Levné tarify jako v Polsku? Někdy stačí i příbuzný na úřadu

Srovnání cen na ministerstvech

Levné tarify jako v Polsku? Někdy stačí i příbuzný na úřaduAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

Domov

Renáta Bohuslavová

Poté, co ministr financí Andrej Babiš (ANO) zveřejnil informace, že jeho zaměstnanci užívají datové služby od společnosti T-Mobile jen za 109 korun a volají za 54 korun měsíčně, se veřejnost ptá, jak je to možné? Běžný občan za stejné služby totiž zaplatí nejméně o 600 korun více. Babišovo ministerstvo však není zdaleka jediné, které takové levné služby pro své zaměstnance nabízí. Echo24 zjišťovalo, jak jsou na tom ostatní resorty.

Služby stejného operátora jako ministerstvo financí (MF) využívá například ministerstvo životního prostředí (MŽP), ministerstvo zahraničí nebo ministerstvo pro místní rozvoj. Neomezené volání, sms i mms mají na MŽP ve čtyřleté smlouvě zajištěné zaměstnanci za 97 korun, to je však podle informací ministerstva určeno jen pro zaměstnance, kteří volají více. Ostatní mají hlasový tarif za 1 korunu a k tomu platí 0,25 Kč/min a 0,30 korun za sms.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V běžných tarifech se naproti tomu cena za minutu volání pohybuje v rozmezí od 3 do 4 korun. K oběma výše uvedeným může být ještě aktivován datový balíček za 48 Kč pro komunikaci v rámci ČR s limitem 3GB. Výhodné tarify má na MŽP aktuálně 500 zaměstnanců.

Ministerstvo zahraničí stejně jako ministerstvo životního prostředí poskytuje dva typy SIM a ceny jsou taktéž stejné. Podle zástupkyně tiskové mluvčí Ireny Valentové jsou však všechny nabízené tarify určené výhradně pro zaměstnance, nikoliv pro rodinné příslušníky.

Smlouvu z roku 2013 s T-Mobile má i ministerstvo pro místní rozvoj, které ale podle informací ředitelky odboru komunikace Veroniky Vároši nemá žádný paušál na volání. K dispozici mají pouze hlasový tarif za 1 korunu a každá minuta je zpoplatněna 0,30 Kč/min, sms stojí 0,35 korun. Datový balíček 3GB stojí 60 korun za měsíc.

Výhody jen pro zaměstnance naopak neplatí v případě ministerstva školství, kde služby využívají i rodinní příslušníci. „Nastavení jednotlivých služeb a tím i výše limitu se liší u jednotlivých zaměstnanců v závislosti na dané pracovní náplni konkrétního zaměstnance a jeho pracovním zařazení,“ uvedlo pro Echo24 ministerstvo školství. Službu pro ně zajišťuje společnost Vodafone a pracovníci ministerstva mají nabídku neomezeného volání, sms a mms v ČR za 149 korun. K tomu navíc využívají 4GB internetu za 76 korun. Dohromady tedy za měsíc zaplatí jen 225 korun. Běžný občan oproti tomu u té samé společnosti za těch samých podmínek, které firma uvádí na svých stránkách, zaplatí až 999 korun.

Se společností Vodafone má rámcovou smlouvu na čtyři roky i ministerstvo práce a sociálních věcí. Vše podle jeho mluvčího Petra Sulka proběhlo na základě veřejné soutěže, které se zúčastnili tři největší tuzemští operátoři. Přesné částky ministerstvo sdělit nechtělo, jelikož firma informace označuje za své obchodní tajemství. Úspora resortu na zajištění mobilních hlasových a datových služeb však podle Sulka činí oproti předchozí smlouvě z r. 2012 přibližně 600 tisíc korun měsíčně. K roku 2016 ministerstvo eviduje 1030 aktivních SIM karet.

Jurečka se přepočítal, jeho zaměstnanci nevolají levněji než ti Babišovi

Vodafone zajišťuje služby i pro zaměstnance ministerstva zemědělství. Ačkoliv se ministr Marian Jurečka ve středu chlubil, že právě jeho resort dokázal vyjednat ještě lepší podmínky než Andrej Babiš a že jeho resort nabízí služby neomezeného volání za 50 korun měsíčně a 10GB dat za 70 korun, podle informací z jeho tiskového oddělení to tak není.

Čtete více: Babiš si naběhl. Výrokem o mobilních tarifech rozčílil veřejnost

Z těch vyplývá, že jeho zaměstnanci volají a píšou neomezeně v ČR za 60 korun a 3GB dat mají za 101 korun měsíčně. Každý zaměstnanec k tomu navíc ve smlouvě, jež je uzavírána na dva roky může aktivovat až pět datových a pět hlasových SIM karet. Aktuálně jich resort eviduje 722. Ministerstvo smlouvu se společností Vodafone uzavírá vždy na rok s tím, že cenu pravidelně prodlužuje. Poslední byla uzavřena v srpnu 2016.

Datové i hlasové služby od Vodafonu má i ministerstvo kultury, ty využívá 300 zaměstnanců. Možnost neomezeného volaní mají za 79 korun a 3GB dat za 69 korun. Cena se podle mluvčí ministerstva Simony Cigánkové odvíjí od skutečného užití. I to je tedy možný důvod, proč se objevují velké rozdíly mezi jednotlivými ministerstvy.

Smlouvu již z roku 2013 taktéž na čtyři roky se společností O2 má například ministerstvo průmyslu a obchodu. Jeho zaměstnanci mají neomezené volání, sms i mms za 103 korun měsíčně. K tomu mohou využít mobilní data 3GB za 83 korun měsíčně. Výhodný tarif na rozdíl třeba od ministerstva školství či zemědělství však využívají jen zaměstnanci resortu, ten celkově eviduje 2600 SIM karet.

Rámcovou smlouvu s O2 na dva roky od ledna 2017 uzavřelo i ministerstvo dopravy. Výhodných tarifů, kde neomezené volání, sms a mms jsou za 54 korun měsíčně a 5GB dat za 60 korun měsíčně, podle informací ministerstva využívá 385 zaměstnanců.

Nejvíce tarifů má Babiš

Z průzkumu serveru Echo24 tedy vyplývá, že stejně levné volání jako ministerstvo financí má i ministerstvo dopravy, naopak nejlevnější data za volání, sms, mms i 3GB data má ministerstvo životního prostředí. Zaměstnanci ministerstev však maximálně za volání a datové služby zaplatí 225 korun, zatímco zákazník s běžným tarifem u jednoho ze tří velkých operátorů ČR platí nejméně o 500 korun více.

Ještě doplňme, že celý resort ministerstva financí eviduje 10 777 hlasových a datových služby, což je nepoměrně více než v ostatních resortech. Záleží to ale především na množství institucí, které pod MF spadají. „Služební mobilní tarify jsou určeny výhradně zaměstnancům, a to výlučně k plnění jejich pracovních úkolů,“ uvádí pro Echo24 Jakub Vintrlík z oddělení vnější vztahy a komunikace ministerstva financí.

Tak jsme pro @MinFinCZ vyjednali levné mobilní tarify za polské ceny. Datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně 👍 https://t.co/qGtf5tkahc

Andrej Babiš (@AndrejBabis) 18. dubna 2017

Echo24 ve snaze o vysvětlení tak levných tarifů pro státní podniky i velké firmy oslovilo společnosti O2, Vodafone i T-Mobile. Ty na dotazy nereagovaly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.