1 Návrh ODS nemá šanci

Zrušit daň z nabytí nemovitosti? Zapomeňte, vzkazuje vláda

NOVÉ

Témata:

Marné je zřejmě volání ODS, aby vláda odpustila občanům placení daně z nabytí nemovitosti. Návrh občanských demokratů by státní kasu připravil zhruba o devět miliard korun, a to je na kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) příliš. Vyplývá to z usnesení nachystaného na středeční jednání vlády, které má deník ECHO24.cz k dispozici.

„Daň neskutečně otravuje život zejména mladým rodinám. Těžko se dostávají k prvnímu bydlení,“ zdůvodnil stranickou iniciativu začátkem března předseda ODS Petr Fiala. „Věřím, že náš návrh projde: potom lidé ušetří. Pokud si budou chtít koupit byt za milion, ušetří 40 tisíc korun. To je už v rodinném rozpočtu pořádně cítit,“ doplnil. Argumentoval mimo jiné i tím, že lidé si bydlení pořizují už ze zdaněných peněz, proto stát inkasuje peníze dvakrát.

Čtěte také: ODS chce zrušit daň z nabytí nemovitosti a změnit stavební spoření

Státní kasa získává díky dani z každého realitního obchodu s novostavbami čtyři procenta ze sjednané ceny. Vláda má poslanecký návrh na zrušení daně na programu středečního zasedání, zřejmě s ním ale vysloví nesouhlas. Oslovená ministerstva se postavila proti a nepřesvědčil je ani argument, že by stát ušetřil stovky milionů na administrativních nákladech. Aspoň podle propočtů občanských demokratů.

Vláda shrnula nachystané odmítavé stanovisko hned do pěti bodů. Jedním z nich je i to, že by případné zrušení daně z nabytí nemovitých věcí bylo v rozporu s doporučeními Evropské komise, která upozorňuje na nízké zdanění majetku v České republice.

Ministerstvo financí: Šlo by o výpadek devíti miliard

„Daň z nabytí nemovitých věcí je majetkovou daní jednorázového charakteru s dlouholetou tradicí u nás, která má v rámci naší daňové soustavy své opodstatnění,“ argumentovalo ministerstvo financí. „Výnos daně je stabilním příjmem veřejných rozpočtů, přičemž tato daň je transparentní, snadno prokazatelná a její správa a kontrola je poměrně snadná,“ připojilo s tím, že jen za rok 2014 byl daňový výnos 9,3 miliardy korun a výpadek sumy by musel stát nahradit odjinud.

ODS navrhuje, aby novinka byla účinná od 1. ledna 2016.

Další ministerstva se proti záměru ODS staví s tím, že je nedostatečně zdůvodněný a koncepční. Vláda pak shrnula nachystané odmítavé stanovisko hned do pěti bodů. Jedním z nich je i to, že by případné zrušení daně z nabytí nemovitých věcí bylo v rozporu s doporučeními Evropské komise, která upozorňuje na nízké zdanění majetku v České republice.

I přes očekávaný postoj ministrů se návrhem po vládě bude zabývat sněmovna. ODS navrhuje, aby novinka byla účinná od 1. ledna 2016.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.