Amazon zvýší hluk a exhalace. Odpor proti stavbě sílí
Stížnosti na poslední chvíli
Návrat Amazonu do Brna je o kousek blíž. Developerská společnost CTP Invest, která má pro americkou firmu obří sklad vybudovat, chystá posouzení této stavby na životní prostředí (EIA). Dnes, ve čtvrtek vyprší lhůta, kdy se úřady a veřejnost mohou vyjádřit k oznámení o záměru CTP vystavět logistické centrum pro Amazon. Mnohým lidem vadí, že se kvůli obří hale zvýší exhalace a hluk.
V brněnské průmyslové zóně Černovická terasa je poslední volné místo. Jestli ho skutečně obsadí Amazon, jak si přeje magistrát i vláda, o tom se v těchto dnech intenzivně vyjednává. Podle neoficiálních vyjádření, ale i konkrétních přípravných prací to v tuto chvíli vypadá spíše pro návrat Amazonu.
„Ani bych se tomu nedivil, měli o to velký zájem,“ uvedl pro ECHO24.cz brněnský opoziční zastupitel Martin Ander (Strana zelených).
Vyjednavač s Amazonem, developerská společnost CTP Invest zatím odmítá jednání oficiálně komentovat. „V současné době se k tématu nebudeme vyjadřovat,“ vzkázalo vedení firmy přes svého mediálního zástupce.
Spokojený brněnský primátor
Vláda a Brno zatím udělaly vše pro to, aby Amazon změnil své původní rozhodnutí odejít z moravské metropole. Sobotkův kabinet upravil čtrnáct let staré rozhodnutí vlády, že se v Černovické terase nesmí stavět distribuční centra.
A brněnské zastupitelstvo po několika odmítnutích odsouhlasilo příslušné smlouvy s developerem, a pak i ve prospěch Amazonu změnilo územní plán v průmyslové zóně.
„Zrušení regulativů pro oblast Černovické terasy je závěrečným krokem k tomu, aby investor zahájil přípravné kroky vedoucí k výstavbě logistického centra americké firmy Amazon a tím mohlo vzniknout nejméně patnáct set nových pracovních míst,“ konstatoval brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).
Lidé si stěžují na hluk a exhalace
Aktivity směřující k návratu Amazonu se naopak nezamlouvají mnohým obyvatelům v okolí průmyslové zóny. Obávají se hluku a zplodin z těžkých nákladních aut.
Například Jiří Pečenka použil veškeré své úspory a vzal si ještě hypotéku, aby si mohl koupit nový byt v areálu Zelené město, které v brněnské čtvrti Slatina sousedí s průmyslovou zónou. Předem si ale zjistil, že v areálu pracují jen firmy zaměřené na výzkum a lehkou výrobu, což jeho bydlení nijak nenarušovalo.
Na překladiště, kde bude provoz 24 hodin denně a bude trvale osvětlena nakládací plocha, přijede každé čtyři minuty kamion.
Jenže pak brněnští zastupitelé těsnou většinou odsouhlasily změnu územního plánu, která Amazonu a jeho obřímu distribučnímu centru otevřela cestu do průmyslové zóny.
„Překladiště má být od nás vzdáleno 100 metrů, je vysoké 16 metrů, což je více než pětipatrový dům. Překladiště, kde každé 4 minuty přijede kamion, kde bude provoz 24 hodin, kde bude trvale osvětlena nakládací plocha, kde bude slyšet trvalé startování a couvání kamionů,“ napsal Pečinka v dopise brněnským zastupitelům, pod který připojilo své podpisy dalších osm lidí.
„Nemám možnost se odstěhovat jinam a v mé situaci bude i většina mých sousedů. Kdo nám zaplatí znehodnocení bytů? Kdo nahradí znehodnocený majetek?“ napsal Pečinka. Podobných stížností dorazilo brněnským zastupitelům více.
Riziko, že obřích skladů bude více
Podle opozičního zastupitele Martina Andera navíc existuje riziko, že se obří haly se silným automobilovým provozem objeví časem i v jiných částech průmyslové zóny. Zastupitelstvo totiž nezměnilo územní plán pouze na parcelách pro Amazon, ale v celé Černovické terase.
„Pokládám to za největší průšvih tohoto rozhodnutí zastupitelstva,“ poznamenal Ander. Dodal, že jde o nebezpečí do budoucna, protože nyní je zóna plná. Někdo by tedy musel Černovickou terasu opustit. A to není nereálné. Před lety se už stalo, že jedna americká firma z Brna odešla a její místo se uvolnilo dalšímu zájemci.
Podle primátora Romana Onderky udělalo Brno maximum pro to, aby kromě nových pracovních míst vznikl ve městě také dálniční nájezd, který ulehčí čtvrtím od nákladní dopravy.
„Jsem přesvědčen o tom, že jsme nezklamali ani občany, ani vládu,“ konstatoval Onderka.