Zrušit daň z nabytí nemovitosti? Zapomeňte, vzkazuje vláda

Návrh ODS nemá šanci

Zrušit daň z nabytí nemovitosti? Zapomeňte, vzkazuje vládaNOVÉ 1
Domov

Jan Kálal

Marné je zřejmě volání ODS, aby vláda odpustila občanům placení daně z nabytí nemovitosti. Návrh občanských demokratů by státní kasu připravil zhruba o devět miliard korun, a to je na kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) příliš. Vyplývá to z usnesení nachystaného na středeční jednání vlády, které má deník ECHO24.cz k dispozici.

„Daň neskutečně otravuje život zejména mladým rodinám. Těžko se dostávají k prvnímu bydlení,“ zdůvodnil stranickou iniciativu začátkem března předseda ODS Petr Fiala. „Věřím, že náš návrh projde: potom lidé ušetří. Pokud si budou chtít koupit byt za milion, ušetří 40 tisíc korun. To je už v rodinném rozpočtu pořádně cítit,“ doplnil. Argumentoval mimo jiné i tím, že lidé si bydlení pořizují už ze zdaněných peněz, proto stát inkasuje peníze dvakrát.

Čtěte také: ODS chce zrušit daň z nabytí nemovitosti a změnit stavební spoření

Státní kasa získává díky dani z každého realitního obchodu s novostavbami čtyři procenta ze sjednané ceny. Vláda má poslanecký návrh na zrušení daně na programu středečního zasedání, zřejmě s ním ale vysloví nesouhlas. Oslovená ministerstva se postavila proti a nepřesvědčil je ani argument, že by stát ušetřil stovky milionů na administrativních nákladech. Aspoň podle propočtů občanských demokratů.

Vláda shrnula nachystané odmítavé stanovisko hned do pěti bodů. Jedním z nich je i to, že by případné zrušení daně z nabytí nemovitých věcí bylo v rozporu s doporučeními Evropské komise, která upozorňuje na nízké zdanění majetku v České republice.

Ministerstvo financí: Šlo by o výpadek devíti miliard

„Daň z nabytí nemovitých věcí je majetkovou daní jednorázového charakteru s dlouholetou tradicí u nás, která má v rámci naší daňové soustavy své opodstatnění,“ argumentovalo ministerstvo financí. „Výnos daně je stabilním příjmem veřejných rozpočtů, přičemž tato daň je transparentní, snadno prokazatelná a její správa a kontrola je poměrně snadná,“ připojilo s tím, že jen za rok 2014 byl daňový výnos 9,3 miliardy korun a výpadek sumy by musel stát nahradit odjinud.

ODS navrhuje, aby novinka byla účinná od 1. ledna 2016.

Další ministerstva se proti záměru ODS staví s tím, že je nedostatečně zdůvodněný a koncepční. Vláda pak shrnula nachystané odmítavé stanovisko hned do pěti bodů. Jedním z nich je i to, že by případné zrušení daně z nabytí nemovitých věcí bylo v rozporu s doporučeními Evropské komise, která upozorňuje na nízké zdanění majetku v České republice.

I přes očekávaný postoj ministrů se návrhem po vládě bude zabývat sněmovna. ODS navrhuje, aby novinka byla účinná od 1. ledna 2016.