Lékaři bez hranic odcházejí z Nepálu. Pomohli tisícům lidí

TŘI MĚSÍCE PO ZEMĚTŘESENÍ

Lékaři bez hranic odcházejí z Nepálu. Pomohli tisícům lidíNOVÉ
26 letá Putni Gurung a její 9měsíční syn Jitu - obyvatelé vesnice v údolí Tsum v okrese Gorkha. Zemětřesení toto místo ničivě zasáhlo 7. května 2015. Foto: Foto: Brian Sokol/Panos
5
Svět
Echo24
Sdílet:

Lékaři bez hranic se po třech měsících začínají stahovat z Nepálu. Humanitární organizace to uvedla ve své úterní tiskové zprávě. Pomoc v zemi, kterou koncem dubna zasáhla série ničivých zemětřesení, při nichž zemřelo přes 8500 lidí a dalších 20 000 jich bylo zraněno, stála více než čtvrt miliardy korun. Lékaři se teď začínají věnovat obnově poničené země. Tři z nich během záchranných akcí zemřeli. 

Mezinárodní zdravotnická organizace teď monitoruje především možné propuknutí infekčních nemocí v několika táborech, kam se v důsledku otřesů museli uchýlit lidé, kteří sami přišli o domov. Lékaři zároveň tyto tábory pomáhají zásobovat vodou. V následujících měsících budou nadále podporovat několik místních nemocnic a rehabilitačních zařízení a poskytovat psychologickou a jinou podporu lidem, kteří během otřesů utrpěli zranění. 

„Lékaři bez hranic celkem provedli 2 500 lékařských konzultací a poskytli psychologickou podporu více než 7 000 lidí. Také ošetřili 240 urgentních případů a vedli přes 1 200 fyzioterapeutických cvičení v ortopedické nemocnici v Káthmándú,“ uvádí humanitární organizace v úterní tiskové zprávě. Pomoc byla často podmíněna nasazením helikoptér, protože mnohé oblasti hornaté země se v důsledku otřesů octly odříznuty od světa. 

V současné době se pracovníci dobročinné organizace věnují především na obnově země kvůli blížícím se monzunům. „Lékaři bez hranic na místo dopravili téměř 6 000 stanů, které pojmou celou rodinu, kolem 13 000 železných plechů na střechy a 3 000 rekonstrukčních sad pro zpevnění obydlí. Skoro 10 000 domácností získalo přístřeší pro období monzunů.“ Více než 15 000 domácností potom humanitární organizace zajistila stravu a hygienické potřeby. 

Tři lékaři přišli o život

Lékaři pomáhali především v odlehlých oblastech, protože ve městech měly situaci pod kontrolou místní úřady. Vzhledem k obtížné prostupnosti terénu však museli spoléhat na helikoptéry, ve kterých si zřídili mobilní kliniky. Potřebným lidem pak poskytovali péči buď přímo ve vrtulnících, v naléhavých případech je převezli do nemocnic ve městech. Lékaře prý příjemně překvapila nepálská armáda, jejíž vrtulníky dokázaly v krátké době z hor evakuovat alespoň ty, kdo byli v bezprostředním ohrožení života. 

Kromě mobilních klinik pak pracovníci humanitární organizace zřídili i několik stabilních zařízení. Začátkem května postavili stanovou kliniku v oblasti Chhapchet, kterou silně zasáhlo první zemětřesení, o pár dní později potom otevřeli „20lůžkovou nafukovací nemocnici s operačním sálem, pohotovostí, poordním a resuscitačním sálem“. Nafukovací nemocnice byla v provozu do konce června, kdy zdejší úřady otevřely vlastní náhradní zařízení. Organizace kromě toho rozdělila svoje specialisty do několika místních nemocnic. 

Zásah Lékařů bez hranic se však tentokrát neobešel bez obětí na životech. Jessica Wilfordová, Sandeep Mahat, Sher Bahadur Karki (Raj) a jejich pilot Subek Shrestha se vraceli do Káthmándú poté, co pomáhali ve vesnicích v oblasti Sindhupalchowk, když se jejich vrtulník zřítil zemi. Všichni na palubě při nehodě zemřeli. 

První týmy Lékařů bez hranic dorazily do Káthmándú už 25. dubna, jen 48 hodin poté, co došlo k prvním otřesům. Část jich dorazila vzduchem, část přijela po silnici ze severní Indie. Celkové náklady na zásah překročily částku 10 milionů euro (více než 275 milionů korun). Češi organizaci prostřednictvím darů přispěli částkou 1.041.071,10 Kč.

​Čtěte také: Češi pomáhají v Nepálu. Podívejte se

Velkorysý dar: Cristiano Ronaldo věnoval Nepálu 7 milionů eur

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články