1 Boj o elektronické pokladny

Fiala: Kvůli EET může skončit až sto tisíc živností

NOVÉ

Témata: , ,

Už v pátek čeká poslance další kolo boje o zavedení elektronické evidence tržeb. Tentokrát koalice svolala k online pokladnám mimořádnou schůzi, aby pravicové opozici zúžila prostor pro obstrukce. Podle šéfa ODS Petra Fialy ale letos na hlasování o EET stejně nedojde. Fiala ve čtvrtek prohlásil, že pokud by pro Česko platil černý chorvatský scénář, zaniklo by u nás po zavedení evidence až sto tisíc živností.

Poslanci měli o vlajkové lodi ministra financí Andreje Babiše (ANO) jednat naposledy koncem listopadu. Tehdy ale ODS a TOP 09 poprvé využily obstrukcí a na několik hodin zaplavily sněmovnu svými návrhy na změnu programu. K EET tak tehdy nepadlo ani slovo. Koalice se proto rozhodla svolat na pátek k online pokladnám mimořádnou schůzi.

Na ní se nebude moci nekonečně debatovat o programu. A ODS se obává, že koalice bude chtít omezit diskuzi tak, aby každý řadový poslanec mohl mluvit maximálně dvakrát deset minut.

„My jsme ale připraveni a tento pátek se nepochybně k žádnému hlasování o EET nedostaneme. Je to opravdu experiment. Z celého světa to existuje jen v Chorvatsku a tam to opravdu nefunguje, jak se nám snaží tvrdit Andrej Babiš. Pokud bychom k nám překlopili černý scénář z Chorvatska, tak výpočty ukazují, že by mohlo zaniknout až sto tisíc živností,“ tvrdí Fiala a dodává: „Proč to nemají třeba v Německu, když se tam lidé chovají podle čísel o šedé ekonomice stejně jakou nás?“

Vláda podle něj nemá žádnou představu o tom, co by evidence přinesla. ODS ale vidí s jejím vznikem spojených mnoho rizik, zvláště když za několik málo týdnů začne platit kontrolní hlášení DPH.

Citlivá data jsou potřeba jen ke zneužití

„Šlo by o snad nejrobustnější systém, který v České republice máme. Je si vláda jistá, že by vůbec fungoval? Ve spojení s kontrolním hlášením by navíc stát disponoval neuvěřitelným množstvím citlivých dat, která nepotřebuje. Reálně je nepotřebuje nikdo. A ten, kdo je potřebuje, tak je potřebuje jen k jejich zneužití,“ varuje šéf ODS.

Zatímco mimořádnou schůzi k EET svolala koalice, ODS už sesbírala podpisy na další, tentokrát právě ke kontrolnímu hlášení DPH a jeho odsunutí o rok. Poslanci by o tomto návrhu mohli jednat už příští pátek.

Čtěte také: Bič na živnostníky bude. Kontrolní hlášení vláda neodloží

‚Vidím svět jinak než Babiš.‘ ODS obstruuje s příběhy živnostníků


Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.