Merkelová se těší na Macrona: posílíme eurozónu, společné investice

První cesta do Berlína

Merkelová se těší na Macrona: posílíme eurozónu, společné investiceNOVÉ
Emmanuel Macron a Angela Mekrelová Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Německá kancléřka Angela Merkelová chce vyjít vstříc reformním požadavkům zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Vytvořit by chtěla například společný investiční program. Uvedla to v rozhovoru poskytnutém listu Rheinische Post. Před velkými úkoly, které novou hlavu Francie čekají, má kancléřka prý respekt.

„Můžeme přemýšlet o společných investičních programech, protože i Německo má co dohánět v digitální oblasti,“ uvedla kancléřka. Jednat chce s nastávajícím prezidentem například i o posílení eurozóny. „Přemýšlím už od roku 2013 o rozpočtu eurozóny, kterým bychom mohli pomoci zemím připraveným k reformám,“ uvedla Merkelová.

Čtěte také: Macron je nadějí pro Francouze, Němce a Evropu, prohlásila Merkelová

Macron se s německou kancléřkou sejde v pondělí v Berlíně. Půjde o jeho první zahraniční cestu v úřadu, funkce francouzské hlavy státu se ujme v neděli. 

Kancléřka chce s Macronem spolupracovat také na reformách, které by v krátké době zlepšily podmínky na evropském pracovním trhu. „Ráda bych s Emmanuelem Macronem vyvinula koncepty, které by rychle přinesly naději lidem, kteří nemají práci,“ uvedla Merkelová.

Před novým francouzským prezidentem podle předsedkyně německé vlády stojí velké úkoly. Rozdílný hospodářský vývoj v Německu a Francii podle ní ale není způsobem tím, že „by Němci byli lepší“. Jasné je podle ní jediné: „Německu se bude dlouhodobě dobře dařit jen tehdy, pokud se bude dařit Evropě.“

Macronovo hnutí Republika v pohybu se nepovažuje ani za levicové, ani za pravicové. Vítěz nedávného prezidentského klání chce zlepšit hospodářskou situaci Francie mimo jiné pomocí reforem pracovního trhu, ale i propouštěním ve veřejném sektoru. Plánuje také prohloubení spolupráce v rámci eurozóny. Některé jeho návrhy narazily u německých křesťanských demokratů, kterým kancléřka Merkelová předsedá, na značný odpor.

Čtěte také: Francouzský finanční rauš

Francouzi volí mezi občanskou válkou a ekonomickým kolapsem