Psýchy prezidentů: jak se vyvíjejí, jak myslí

Komentáře
Sdílet:

Psýchy prezidentů - ruského i českého, naše budoucnost v úřednickém státě, Ukrajina a další radosti.

Vladimir Putin se v prezidentském úřadě změnil, tvrdí ruský opoziční žurnalista Alexandr Morozov, který dal rozhovor Hospodářským novinám. "On se skutečně fundamentálně změnil už počátkem třetího funkčního období, ale teprve nyní vidíme, jak moc. Čtrnáct let Putin zůstával v rámci politické racionality. To z něj dělalo možná složitého, ale přece jen partnera ve světě a vysvětlovalo jeho vnitřní politiku. (...) Nyní klíčová slova už nejsou suverenita a kapitalizace, ale revanš za rok 1991. (...) Po čtrnácti letech u moci samozřejmě všechno záleží na něm. Už koncentroval veškerou moc, nikdo proti němu nevystoupí. 'Kolektivní Putin' samozřejmě existuje, ale mění se - dříve kolektivní Putin odpovídal rozvržení sil na počátku tisíciletí. Patřili do něj liberální ekonomové i konzervativci. Nyní se kolektivní Putin stal militantnějším. Do této skupiny teď spadá velká skupina bývalých důstojníků rozvědky SVR a mladých důstojníků FSB. Formuje se ale nový, užší a světonázorově monolitní 'kolektivní' Putin'."

Dá se v českých poměrech mluvit o něčem na způsob "kolektivního Zemana"? V tom smyslu, že český prezident artikuluje citová hnutí nějakého kolektivu, reprezentuje jakousi tendenci, asi ano. Ale momentálně to nevypadá, že by Miloš Zeman stál na špici  výkonné a mocensky zaměřené mašiny, kterou by řídil a nabíjel svou energií - možná mu na to chybí schopnost koncentrace. Deníky dál zaznamenávají Zemanovy námluvy s Andrejem Babišem. Prezident vystoupil na konferenci na půdě ČNB. Kdekoho tam zkritizoval (agenturu CzechInvest, pojišťovnu EGAP). Podle Mladé fronty Dnes "hlava státu jinak dávala podnikatelům své klasické příměry a rady o dobrých podnikatelích (baťovského typu), vizionářích (rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan) a těch špatných (Kožený, Bakala). (...) Asi si řeknete, jestli včera Miloš Zeman někoho vůbec pochválil. 'Panu Babišovi se podařil mistrovský kousek a chtěl bych mu blahopřát k jeho vyjednávacímu umění,' chválil šéfa hnutí ANO a ministra financí za vyjednání prodloužení těžby v Dole Paskov. Samozřejmě jde jen o účelovou alianci politických predátorů Zeman-Babiš proti společnému rivalovi, premiéru Bohuslavu Sobotkovi."

Zemanovu příchylnost k politickým dravcům v Právu komentuje Alexandr Mitrofanov. "Prezident vystupuje skoro jako větší bojovník za Babiše než Babiš sám. Včera po vládě vypadal premiér spíše upracovaně a nekousal." Mitrofanov si také všímá neobvykle vroucné gratulace, již Miloš Zeman poslal dalšímu středoevropskému "silnému muži" - Viktorovi Orbánovi. Komentář uzavírá: "Stačí dnes pozorovat Miloše Zemana pár minut, aby si člověk uvědomil, že vlk už nemá někdejší sílu. Proto drží drápy milým dravcům. Ať i za něho zaútočí na všechno, co nesnáší, ale sám už není s to změnit." Odepisovat MZ je možná v tuhle chvíli předčasné, ale z rozložení sil v tuhle chvíli skutečně vyplývá, že Zeman Babiše potřebuje o hodně víc než Babiš Zemana. A prezident nemá čas na svojí straně.

Petr Holub v MfD píše dost kriticky o chystaném služebním zákoně. "Česká politika tak používá svůj tradiční přístup 'ode zdi ke zdi', při kterém se naprostá svoboda politiků při propouštění úředníků změní v pravý opak. Úředníci se zabetonují v kancelářích a propustit je bude možné jen v případě, když poruší zákon. Napříště bude na ministerstvu o pracovních smlouvách rozhodovat jen státní tajemník. Jeho faktickým šéfem nebude ministr, ale generální ředitel všech úřadů. (...) Demokratické volby se stanou fasádou pro vládu úřednické oligarchie." Petr Holub ovšem jistotu takového vývoje relativizuje, komentář uzavírá předpokladem, že vítěz příštích parlamentních voleb zákon zruší, aby na státních úřadech mohl provést čistku ve vlastní režii. Ten přístup "ode zdi ke zdi", o němž autor píše, je v porevoluční české politice vskutku tradiční. Nějaký reálný problém čas od času začne být vnímán natolik silně, že jeho řešení si zaslouží být vykoupeno za jakoukoliv cenu. Příkladem jsou třeba exekutoři, jejichž moc byla založena v době, kdy rozšířená neochota platit dluhy a neschopnost státu placení vynutit ohrožovaly zdejší ekonomiku. Podobný dopad jednou může mít i dnešní protikorupční ofenzíva.

Blesk dneska opět zklamal, otevírám proto Aha!. Jsem díky tomu zpraven o existenci rubriky Sexuální poradna paní Michaely. Dnes odpovídá na otázku osmadvacetileté Zuzany: "Mohla jsem chytit syfilis v secondhandu při přebírání použitých plavek?" Vlastně nevím, kým bych chtěl být radši. Paní Michaelou? Tím, kdo pro ni vymýšlí otázky? Dalo by se s tím ještě něco dělat? Přehodit výhybku na dráze rozjetého rychlíku života? Nechat podobné úvahy koňovi? Odevzdat se s důvěrou do rukou osudu a potvrdit to tím, že si půjdu do sekáče koupit plavky?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz