24 hrdinů. Čeští vojáci, kteří zemřeli na misích

smutná historie

24 hrdinů. Čeští vojáci, kteří zemřeli na misíchVZPOMÍNKA 1
Domov

Jana Hušková

V Afghánistánu po útoku atentátníka zemřeli čtyři čeští vojáci, pátý byl zraněn. Jedná se o největší ztrátu za jeden den v historii armády samostatného Česka. V zahraničních misích zahynulo od roku 1989 celkem 24 českých vojáků. Devět z nich zemřelo právě v Afghánistánu.

Afghánistán

Nadrotmistr Nikolaj Martynov († 4. 5. 2007) byl příslušníkem brigády rychlého nasazení. Zemřel pod lavinou bahna a kamení, když v horách na hlídce vyprošťoval za deště zapadlé vojenské vozidlo. Další dva přítomní vojáci byli těžce zraněni.

Praporčík Milan Štěrba († 17. 3. 2008) zahynul na jihu Afghánistánu při sebevražedném útoku na pěší jednotku dánských a českých vojáků. Zemřeli také dva dánští vojáci.

Rotný Radim Vaculík († 30. 4. 2008) řídil vojenské vozidlo, které najelo na výbušné zařízení v afghánské provincii Lógar. Další čtyři vojáci ve vozidle byli zraněni. Ministryně obrany udělila Vaculíkovi posmrtně Záslužný kříž I. stupně.

Rotmistr Robert Vyroubal († 31. 5. 2011) zahynul v provincii Vardak, když jeho obrněné vozidlo najelo na výbušné zařízení. Zemřel i afghánský tlumočník, další dva čeští vojáci byli zraněni. Na Vyroubalovu památku přejmenovali čeští vojáci v únoru 2013 afgánskou vojenskou základnu Solthan Kheylna Vyroubal Czech Camp.

Rotmistr Adrian Werner († 9. 10. 2011) byl zraněn při útoku povstalců na předsunuté vojenské stanoviště v provincii Vardak. Svým zraněním podlehl o tři měsíce později ve vojenské nemocnici v Olomouci.

Následkem dnešního výbuchu utrpěli čtyři čeští vojáci rotmistr D. B. (1986), četař I. K. (1980), desátník J. Š. (1975), desátník L. L. (1981) smrtelná zranění. Další voják rotmistr J. L. (1975) byl těžce zraněn.

Ministerstvo obrany ČR pošle ve středu 9. července večer  armádní letecký speciál pro ostatky mrtvých vojáků, kterým se do Afghánistánu přepraví také pět dalších českých vojáků. Nahradí mrtvé a zraněného. Letoun by se měl vrátit ve čtvrtek kolem poledne.

Čtěte také: Generál Pavel: Naši vojáci mluvili s místními, atentátník se vmísil do davu

Bosna a Hercegovina

U obce Štipaniči se v říjnu 1998 zřítil český vrtulník poté, co narazil do horského svahu ve výšce 1183 metrů nad mořem. Při nehodě zahynuli všichni tři členové posádky, major Jaromír Nasavrcký, kapitán Rostislav Samec a kapitán Bohumil Vávrů. Neštěstí se odehrálo 25. 10. 1998.

Praporčík Ivan Zapadlo († 13. 6. 2011) zemřel na následky výbuchu minometného granátu, který zneškodňoval. Následkům zranění podlehl ve vojenské nemocnici, kam byl transportován vrtulníkem.

Chorvatsko

Desátník Václav Martínek († 13. 1. 1994) zemřel při dopravní nehodě u města Udbina.

Četař Petr Hos († 21. 3. 1995) zahynul rovněž při nehodě vojenského vozidla v místě Široká Kula – Ljubovo.

Kapitán Josef Palov († 25. 3. 1995) byl zastřelen nadrotmistrem praporu Jiřím Mácou  při vzájemné hádce. Událost se stala v oblasti bývalé Republiky Srbská Krajina.

Rotný Luděk Zeman a četař Petr Valeš zemřeli na následky zranění, které utrpěli během chorvatského ostřelování stanoviště OSN. K neštěstí došlo 5. 8. 1995 v oblasti Široká Kula – Ljubovo.

Kosovo

Nadrotmistr Vlastislav Hendrich a štábní rotmistr Luděk Sever přišli o život 14. 10. 2002 při nehodě obrněného transportéru poblíž základny u obce Šajkovac. Při nehodě byli zraněni další tři vojáci.

Praporčík Lubomír Bejdák († 30. 7.2006) spáchal sebevraždu střelnou zbraní. Jeho tělo bylo nalezeno v obytném kontejneru na základně ve vesnici Šajkovac.

Irák

Podporučík Petr Šimonka byl členem československé protichemické jednotky v operaci Pouštní bouře. Zemřel 18. 1. 1991 v Saúdské Arábii při nesprávné manipulaci se zbraní.

Nadrotmistr Pavel Mauer († 14. 10. 2002) zahynul při cestě z Bagdádu do Kuvajtu, když havaroval obrněný vůz Toyota, ve kterém byli tři čeští vojáci. Mauer byl letecky převezen do Prahy, kde následně ve Vojenské nemocnici zemřel.

Rakousko

Major Josef Skýba († 31. 5. 1994) byl členem mise UNPROFOR v Chorvatsku. Zemřel ve Vídni při dopravní nehodě.

Seznam všech obětí podle místa úmrtí poskytují internetové stránky valka.cz