Nadace otočila. Úřad za Havlovo jméno platit nemusí
TŘICET TISÍC ZA HAVLOVO JMÉNO
Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 nebude chtít po ministerstvu zahraničí licenční poplatek za užití jména někdejšího prezidenta Václava Havla. Po pondělním jednání to novinářům řekli ředitelka odboru veřejné diplomacie ministerstva zahraničí Kristina Larischová a ředitel Nadace Vize 97 Vangelis Zingopis. Obě strany se také dohodly, že ambasády budou přes ministerstvo informovat nadaci o všech iniciativách spojených s využitím Havlova jména a vyžádají si souhlas předsedkyně její správní rady Dagmar Havlové.
Nadaci vadilo, že nevěděla o plánovaném přejmenování náměstí po Havlovi v izraelském přístavním městě Haifa. Po ministerstvu chtěla licenční poplatek. Po dnešním jednání nadace s přejmenováním souhlasila, žádnou platbu po ministerstvu nebude chtít. Podle dřívějších zpráv si nadace od českého ministerstva zahraničních věcí nárokovala částku tisíc eur. Ministerstvo však už dříve serveru ECHO24.cz potvrdilo, že za použití Havlova jména platit nesmí, i kdyby chtělo.
Nadace však trvala na tom, že chce od ministerstva poplatek uhradit, což ostatně vyústilo v dnešní jednání. Do celé kauzy se přitom už dříve vložil Karel Schwarzenberg, který se nabídl, že požadovanou částku uhradí ze svého. Nadace však prý tento jeho návrh smetla ze stolu s tím, že chce zaplatit od ministerstva. Dnes ovšem zástupci nadace otočili a sdělili, že žádnou částku za použití Havlova jména požadovat nebudou.
O poplatcích za používání Havlova jména už dříve informovaly Lidové noviny, které v červenci uvedly, že finance za užití Havlova jména vybírá Knihovna Václava Havla na základě pověření Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Poplatek prý činí 30.000 korun bez daně. Nadace Havlových spravuje osobnostní práva po zesnulém prezidentovi.
Čtěte také: Poplatek za užití Havlova jména? 30 000 Kč plus DPH
Podle Zingopise za uplynulých 3,5 let chtělo svolení s užitím Havlova jména asi 500 žadatelů, povolení dostalo asi 15 z nich. Pokud šlo o veřejně prospěšnou záležitost, nadace si podle něj žádné poplatky neúčtovala. Jiný případ je podle něj projekt laviček, které jsou po prezidentovi pojmenované. U nich je licenční poplatek zahrnut do celkové ceny lavičky, řekl dnes Zingopis novinářům. Týká se to například Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích nebo plzeňské radnice.
Lidé se na Havlově jménu chtěli obohatit
Výzvu k zaplacení 30.000 korun dostal český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz, když se po Havlovi přejmenovalo náměstí v přístavním izraelském městě Haifa. Podle zástupců Vize 97 se tak stalo proto, že nadace nedostala o chystaném přejmenování předem žádné informace a nikdo jí nepožádal o souhlas. Ministerstvo poplatek zaplatit nechtělo s odůvodněním, že v celé záležitosti bylo pouze zprostředkovatelem.
Obě strany se dnes proto sešly v sídle Vize 97 k jednání. Larischová po něm novinářům řekla, že se dohodli, že ambasády budou předem o všech iniciativách nadaci informovat. „Pokud se jedná o bohulibou akci spojenou s uctěním památky prezidenta Václava Havla s pojmenováním veřejného prostranství ve světě, stejně jako v předchozích případech nebudeme požadovat, stejně jako jsme dosud nepožadovali, žádný poplatek,“ řekl Zingopis. Poznamenal ale, že chce mít nadace o iniciativách přehled. Není podle něj třeba vhodné, aby v jednom městě bylo více ulic Václava Havla.
Po Havlovi pojmenovalo ulice i několik českých měst. Ne všechna o souhlas požádala. Jak bude Vize 97 postupovat v tomto případě, Zingopis neupřesnil. Nadaci podle něj jde především o dobrou správu Havlova jména. „Pokud by nebyl nikdo, kde by chránil jméno pana prezidenta VáclavaHavla, tak věřte tomu, že by to nedopadlo úplně dobře, protože už od počátku v roce 2012 jsme viděli aktivity, kdy se začaly vydávat mince, další lidé se na tom chtěli obohacovat,“ poznamenal.
Již v minulosti uvedl, že peníze, které získává nadace z darů, poskytování služeb, prodeje výrobků chráněných dílen a udělování licencí následně přerozděluje do zdravotnictví, kultury, vzdělávání a do zachování kanceláře Václava Havla.