Babiš: Je to snaha mě zlikvidovat a ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech

Policie žádá vydat ke stíhání Babiše a Faltýnka

Babiš: Je to snaha mě zlikvidovat a ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letechAKTUALIZOVÁNO
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš považuje policejní žádost o vydání k trestnímu stíhání, která byla dnes doručena do sněmovny, za útok na jeho osobu. Zároveň také odmítá jakékoliv pochybení v kauze Čapí hnízdo. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, jehož se žádost také týká, uvedl, že se vydání k trestnímu stíhání bránit nebude.

Andrej Babiš odmítá pochybnosti v kauze Čapí hnízdo. „Jde o zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat. O těchto plánech jsem poprvé slyšel už v dubnu, povídali si o tom poslanci ve sněmovně. Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ reagoval dnes Babiš pro Právo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Babiš se také podivuje nad načasováním celé kauzy. Upozornil, že jde o případ z roku 2008, a diví se, že se tím začala policie zabývat až po tolika letech.

V přímém vstupu pro ČT po 20. hodině pak Babiš řekl, že předpokládá, že jej poslanci vydají, a že s tím „nemá problém“. Na přímý dotaz však vyloučil, že by se vzdal kandidatury do sněmovních voleb. „Nic jsem neudělal,“ bránil se šéf ANO.

Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek pro Seznam Zprávy dnes potvrdil, že o žádosti policie ví. Vydání se prý bránit nebude.

Babiš v podvečer vydal prostřednictvím ČTK vyjádření k žádosti policie, aby ho Sněmovna vydala k trestnímu stíhání:
Vůbec mě to nepřekvapuje, čekal jsem, že mě budou chtít před volbami dostat na čemkoli. Je to politický boj, nic jiného. Po Praze jsem od ledna 2016 slýchal, že se to na mě připravuje. Je to dlouhodobě promyšlená akce. Napřed přišlo anonymní trestní oznámení a slyšel jsem, že zadání bylo, aby mě trestně stíhali nejpozději v dubnu 2017. Dokonce o tom mluvili poslanci ve Sněmovně.

Dostal to na starost ten „správný“ policajt, pan Nevtípil, který figuroval v kauze ukradené firmy Neograph kmotry podnikateli Sittovi. 23. 7. 2017 jsem byl na výslechu a na můj dotaz ohledně mého postavení mi policista odpověděl, že jsem v teto pseudokauze svědek!

Je to celé zmanipulované, trestní stíhání potřebovali načasovat před volbami, ve kterých jde o všechno. Protože buď tady budou dál ti tradiční politici nebo naši zemi povedou zodpovědní a nezkorumpovatelní lidé.

Čapí hnízdo je projekt z roku 2008! Proč to nikdo nezkoumal téměř 10 let a najednou, když jsem v politice, se na to podávají účelová trestní oznámení a policie to šetří?

Ten projekt byl x-krát kontrován, za hejtmanů Bendla a Ratha i za ministra financí Kalouska. Nikdy nebylo kontrolními orgány konstatováno pochybení v udělení dotace!

Nikdo z toho projektu neměl žádný profit, nebyla tam žádná korupce, naopak je to dlouhodobě ztrátový projekt, který slouží veřejnosti.
Jde jenom o politický boj, nikoli o korupční skandál, jak se z toho někdo snaží dělat. Je to poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a dlouhodobě plánovanou akcí mě kriminalizovat a zabránit mi kandidovat ve volbách v říjnu 2017.

Více čtěte: Policie žádá vydat Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Babiš je v souvislosti s Čapím hnízdem vyšetřován od sklonku roku 2015. Lhůta pro rozhodnutí se již několikrát odkládala. Naposledy se tak stalo na konci března tohoto roku. Na konci června se přitom vcelku kriticky do vyšetřování opřela pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Řekla, že lidé od Babiše vyšetřování obstruují a jeho doba je jen „hraničně akceptovatelná“.

Bradáčová s jejím úřadem prováděla od konce března nad vyšetřováním kauzy takzvaný dohled. V praxi kontrolovala kroky státního zástupce Jaroslava Šarocha, protože si na něj někdo z dotčených kauzou stěžoval. Jedná se o běžný postup, ke kterému musí vrchní státní zastupitelství přistoupit, pokud stížnost přijde. Bradáčová ale konstatovala, že je všechno v pořádku.

Souběžně s českým vyšetřováním probíhá také šetření v Bruselu, které vede Evropský úřad proti podvodům (OLAF).

Celá záležitost je přitom také politicky velmi citlivá a to zvláště s ohledem na blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Ty by měly proběhnout 20. a 21. října

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Čapí hnízdo připomíná dotační podvod

Vzdejte se sami mandátu, vyzývá Babiše a Faltýnka šéf ODS

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články