.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sobotka uvedl, že nebyl spokojen s tím, jak Mládek problematiku řešil. „Za fungování ministerstva jako celku odpovídá ministr. Ministerstvo průmyslu a obchodu musí pracovat v souladu s vládní politikou,“ uvedl Sobotka na Mládkovu adresu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí novinářům řekl, že návrh na jeho odvolání předloží ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi, kterému také jako prvnímu sdělí jméno Mládkova nástupce. Sobotka také uvedl, na jakou oblast by se měl nový ministr zaměřit. „Oblast mobilní komunikace, mobilních dat, fungování našeho trhu. Tahle oblast bude jednou z priorit pro nového člena vlády,“ dodal Sobotka.

Mládkovi vyčetl nedostatečnou podporu cílů, které vláda sleduje. „Jako předseda vlády usiluji o to, aby trh lépe fungoval. Zejména aby se snížila cena mobilních dat. Ze strany ministerstva průmyslu a obchodu se mi bohužel nedostávalo dostatečné podpory,” uvedl Sobotka s tím, že sám si klade za cíl lepší podmínky pro spotřebitele.

K odvolání Mládka se vyjádřili lídři opozičních stran. Podle předsedy ODS Petra Fialy nebylo odvolání ministra překvapením.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje kroky současné vlády za šikanu podnikatelů a nevidí v tomto směru žádný posun. „Současná politika vlády je natolik nepřijatelná a šikanoźní, že si nemyslím, že se odvoláním ministra Mládka zlepší,“ uvedl Kalousek.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček promluvil o plánovaném setkání Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou a označil spekulace o průběhu odvolání za předčasné. „To vše se bude odvíjet od čtvrtečního setkání s panem premiérem,“ uvedl Ovčáček s tím, že si Zeman bude muset vyslechnout Sobotkovy argumenty. Stejně tak nechtěl příliš rozvádět možnost návrhu státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy (ČSSD) na Mládkův post, které se v souvislosti s jeho odvoláním objevily.

Jan Mládek ke svému odvolání na tiskové konferenci sdělil, že se stal obětí mediální kampaně. „MPO neudělalo žádné kroky, které jsou v rozporu s vládní politikou,“ řekl Mládek. Výsledek označil za mediální tlak a mediální kampaň proti jeho osobě.

Odmítl také, že by při vyjednávání ohledně podmínek pro spotřebitele selhal. „Zároveň bych chtěl sdělit, že to, co je mi vnucováno jako selhání, to jest zajištění soutěže mobilních operátorů a nízké ceny mobilních dat, toto není v kompetenci MPO, dokonce se do toho MPO vměšovat nesmí, toto by měly zajistit Český telekomunikační úřad a ÚHOS čili Úřad na ochranu hospodářské soutěže,“ uvedl Mládek.

Mládek je třetím ministrem ČSSD, který končí ve funkci. Na konci listopadu vystřídal Miloslav Ludvík v čele ministerstva zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministrem pro lidská práva se místo Jiřího Dienstbiera stal Jan Chvojka. Jejich výměnu Sobotka odůvodnil potřebou zvýšit dynamiku vlády.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.