V Rusku zakázali operu od Wagnera. A lidé vyšli do ulic

Pravoslavné církvi se dílo nelíbilo

V Rusku zakázali operu od Wagnera. A lidé vyšli do ulicNOVÉ
Budova Novosibirské státní opery a baletu Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Vjera Děgtjarova
1
Svět
Echo24
Sdílet:

„Vzali umělcům právo na experiment,“ hřímal z pódia jeden z mluvčích směrem k tisícům protestujících Rusů v Novosibirsku. Lidé v neděli demonstrovali proti zákazu moderně pojaté opery Tannhäuser od Richarda Wagnera a také vyhazovu, který za ni dostal tamní ředitel Boris Mezdrič. Inscenace se totiž nelíbila pravoslavné církvi. O protestu informoval ruský server Tayga.info.

Dva až tři tisíce protestujících lidí zaplnily prostranství před budovou Novosibirské státní opery a baletu. V davu byli nejen mladí lidé, ale také mnoho starších osob. Někteří s sebou přivedli také malé děti. Sešli se, aby vyjádřili nesouhlas s nařízením ruských úřadů, které podle nich omezuje svobodu uměleckého projevu.

„Jsme lidé, kteří chtějí číst, co se jim líbí. Poslouchat, co chtějí. A koukat se na to, co jim sedí.“ Těmito slovy zahájil demonstraci jeden z organizátorů Stas Zacharkin. Na pódiu ho pak střídali intelektuálové i osobnosti z ruského kulturního života.

Jednou z nich byl například hudební skladatel a pedagog Roman Stoljar. Ministerstvo kultury podle něj porušilo ústavu i principy kulturní politiky. Demonstranti pak žádali dokonce rezignaci ruského ministra kultury Vladimira Medinského.

Čtěte také: Plán na rozkvět Ruska: propojit vlaky a dálnicí Evropu s USA

Protest dále podpořil alespoň na dálku režisér dramatického filmu Leviatan Andrej Zvjagincev, který získal letos Zlatý glóbus v kategorii cizojazyčných filmů. „Představení se hrálo čtyřikrát a bylo plno. Jinými slovy osm tisíc lidí tleskalo,“ řekl režisér, ale připustil, že několik negativních recenzí se objevilo. Přesto nechápal, proč je třeba takovou věc dávat k soudu.

Šéf Novosibirské státní opery a baletu a také režisér moderní inscenace Tannhäusera Timofej Kuljabin se totiž musejí kvůli opeře zodpovídat soudu za urážku víry. Kuljabin pojal osobu Ježíše Krista jako hrdinu erotického filmu, jehož režisérem se stal Tannhäuser jako hlavní hrdina opery. Proti tomuto podání protestovaly tisíce lidí.

Inscenace nepohoršila jen pravoslavnou církev, ale vyvolala v uplynulém týdnu také tažení proti novátorům. Tým odborníků Ústavu pro kulturní dědictví sestavil seznam nastudování klasických oper, která jsou podle jejich mínění nepřípustná. Na černé listině se ocitly například provedení Alexandra Sergejeviče Puškina Boris Godunov, Ruslan a Ludmila a Evžen Oněgin.

Čtěte také: Tajemný Putinův palác? Nové foto odhalil ruský opozičník

Ruská média naletěla aprílové eurozprávě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články