2 Babiš napadá vyšetřovatele kauzy

Vyšetřování Babiše má „razítko“ Bradáčové

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Šéf ANO Andrej Babiš ostře napadl policejního vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo. V České televizi o něm dokonce emotivně prohlásil, že je řízen kmotry. Trochu přitom zapadlo, že vyšetřování kauzy Čapí hnízdo probíhalo pod dohledem pražské vrchní státní zástupkyně. Lenka Bradáčová si spis v březnu vyžádala ke kontrole a v červnu upozornila na obstrukce ze strany Babišova týmu. Žádost o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba za ANO) k trestnímu stíhání, kterou policie ve čtvrtek doručila do sněmovny, je tedy možno vnímat jako akt posvěcený hlavní pražskou žalobkyní.

„Je to poslední zoufalý pokus mých politických odpůrců dostat mě ven z politiky. Kauzu dostal policista, u kterého bylo jasné, že má zadání mě nějakým způsobem kriminalizovat. Je s podivem, že tato téměř deset let stará dotace (na Čapí hnízdo), kterou nikdo předtím neřešil, se dostala do pozice kriminalizace. Je to nesmysl,“ řekl Babiš ve čtvrtek v podvečer České televizi a dodal: „Nevtípil je veden kmotry.“

Přibližně ve stejné době Babišův komunikační tým na Facebooku zveřejnil prohlášení šéfa ANO, v němž jinými slovy říká totéž: „Je to dlouhodobě promyšlená akce….Dostal to na starost ten „správný“ policajt, pan Nevtípil, který figuroval v kauze kmotry ukradené firmy Neograph podnikateli Sittovi. 23. 7. 2017 jsem byl na výslechu a na můj dotaz ohledně mého postavení mi policista odpověděl, že jsem v této pseudokauze svědek!“

Celé prohlášení čtěte zde: Babiš: Je to snaha mě zlikvidovat a ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech

Ačkoli případ řešilo městské státní zastupitelství v Praze, takzvaný dohled nad celou kauzou od března tohoto roku držela šéfka pražských žalobců. V praxi Lenka Bradáčová kontrolovala kroky městského státního zástupce Jaroslava Šarocha, protože si na něj někdo z dotčených kauzou stěžoval. Jedná se o běžný postup, ke kterému musí vrchní státní zastupitelství přistoupit, pokud stížnost přijde. Bradáčová ale koncem června konstatovala, že Šarochův postup byl v pořádku, vyšetření podle ní probíhalo komplexně a stížnost tak byla úplně zbytečná.

Vcelku kriticky se ale tehdy opřela do průběhu vyšetřování, když řekla, že lidé od Babiše je obstruují a jeho doba je jen „hraničně akceptovatelná“.

Státnímu zástupci Šarochovi doporučila, aby případné zdržování vyšetřování razantně řešil. „Dozorovému státnímu zástupci bylo ze strany VSZ v Praze uloženo provedení konkrétních úkolů a zároveň byl upozorněn na povinnost aktivně uplatňovat všechny zákonné procesní instituty, pokud postoj některých subjektů může vést ke zbytečným průtahům v trestním řízení,“ uvedla Bradáčová posledního června.

Lenka Bradáčová v pátek odpoledne zaslala deníku Echo24 prohlášení, ve kterém uvádí, že „Vrchní státní zastupitelství není a nebylo ve vztahu k úkonům orgánů Policie ČR činné, ani nebylo o žádných úkonech informováno“.

Více čtěte zde: Babiš obstruuje vyšetřování Čapího hnízda, upozorňuje Bradáčová

Čtěte také komentář: Trestný čin jménem Čapí hnízdo

Z nového čísla Velká stavební revoluce. Do vlády míří zákon, který by měl vyřešit krizi bydlení

Echo týdne: Scruton, ministři a Velikonoce ● Analýza: Má sex nějakou budoucnost? ● Rozhovor: Macron z nás má strach ● Komentář: Agent, nebo užitečný idiot? ● Umění a kritika: Temný dinosaurus

Miliony za klikání myší E-sporty chtějí i na olympijské hry
SPECIÁL VÝLETY: Od vodníka k Babičce a ještě dál Po stopách Karla Čapka a Boženy Němcové
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.