Jediný parašutista, který se dokázal vrátit do Londýna
Válečný příběh
Rudolf Krzák měl štěstí. Z německého obklíčení se dostal na poslední chvíli, když pro něj v listopadu 1944 přiletělo britské letadlo. Během letu z italských hor až do Florencie půlka těla československého důstojníka téměř povlávala v mrazivém podzimním vzduchu. Na sedadle pro jednoho se totiž ve stroji Westland Lysander tísnili tři pasažéři.
Rudolf Krzák, který zemřel před deseti lety a narodil se před rovnou stovkou, byl jediným československým výsadkářem, který se za druhé světové války vrátil do Londýna ze zahraniční mise. Teprve nedávno byl objeven jeho válečný deník a další zápisky, které nyní vydává Vojenský historický ústav.
Jeden z našich nejvýraznějších důstojníků 20. století v nich popisuje zmíněnou italskou operaci a také málo známý ústup československých pluků z Francie v roce 1940. Unikátní záznamy ležely sedmdesát let nepovšimnuté v archivech.
Hořkost, lítost, zklamání
Je to zpráva o druhé světové válce, jak ji většina lidí příliš nezná,“ říká objevitel a editor zápisků, historik Prokop Tomek. Krzák zažívá zklamání z úprku z okupované Francie a také rozčarování ze sobectví některých spolubojovníků. „I v italských horách se podle Krzákových záznamů válka jeví mnohdy jinak, než jak se dnes obvykle líčí: jako boj s byrokracií, tupostí, dokonce se snahou něco pro sebe trhnout. Jeho kritika míří na britské důstojníky,“ popisuje Tomek.
Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku ECHO.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.