‚To není mučírna.‘ Chovanec brání uprchlické zařízení Bělá

Ministr na návštěvě

‚To není mučírna.‘ Chovanec brání uprchlické zařízení BěláNOVÉ
Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Foto: FOTO: www.ochrance.cz
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku není mučírna. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to ve čtvrtek prohlásil před vstupem do zařízení, které je kritizováno kvůli špatnému přístupu k běžencům. Ministr kritiku přístupu Česka k uprchlíkům dlouhodobě odmítá, podle něj jsou podmínky v ČR ale lepší než v jiných státech, jimiž migranti putovali.

„Toto (zařízení v Bělé) není mučírna. Toto je zařízení, kde jsou v detenci lidé, kteří nechtějí azyl v České republice,“ řekl ministr vnitra. Při návštěvě tábora ho doprovází ministryně práce sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která se přijela podívat na děti, kterých je v zařízení zhruba 30. V detenčním zařízení celkově ubylo lidí, je jich v něm jen 70, situace v táboře s kapacitou 700 míst se podle Chovance z tohoto důvodu zlepšila.

Ministr pozval do zařízení vedle Marksové, která má v gesci ochranu dětí, i velvyslance evropských zemí. Mimořádně ve čtvrtek mají do střeženého zařízení přístup také novináři.

Podmínky v detenčních zařízeních před časem kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, která po kontrole v táboře v Bělé-Jezové mimo jiné uvedla, že tam děti uprchlíků „žijí hůř než čeští vězni“. Nemají prý teplé oblečení a obuv, hygienické podmínky jsou nedostatečné, běženci spí na matracích na podlaze v tělocvičně, v noci je budí policie. Situaci dlouhodobě kritizují také české nevládní organizace, ČR za přístup k uprchlíkům pokáral i Vysoký komisař OSN pro lidská práva. Chovanec trvá na tom, že podmínky uprchlíků v Česku odpovídají standardu 21. století. Proti kritice zařízení se ohradili i politici z opoziční ODS a v otevřeném dopise i zaměstnankyně.

V Bělé-Jezové je 700 míst, ke středeční půlnoci bylo v zařízení umístěno 69 lidí. Před dvěma měsíci jich bylo přes 600. Zařízení pro zajištění cizinců fungují také v Drahonicích na Lounsku (240 lůžek) a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku (420 lůžek). Další rezervní areál vzniká v Balkové v Plzeňském kraji.

V detenčních zařízeních pobývají cizinci, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění, tedy lidé, kteří se pobytem na území ČR dostali do rozporu s českými zákony. Nejčastěji pocházejí z Afghánistánu, Iráku, Pákistánu, Bangladéše a Ukrajiny. Vnější ostrahu areálů zajišťuje policie a v Drahonicích Vězeňská služba, vnitřní ostrahu má na starosti soukromá bezpečnostní agentura.

Čtěte také: V Bělé nedovolují běžencům dýchat, tvrdí Aljochinová z Pussy Riot

Děti v Bělé při sčítáních nebudíme, odmítá Chovanec kritiku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články