Babiš obstruuje vyšetřování Čapího hnízda, upozorňuje Bradáčová

KAUZA ČAPÍ HNÍZDO

Babiš obstruuje vyšetřování Čapího hnízda, upozorňuje BradáčováNOVÉ
Farma Čapí hnízdo. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové příliš protahuje. Vyplývá to z tiskové zprávy uveřejněné na webu úřadu. Na konci března tohoto roku si na vyšetřování farmy někdo stěžoval, Bradáčová se svým úřadem tak musela mít nad celým šetřením dohled. Nyní potvrdila, že vše probíhá v pořádku a komplexně, ale že už se rozhodnutí příliš zdržuje.

„Je nutno konstatovat, že délka dosavadního řízení je jen hraničně akceptovatelná,“ uvedla Bradáčová na webu a dodala, že je zřejmé, že se někdo snaží celou věc zdržovat. „Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení,“ dodala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Lhůta, kdy má v případu padnout rozhodnutí, se neustále oddaluje. Odložení žádala policie a ke zdržení přispěl i dohled, který muselo Vrchní státní zastupitelství kvůli stížnosti udělat. Na konci března přitom Bradáčová serveru Echo24 uvedla, že to nebyl přímo předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který by si stěžoval, ačkoli se možný dotační podvod týká právě jeho. Právě Babiš má přitom největší zájem, aby k rozřešení nedošlo před podzimními parlamentními volbami.

Vyšetřování kauzy má na starosti městský státní zástupce Jaroslav Šaroch, jehož práci musela Bradáčová zkontrolovat. Výsledkem je, že Šarochovi nyní doporučuje, aby případné zdržování vyšetřování razantně řešil. „Dozorovému státnímu zástupci bylo ze strany VSZ v Praze uloženo provedení konkrétních úkolů a zároveň byl upozorněn na povinnost aktivně uplatňovat všechny zákonné procesní instituty, pokud postoj některých subjektů může vést ke zbytečným průtahům v trestním řízení,“ uvedla Bradáčová.

Bradáčová navíc Šarochovi v jeho postupu nic nevytkla. Vyšetření podle ní probíhá komplexně a je v pořádku. Stížnost tak byla úplně zbytečná. „Námitkám uvedeným v podnětu k výkonu dohledu osobami jednajícími jménem právnické osoby se vztahem k prověřované trestní věci nebylo možno přiznat jakoukoli důvodnost a o tomto závěru je podatel vyrozuměn,“ uvedla dále Bradáčová.

Kauzou Čapí hnízdo se zabývá nejenom policie, ale prověřuje ji také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofertu, který Babiš nedávno převedl do svěřenského fondu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kdo si stěžoval kvůli Čapímu hnízdu? Někomu se nelíbí vyšetřování

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se protahuje. Policie chce další půlrok

Evropská komise: Čechům selhal dohled nad dotacemi z Bruselu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články