1 Policie žádá sněmovnu vydat Babiše a Faltýnka

Vzdejte se sami mandátu, vyzývá Babiše a Faltýnka šéf ODS

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Předseda ODS Petr Fiala vyzývá Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO), aby se sami vzdali svých poslaneckých mandátů a uvolnili tak vyšetřování ohledně dotačního čerpání na farmu Čapí hnízdo. Fiala také zdůraznil, že nechce z celé kauzy dělat politickou věc. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ale s postupem opoziční strany nesouhlasí.

Předseda ODS Petr Fiala navrhl Faltýnkovi i Babišovi, aby se zbavili svých mandátů „Chtěl bych za Občanskou demokratickou stranu a za poslanecký klub oběma navrhnout, aby se k tomu postavili čelem. Nechceme z toho dělat politickou záležitost,“ řekl Petr Fiala na tiskové konferenci.

„Vzhledem k tomu, jak krátký čas zbývá do voleb, by bylo nejlepší, aby se oba poslanci sami zbavili mandátu,“ řekl na závěr Fiala.

S tím ale nesouhlasí předseda strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Jsem přesvědčen, že jde o věc, kterou musí probrat výbor, a pak Poslanecká sněmovna rozhodne. Myslím si, že touto výzvou celou věc politizují,“ reagoval na výzvu šéfa ODS Bělobrádek.

Andrej Babiš v přímém vstupu pro ČT po 20. hodině řekl, že předpokládá, že jej poslanci vydají a že s tím „nemá problém“. Na přímý dotaz však vyloučil, že by se vzdal kandidatury do sněmovních voleb. „Nic jsem neudělal,“ bránil se šéf ANO. Jeho reakci čtěte ZDE.

Začátek pravé kampaně?

„Tak nám začala ta „pravá“ kampaň, policie chce vydat Babiše a Faltýnka a Zaorálek vyhlásil válku,“ napsal lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka na Twitteru. Narážel tak na Zaorálkův čtvrteční Tweet, ve kterém vyhlašuje válku levné práci. Sám ministr zahraničí za ČSSD byl z celé kauzy překvapený. „Je to závažné, ta kauza vyvolala velkou pozornost,“ řekl České televizi Zaorálek. „Ať se to řádně vyšetří, je to v zájmu všech,“ řekl Zaorálek.

Žádost o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání nechtěl blíže komentovat předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek. „My nevíme, co je v té zprávě napsáno. Záleží samozřejmě na tom, co je tam napsáno, záleží na jednání mandátového a imunitního výboru, který si sněmovna k tomuto účelu zřídila,“ řekl Miroslav Kalousek pro Radiožurnál.

Více o žádosti o vydání poslanců za ANO čtěte zde: Policie žádá vydat Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík poznamenal, že má k žádosti příliš málo informací. „Nicméně kauza Čapí hnízdo vyžaduje vyšetření a je v zájmu všech zúčastněných, aby byla řádně vyšetřena,“ napsal ČTK. Dodal, že poslanci STAN byli vždy pro vydávání poslanců, pokud nešlo o zjevnou šikanu a bránění poslanci vykonávat jeho mandát. „Což, myslím, není tento případ,“ uvedl. Ruku pro vydání by proto patrně zvedl. Věří, že voliči kauzu vyhodnotí správně. „Ale myslím, že Babišovy věrné to možná naopak semkne,“ doplnil.

KSČM bude hlasovat pro vydání

Předseda KSČM Vojtěch Filip poznamenal, že se k záležitosti nemůže věcně vyjádřit, protože obsah žádosti nezná. Stanovisko chce zaujmout po usnesení mandátového a imunitního výboru, zároveň bude chtít znát stanovisko výkonných orgánů strany a poslaneckého klubu. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik sám za sebe očekává, že komunističtí poslanci budou hlasovat pro vydání. Poznamenal, že poslanecký klub KSČM vždy, pokud „z toho vyloženě neplála snaha někoho dehonestovat“, souhlasil s vydáním k trestnímu stíhání.

Ironicky se ke kauze postavil kandidát na prezidenta Michal Horáček. „Babišova schopnost dostat se do všech médií je obdivuhodná. Ale s tímhle PR to už přece jen trochu přestřelil,“ uvedl na Twitteru. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zase na záležitost reagoval na Twitteru otázkou, jak se bude celá záležitost započítávat do volební kampaně. Odkazoval tak na spor, zda by měl prezident Miloš Zeman do nákladů na svou kampaň započítávat i své krajské cesty.

Babišova schopnost dostat se do všech médií je obdivuhodná. Ale s tímhle PR to už přece jen trochu přestřelil…

— Michal Horáček (@m_horacek) 10. srpna 2017

Žádost se projedná příští pátek

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna, vyplývá z pozvánky na jeho jednání.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Čapí hnízdo připomíná dotační podvod

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.