1 Manifest Michaela Moorea

5 bodů, co udělat po zvolení Trumpa. Masívně sdílený text naštvaného režiséra

, NOVÉ

Témata: , , , , , , , ,

Čekalo se, že americké volby vyhraje Hillary Clintonová, místo toho ale do Bílého domu usedne republikán Donald Trump. Jak toto překvapení vstřebat? Nápaditý recept na svém facebookovém profilu napsal populární režisér a levicový aktivista Michael Moore. A sklidil výrazný úspěch. Jeho text olajkovalo téměř 470 tisíc uživatelů a téměř 214 tisíc ho sdílelo.

Dvaašedesátiletý filmový režisér, scénárista a spisovatel reagoval na překvapivé zvolení Trumpa prezidentem, které ho evidentně zarmoutilo. Popsal proto pět bodů, které by měl každý Američan po ránu udělat. Čím si vysloužil u uživatelů takový úspěch? Zde je pět bodů, jak je sepsal Moore:

První bod: Chce to převzít Demokratickou stranu a navrátit jí lidem. Selhala nám.

Druhý bod: Propusťte všechny vědátory, věštce, ty, co připravují a analyzují průzkumy veřejného mínění a kohokoli z médií, kdo odmítli naslouchat tomu, co se skutečně děje a uznat to. Ti samí lidé nám teď budou říkat, že je třeba bořit propasti a ať se semkneme. Podobné výmysly si budou tahat z pr**le v příštích dnech. Vypněte je.

Třetí bod: Kterýkoliv demokrat v Kongresu, který toto ráno nevstal připraven bojovat, odolávat a bránit se tak, jak to dělali republikáni proti prezidentu Obamovi každý den minulých osm let, musí odejít a nechat pracovat ty z nás, kteří víme, jak zastavit podlost a šílenství, které brzy začne.

Čtěte také: Trump je prezidentem. I když pro Clintonovou hlasovalo více voličů

Čtvrtý bod: Každý by měl přestat říkat, že je z volby ohromen nebo šokován. Jediné, co tím sdělujete ostatním, je, že jste žili v bublině a nevšimli jste si, že jsou vaši spoluobčané zoufalí. Po letech zanedbávání demokraty i republikány vzrostl u lidí vztek a potřeba odvety proti systému. Poté přišla televizní hvězda, která se lidem líbila, jejíž plán byl zničit obě strany a říct všem: „Máte padáka!“ Trumpovo vítězství není žádné překvapení. Je kreaturou, výtvorem médií. Ta si to ale nikdy nepřipustí.

Pátý bod: Tuto větu musíte říct každému, koho potkáte: „Hillary Clintonová vyhrála lidové hlasování!“ Většina Američanů preferovala jí před Donaldem Trumpem. Tečka. Fakt. Jediný důvod, proč je prezident, je choromyslný nápad z 18. století – volitelé. Dokud tento systém nezměníme, budeme mít nadále prezidenty, které jsme nechtěli a nevolili. Žijete v zemi, kde většina lidí věří, že dochází ke klimatickým změnám, že by ženy měly být placeny stejně jako muži, kde většina lidí chce, aby je finančně nadmíru nezatěžovalo vysokoškolské vzdělání. Kde si většina lidí nepřeje, abychom napadali cizí země, naopak chce zvýšit minimální mzdu a systém jednotného plátce univerzálního systému zdravotní péče. Nic z toho se nezměnilo. Žijeme v zemi, kde většina lidí souhlasí s liberální pozicí. Pouze nám schází liberální vůdci ke skutečné realizaci této pozice (podívejte se na bod 1).

Svůj výpis pěti bodů Moore zakončil výzvou, aby je Američané zkusili v poledne splnit.

Nově zvolený Trump usedne do Bílého domu po osmileté vládě demokrata Baracka Obamy, stane se 45. prezidentem USA. 70letý miliardář vyhrál na počet volitelů, kteří rozhodují, voličských hlasů ale získala o 200 tisíc více Clintonová.

Podle listu The Wall Street Journal Trump dokázal získat venkovské a dělnické oblasti země, zatímco Clintonová si nedokázala vybudovat silnou pozici ve velkých městských regionech, které jsou tradičně demokratické. Clintonová nedokázala zopakovat silnou podporu prezidenta Obamy mezi černošskými obyvateli, což se negativně projevilo ve velkých průmyslových městech.

Čtěte také: ,Trump není náš prezident,´ skandovala tisícovka lidí na Manhattanu

Clintonová dojatě děkovala za podporu, Trumpovi nabídla spolupráci

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.