Nejsympatičtější školní tým Vysočiny – Hitlerjugend
CHLAPCI ŠOKOVALI
Bílé podkolenky, černé šortky, zapnutá košile a červená páska s hákovým křížem. Tak se na dějepisnou soutěž pořádanou v Třebíči vystrojili teprve čtrnáctiletí chlapci z družstva nazvaného Hitlerjugend Jamnitz. Chlapci, kteří své družstvo pojmenovali podle nechvalně proslulé mládežnické organizace nacistického Německa, se v soutěži utkali se svými vrstevníky z jiných škol a za své úspěchy byli vyhlášeni „nejsympatičtějším družstvem soutěže“. Podle organizátorů i učitelů, kteří jim s přípravou kostýmů pomáhali, nešlo o nic zlého. Případem se ale podle informací serveru ECHO24.cz začala zabývat Česká školní inspekce.
Vědomostní soutěže zaměřené na historii se kromě družstev jako „Bombarďáci“ nebo „Nezlomná Anglie“ zúčastnili i chlapci ze základní školy Jemnice, kteří svůj tým pojmenovali „Hitlerjugend Jamnitz“. Jasně tím odkazovali na Hitlerovu mládež – organizaci, která za vlády nacistů sdružovala mladé Němce a starala se o jejich vojenskou a politickou výchovu. Chlapci si zároveň připravili kostýmy, které očividně napodobovaly uniformy Hitlerovy mládeže, byť se v lišily v detailech.
Stylizace do role Hitlerjugend přitom nebyla nijak nutná – soutěž, ve které jednotlivé týmy srovnávaly své znalosti historie, byla zaměřená na druhou světovou válku jako takovou a ne jen na nacistické Německo. Klání mladých historiků se zúčastnilo celkem 24 družstev, přičemž chlapci z jemnické základní školy skončili na třetím místě. Zároveň byli vyhlášeni „nejsympatičtějším družstvem soutěže“.
Hitlerjugend předstoupil před módní komisi
„Jako nejsympatičtější družstvo soutěže je vyhlásili lektoři na jednotlivých stanovištích. Ta soutěž vypadá tak, že je asi dvacet stanovišť a na nich jsou lektoři – ať už jsou to zaměstnanci muzea nebo dobrovolníci. V rámci soutěže si označují jednotlivá družstva, podle toho jak jim byla sympatická a jak se jejich členové chovali. Z jednotlivých stanovišť tak získáváme podklady, které vyhodnotíme a získáme tak nejsympatičtější družstvo,“ vysvětlil ocenění chlapců pro ECHO24.cz Michal Zábrš, hlavní organizátor soutěže z třebíčského muzea.
Zábrš dodal, že při vyhlašování „nejsympatičtějšího družstva“ se přihlíží i ke kostýmům, které si jednotlivé týmy soutěžících zvolily. „Součástí hodnocení toho konkrétního družstva jsou i kostýmy. Chlapci před samotnou soutěží předstoupí před takovou ‚módní komisi‘, která jejich kostýmy vyhodnocuje. Zároveň se hodnotícím nějak představí, vždycky je to velké divadlo.“
Přestože Zábrš svoji poznámku o divadle myslel s humorem, celá událost by ještě mohla mít vážnou dohru. Případem se totiž začala zabývat Česká školní inspekce, která přijala podnět v souvislosti s účastí „Hitlerovy mládeže“ na dějepisné soutěži. „Dostali jsme stížnost a začneme ji šetřit hned na začátku září, jakmile začne školní rok. Zatím nemáme ucelené informace, situaci budeme muset ověřit na místě. Celou událost ale bereme velmi vážně a důsledně posoudíme, jestli došlo k nějakému pochybení,“ řekl k tomu pro ECHO24.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Zároveň dodal, že je možné, že pochybení přeroste nad rámec kompetencí inspekce. V takovém případě by bylo postoupeno příslušným orgánům.
‚Děkujeme za vzornou reprezentaci školy‘
Samotná základní škola Jemnice, která „Hitlerovu mládež“ na soutěž vypravila, však v názvu a kostýmech chlapeckého družstva nespatřuje nic špatného. Naopak – ocenili, že se chlapci umístili na třetím místě. „V té soutěži jsme dopadli velmi úspěšně, já v tom nevidím nic špatného. Myslím si, že tím že to družstvo získalo dokonce titul nejsympatičtější družstvo celé soutěže – to získalo od odborné poroty – tak tam asi nevystupovali nějak provokativně a nezpůsobile,“ okomentoval to pro ECHO24.cz ředitel základní školy Jemnice Zdeněk Hirt.
Hirt zároveň sdělil, že nechápe, proč družstvo „Hitlerjugend Jamnitz“ vzbudilo takový ohlas a postěžoval si, že se veřejnost nezajímá o názvy dalších soutěžních týmů jako byl třeba „Pivní pupek“. Dodal, že se chlapci na soutěž připravovali společně učiteli, kteří jim pomohli i se sestavováním kostýmů. „Děkujeme (chlapcům) za vzornou reprezentaci školy, protože se umístili, vědomosti měli a i to vystoupení si připravili přesně v pořádku a zaujali tím,“ uzavřel Hirt.
Zpráva o úspešném umístění chlapců ve vědomostní soutěži se objevila i na internetových stránkách základní školy Jemnice. I zde se až do pátečního odpoledne vychvalovaly úspěchy chlapeckého týmu. Škola kromě toho zveřejnila i jejich fotky ve sporných kostýmech. Když se však o případ začala zajímat média, tak fotky zmizely a ze zprávy o vítězství chlapeckého družstva se vytratil jeho název „Hitlerjugend Jamnitz“.
Soutěže se zúčastnilo celkem 24 družstev ze základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií. Družstva měla 4–6 členů. V rámci soutěže jednotlivé týmy obcházely celkem 20 stanovišť, kde chlapci odpovídali na otázky z historie a prováděli různé činnosti tématicky spjaté s druhou světovou válkou – například luštili šifrované zprávy, účastnili se bitvy o Anglii, tancovali swing, skrývali se v krytu, nakupovali za protektorátní ceny nebo provedli rekonstrukci atentátu na Heydricha.
Dějepravné soutěžení, které mělo letos podtitul „Ve víru šílenství aneb 2. světová válka 1939 – 1945“ se konalo letos 8. června v areálu třebíčského zámku. Soutěž pořádá Muzeum Vysočiny Třebíč, které zřizuje krajský úřad Kraje Vysočina. Každý ročník je zaměřen na určité období dějin – letos chlapci porovnávali své vědomosti o druhé světové válce, loni se pro změnu zabývali středověkem. Vítěze určuje komise složená z odborníků přes dané téma.