Generál Pavel: Naši vojáci mluvili s místními, atentátník se vmísil do davu
Sebevražedný útok
Při sebevražedném útoku u afghánského Bagrámu dnes zahynuli čtyři čeští vojáci. Pátý utrpěl vážné zranění. Dohromady si útok Talibanu vyžádal minimálně 17 obětí. Informaci potvrdil Generální štáb české armády.
K tragédii došlo při patrole v okolí základny Bagrám v provincii Parván, 60 kilometrů severně od hlavního města Kábulu, když explodovalo improvizované výbušné zařízení. Vojákům bylo mezi 28 a 39 lety. Je to největší jednorázová ztráta české armády v mírových misích. Počet mrtvých českých vojáků za celou dobu mise v Afghánistánu po dnešním atentátu vzrostl na devět.
„V uvedenou dobu patrola sesednutá z vozidel prováděla rutinní činnost ve stanoveném prostoru. Následkem výbuchu utrpěli čtyři čeští vojáci rotmistr D. B. (1986), četař I. K. (1980), desátník J. Š. (1975), desátník L. L. (1981) smrtelná zranění. Další voják rotmistr J. L. (1975) byl těžce zraněn. Na místě mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc. Následně byl transportován do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám,“ stojí ve vyjádření ministerstva obrany na jeho webových stránkách.
Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Petr Pavel na odpolední tiskové konferenci upřesnil, že vojáky zabil výbuch nástražného zařízení ve vestě atentátníka. „Ten se přimíchal do davu lidí, se kterými na místě komunikovali i naši vojáci,“ upřesnil generál Pavel a dodal, že útočník byl oblečený do uniformy afghánské policie a nebylo proto možné rozpoznat nebezpečí.
Vojáci útok zřejmě neočekávali také kvůli tomu, že ve skupině lidí byly i ženy a děti. Generál Pavel uvedl, že jedno dítě na místě zemřelo.
Pátý český voják, který při útoku utrpěl zranění, je v péči lékařů na základně Bagrám. Pavel doplnil, že jeho stav je stabilizovaný a muž je mimo bezprostřední ohrožení života, ačkoliv zatím nebyl schopen převozu.
Čtěte také: 24 hrdinů. Čeští vojáci, kteří zemřeli na misích
Čeští vojáci se v rámci své mise v Bagrámu často pohybují mezi místními obyvateli – jejich úkolem je s nimi komunikovat a navazovat kontakt a získat si důvěru místních. Petr Pavel zdůraznil, že při přímém kontaktu jsou vojáci nejzranitelnější, logicky totiž vylučuje využití obrněných vozidel.
Pro ostatky vojáků vypraví armáda zítra večer speciál. Do České republiky by měl dorazit ve čtvrtek. Letadlo bude vybaveno i jednotkou intenzivní péče, aby se v něm mohl vrátit zraněný voják.Ve speciálu poletí i pět mužů, kteří českou jednotku v Bagrámu doplní.
Generál Pavel během svého vystoupení zdůraznil, že armáda udělá maximum pro pozůstalé a vyzdvihl vzájemnou solidaritu, která funguje mezi vojáky. Kritizoval také urážlivé komentáře, které se v souvislosti se zprávou objevily v internetových diskusích. „V konfrontaci s lidským životem je to skutečně stoka. Nejezdí si tam zastřílet, ani vydělat,“ ohradil se šéf Generálního štábu.
Přijel na kole a odpálil bombu
Zprávy o přesných okolnostech útoku se v průběhu dne různily. Podle některých zdrojů byli čeští vojáci na návštěvě místní nemocnice, jiné uváděly, že rozdávaly dárky dětem ve škol. Útočník měl přijet na kole nebo motocyklu. Nálože mohl mít připevněné na sobě, nebo připravené v automobilu. Nejasné jsou i informace o počtu mrtvých.
K útoku se ve vzkazu k médiím přihlásila radikální teroristická skupina Taliban.
