1 Boj o elektronické pokladny

Fiala: Kvůli EET může skončit až sto tisíc živností

NOVÉ

Témata: , ,

Už v pátek čeká poslance další kolo boje o zavedení elektronické evidence tržeb. Tentokrát koalice svolala k online pokladnám mimořádnou schůzi, aby pravicové opozici zúžila prostor pro obstrukce. Podle šéfa ODS Petra Fialy ale letos na hlasování o EET stejně nedojde. Fiala ve čtvrtek prohlásil, že pokud by pro Česko platil černý chorvatský scénář, zaniklo by u nás po zavedení evidence až sto tisíc živností.

Poslanci měli o vlajkové lodi ministra financí Andreje Babiše (ANO) jednat naposledy koncem listopadu. Tehdy ale ODS a TOP 09 poprvé využily obstrukcí a na několik hodin zaplavily sněmovnu svými návrhy na změnu programu. K EET tak tehdy nepadlo ani slovo. Koalice se proto rozhodla svolat na pátek k online pokladnám mimořádnou schůzi.

Na ní se nebude moci nekonečně debatovat o programu. A ODS se obává, že koalice bude chtít omezit diskuzi tak, aby každý řadový poslanec mohl mluvit maximálně dvakrát deset minut.

„My jsme ale připraveni a tento pátek se nepochybně k žádnému hlasování o EET nedostaneme. Je to opravdu experiment. Z celého světa to existuje jen v Chorvatsku a tam to opravdu nefunguje, jak se nám snaží tvrdit Andrej Babiš. Pokud bychom k nám překlopili černý scénář z Chorvatska, tak výpočty ukazují, že by mohlo zaniknout až sto tisíc živností,“ tvrdí Fiala a dodává: „Proč to nemají třeba v Německu, když se tam lidé chovají podle čísel o šedé ekonomice stejně jakou nás?“

Vláda podle něj nemá žádnou představu o tom, co by evidence přinesla. ODS ale vidí s jejím vznikem spojených mnoho rizik, zvláště když za několik málo týdnů začne platit kontrolní hlášení DPH.

Citlivá data jsou potřeba jen ke zneužití

„Šlo by o snad nejrobustnější systém, který v České republice máme. Je si vláda jistá, že by vůbec fungoval? Ve spojení s kontrolním hlášením by navíc stát disponoval neuvěřitelným množstvím citlivých dat, která nepotřebuje. Reálně je nepotřebuje nikdo. A ten, kdo je potřebuje, tak je potřebuje jen k jejich zneužití,“ varuje šéf ODS.

Zatímco mimořádnou schůzi k EET svolala koalice, ODS už sesbírala podpisy na další, tentokrát právě ke kontrolnímu hlášení DPH a jeho odsunutí o rok. Poslanci by o tomto návrhu mohli jednat už příští pátek.

Čtěte také: Bič na živnostníky bude. Kontrolní hlášení vláda neodloží

‚Vidím svět jinak než Babiš.‘ ODS obstruuje s příběhy živnostníků