Vyšleme na Ukrajinu další humanitární konvoj, oznámilo Rusko

Rusko vs. Ukrajina

Vyšleme na Ukrajinu další humanitární konvoj, oznámilo RuskoAKTUALIZUJEME
Sergej Lavrov Foto: Foto: Wikipedia
4
Svět
Sdílet:

Rusko hodlá vypravit další konvoj s humanitární pomocí na východ Ukrajiny. Oznámil to dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Zároveň upřesnil, že Moskva informovala o záměru Kyjev a doufá ve spolupráci ukrajinských úřadů a Mezinárodního výboru Červeného kříže.

„Humanitární situace se nelepší, ale zhoršuje. Chceme se dohodnout v nejbližší době o všech podmínkách dodávky druhého konvoje po stejné trase, s účastí ukrajinských pohraničníků a celníků. Jsme přesvědčeni, že je to nezbytné udělat tento týden,“ řekl Lavrov.

Předchozí ruská kolona na Ukrajinu vjela v pátek po více než týdenním čekání na ukrajinských hranicích. Moskva oznámila, že už nehodlá tolerovat údajné ukrajinské zdržování. Kyjev protestoval, že více než 100 kamionů na Ukrajinu vjelo bez svolení ukrajinských úřadů a bez dohodnutého doprovodu pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže. Obvinil také Rusko z porušení mezinárodního práva a vjezd nákladních aut označil za „přímou invazi.“

Kamiony podle Moskvy vezly obyvatelům obleženého Luhanska téměř 2000 tun humanitární pomoci. Ukrajinské úřady ovšem dříve opakovaně vyjadřovaly pochybnosti o skutečné povaze konvoje. Panovaly obavy, že místo strádajícím obyvatelům je ve skutečnosti určen proruským separatistům na východě Ukrajiny a že převáží vojenské dodávky. Moskva taková obvinění popřela. Při zpáteční sobotní cestě podle Kyjeva kamiony odvážely zařízení z ukrajinských zbrojovek.

Více zde: Ruský konvoj vjel na Ukrajinu. 'Přímá invaze,' říká Kyjev

„Snažili jsme se přesně dodržovat mezinárodní humanitární právo (...). Na náklaďácích nebylo nic jiného než humanitární pomoc. Do Ruska se vrátily prázdné,“ zdůraznil dnes Lavrov. Argumentoval i tím, jak zoufalou situaci v Luhansku líčí Mezinárodní výbor Červeného kříže. Město je tři týdny v obležení, chybí voda, elektřina, potraviny i léky a ostřelování obytných čtvrtí pokračuje.

Čtěte také: Nelze být s Ukrajinou, a zároveň nad věcí

Během ukrajinské krize za několika posledních měsíců zemřelo během bojů mezi ukrajinskou armádou a separatisty více než 2000 lidí, okolo 330 000 muselo následkem konfliktu opustit své domovy.

Porošenko s Putinem se mají setkat v úterý v Minsku

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se má s Vladimirem Putinem setkat v úterý běloruském hlavním městě. Řešit mají právě probíhající konflikt. Lavrov doufá, že summit v Minsku  se dotkne i humanitární situace na východě Ukrajině, kde vládní jednotky bojují s proruskými vzbouřenci, a že všechny strany budou souhlasit s pomocí civilistům. Současně ruský ministr ujistil o ochotě Moskvy přispět k urovnání konfliktu. 

Šéf ruské diplomacie také opět vyzval k okamžitému příměří na východě Ukrajiny a k zahájení mírových rozhovorů bez předběžných podmínek a s účastí „všech stran“ a „všech ukrajinských hráčů, regionů a politických sil“. Tedy včetně separatistů, s nimiž Kyjev dosud jednat odmítá jako s „teroristy“, a komunisty, jejichž stranu chtějí ukrajinské úřady zakázat za údajnou kolaboraci s Moskvou a podporu proruského povstání. 

Dle Bohuslava Sobotky krize jen tak neskončí 

V pondělí se ke krizi na Ukrajině vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. Podle jeho názoru krize neskončí za krátkou dobu, ale nejméně ve střednědobém horizontu. Její zvládnutí prý vyžaduje, aby Evropská unie mluvila jedním hlasem, k čemuž chce Česko přispívat. Situaci v zemi ale nepůjde dlouhodobě stabilizovat bez dohody Kyjeva a Moskvy, upozornil Sobotka.

Zdůraznil také, že Ukrajina je suverénní stát a má právo obnovit suverenitu na svém území. „Zvládnutí krize vyžaduje evropskou jednotu a mimořádně jednotnou spolupráci jednotlivých členských zemí,“ poznamenal.

Sdílet:

Hlavní zprávy