1 Opoziční návrhy

ODS chce zrušit daň z nabytí nemovitosti a změnit stavební spoření

NOVÉ

Témata:

Občanští demokraté chtějí prosadit dva návrhy, které podle nich uleví mladým rodinám. ODS navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti a změnit podmínky pro stavební spoření, aby u smluv vedených na děti nemusely rozhodovat soudy. Ve sněmovně to uvedl šéf strany Petr Fiala s tím, že podporu pro návrhy bude hledat u dalších stran. Debatě se nebrání například ANO.

„Je to návrh na zrušení daně, která je podle našeho návrhu zbytečná,“ prohlásil Fiala. „Státu to nepřináší žádný velký prospěch. Doufáme, že nikdo rozumný nemůže nic proti tomu namítat,“ dodal. Strana argumentuje tím, že stát vybere na této dani zhruba devět miliard ročně a je s tím spojena výrazná administrativa. Peníze by mohl prý ušetřit jinde, například na vlastním provozu.

„Jedná se o dvojí zdanění. Byt si totiž kupujeme z již zdaněných peněz. Stát tak vysaje peníze lidí hned dvakrát. To je nepřijatelné,“ řekl šéf ODS. Na dotaz deníku ECHO24.cz nicméně připustil, že při podobné logice by byla na místě debata i o rušení dalších daní.

Apel na zrušení daně z nemovitosti není u ODS nový. Stejnou kartou zkoušela strana zahrát už třeba ve sněmovních volbách v říjnu 2013.

Podle občanských demokratů daň „neskutečně otravuje život zejména mladým rodinám“ a zhoršuje jim přístup k prvnímu bydlení. Daň ve výši čtyř procent dělá totiž například u bytu za milion korun 40 tisíc. „Naléháme na vládu: nechte peníze lidem, vědí lépe než vy, jak s nimi naložit,“ dodal Fiala.

Apel na zrušení daně z nemovitosti není u ODS nový. Stejnou kartou zkoušela strana zahrát už třeba ve sněmovních volbách v říjnu 2013. „Je mi úplně jedno, která vláda tuto daň zavedla. Já odpovídám rok za ODS a pod mým vedením bude usilovat o rušení zbytečných daní,“ připojil šéf ODS. Strana chce normu předložit do sněmovny tento týden.

Stavební spoření bez opatrovnických soudů

Šanci na podporu mají občanští demokraté teoreticky u hnutí ANO. „Do voleb jsme šli s tím, že nechceme zvyšovat daně. Tady jde o rušení daně a my jsme připraveni k debatě tohoto typu.  Zatím nás nikdo neoslovil,“ řekl deníku ECHO24.cz 1. místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Naopak sociální demokraté o tuto změnu odmítají. „Nevidím pro to důvod,“ řekl předseda rozpočtového výboru Václav Votava.

Další avizovaný návrh občanských demokratů se týká zákona o stavebním spoření. „Touto novelou reagujeme na problém s chybným výkladem zákona, který žene rodiny až k opatrovnickým soudům a komplikuje jim život. Rodiče nemohou nakládat se stavebním spořením svých dětí, když jim např. chtějí předělat pokoj. Rodiče mají mít právo s těmito penězi nakládat, zejména, pokud je sami spoří. Není důvod vláčet zodpovědné rodiče po soudech,“ dodal šéf ODS. Také u toho návrhu bude hledat strana další spojence. S 16 poslaneckými hlasy nemá na prosazení zákonů dostatečnou sílu.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.