Útok se odehrál v době zhoršující se bezpečnostní situace v Afghánistánu. Většina aliančních sil se chystá zemi po dvanácti letech boje proti povstalcům z Talibanu opustit.
Čeští vojáci jsou v oblasti přítomni od října 2013. V dubnu letošního roku střídala 2. strážní rota BAF (Bagram Air Field – Letecká základna Bagrám) jejich předchůdce 1. rotu úkolového uskupení Armády ČR ISAF. Hlavním úkolem skupiny je zabezpečit stanovený prostor odpovědnosti s cílem eliminovat nepřátelské aktivity proti základně Bagrám.
V Afghánistánu je 273 českých vojáků, 150 z nich v Bagrámu
Jednotka je operačně podřízena americkému prapornímu úkolovému uskupení TF 1-320, jenž je zodpovědné za ochranu základny. Strážní rota BAF má celkově 150 vojáků. Základ jednotky tvoří příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je vojáci z dalších devíti útvarů a zařízení AČR. Na začátku července mělo Česko v misi ISAF v Afghánistánu 273 vojáků.
Vojáci české strážní roty provádějí dnem i nocí patroly do 15 kilometrů od základy Bagrám. Zaměřují se přitom zejména na místa, odkud povstalci odpalovali rakety na základnu v minulosti. Jednoho z českých vojáků strážní roty působící na základně ocenil v červnu za hrdinství v boji americký velitel Mark Sherkey, který současně vyzdvihl i celou jednotku a její činnost v oblasti.
Velení české armády počítalo již před odjezdem současné roty s tím, že bude muset v létě počítat se zvýšenou aktivitou povstalců a tedy i větším rizikem, než jakému v místě působení čelila předchozí jednotka. „Největší nebezpečí zde představují útoky nepřímou střelbou na základnu 107mm raketami a útoky na patroly střelbou z ručních zbraní, RPG a samozřejmě improvizované výbušné systémy," řekl podle serveru www.army.cz v březnu náčelník skupiny rozehry Vladimír Horák, který patřil k organizátorům závěrečného cvičení roty ve Vyškově.
Soustrast vyjádřil prezident i premiér
Premiér Bohuslav Sobotka dnes označil smrt čtyř českých vojáků za tragickou a šokující událost. Ocenil jejich hrdinství, vysílání vojáků na zahraniční mise tato tragédie podle něj ale neovlivní. Prezident Miloš Zeman vyjádřil rodinám padlých vojáků hluboký soucit a hlubokou úctu k jejich boji proti mezinárodnímu terorismu.
„Pokládám to za nesmírně tragickou a šokující událost. Je to velmi smutná zpráva jak pro českou vládu, tak pro celou Českou republiku," prohlásil Sobotka a vyjádřil soustrast rodinným příslušníkům zabitých vojáků. „Chtěl bych ocenit hrdinství vojáků, kteří padli při plnění vojenské mise, při obhajobě principů, které ČR dlouhodobě hájí, tedy při principu svobody a demokracie, a chci se skutečně poklonit památce těchto novodobých českých hrdinů," dodal Sobotka.
Prezident Zeman oznámil, že se hodlá zúčastnit smutečního ceremoniálu při dopravení ostatků vojáků na letiště Kbely. „Chtěl bych vyjádřit svou hlubokou soustrast. Dotýká se mě to o to více, že jsem na této základně nedávno byl, a je možné, že jsem s těmito vojáky hovořil,“ uvedl Zeman. Dodal, že v Afghánistánu sídlí největší teroristická organizace světa a vojáci tudíž „nezemřeli zbytečně“.
České ministerstvo obrany sdělilo, že v souvislosti s tragickou událostí v Afghánistánu ministr obrany Martin Stropnický přerušil krátkou zahraniční dovolenou a vrací se do Prahy. „Smrt čtyř našich vojáků je obrovská tragédie. Všem rodinám vyjadřuji svou hlubokou soustrast,“ napsal také ministr obrany Martin Stropnický na Twitter ministerstva, kde byly dnes vlajky staženy na půl žerdi.