Proč vyhynuli dinosauři? Měli i kus smůly, míní vědci
Vědecké závěry
K vyhynutí dinosaurů přispěla i obrovská dávka smůly, protože srážka asteroidu se Zemí přišla před 66 miliony let v tu nejméně vhodnou dobu, kdy byli tito pradávní tvorové nejvíce zranitelní. Kdyby vesmírné těleso přiletělo o několik milionů let dříve nebo později, mohli dinosauři planetu obývat až dodnes, domnívají se vědci, kteří své závěry zveřejnili v odborném časopise Biological Reviews.
Podle Stevea Brusattea z univerzity v Edinburghu ohrožovaly dinosaury před sedmi desítkami milionů let četné změny v jejich ekosystémech, například zvyšující se hladina oceánů nebo intenzivní vulkanická činnost. Protože se s těmito změnami museli těžce vyrovnávat, byli tehdy obzvlášť zranitelní, a náraz asteroidu je zastihl v tu nejméně vhodnou dobu.
"Byla to shoda nešťastných okolností, k nimž došlo, když byli dinosauři nejvíce oslabeni," citoval Brusattea server BBC News.
Ačkoli odborníci vysledovali, že některé druhy dinosaurů vymíraly už předtím, než desetikilometrové nebeské těleso do Země narazilo, možná by se zvířata nakonec s nárazem asteroidu vyrovnala, kdyby přišel v jinou dobu.
"O pět milionů let dříve byl ekosystém dinosaurů mnohem silnější, druhy byly mnohem rozmanitější, potravní řetězec stál na pevnějších základech," tvrdí americký paleontolog Brusatte. Kdyby dostali na zotavení pár milionů let navíc, zastihl by je asteroid v lepší kondici a ani obrovské změny klimatu a přírodní katastrofy by zřejmě neznamenaly jejich úplné vyhynutí. "Dinosauři prostě měli obrovskou smůlu."
Shoda okolností, která byla pro dinosaury nešťastná, nicméně znamenala, že na Zemi se začaly vyvíjet jiné druhy organismů včetně savců, a tedy i lidí. "Kdyby asteroid neudeřil, tak by tu dinosauři stále byli, a my pravděpodobně ne," uzavřel další z autorů výzkumu, Richard Butler.