Koho nechtějí mít Češi za sousedy?
Průzkum mínění
Největší odstup mají Češi k narkomanům, bydlet by vedle nich nechtělo 88 procent z nich. Zhruba tři čtvrtiny občanů odmítají za sousedy alkoholiky a občany s kriminální minulostí a asi dvě třetiny psychicky nemocné lidi. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které poskytlo jeho výsledky ČTK.
Určitý odstup k lidem jiné barvy pleti vyjádřilo 36 procent dotázaných. Třetina nechce bydlet vedle cizinců žijících v ČR. Ostatní skupiny obyvatel odmítají Češi ještě méně. Necelé čtvrtině vadí lidé jiného náboženského přesvědčení a pětině homosexuálové. Sedmnáct procent odmítá sousedit s kuřákem a deset procent s bohatým člověkem. Nejméně Čechů, a to čtyři procenta, nechce žít vedle starých nebo naopak mladých lidí.
Míra tolerance k jednotlivým skupinám se proti loňskému roku příliš nezměnila. O trochu více tolerantní jsou lidé k alkoholikům, za sousedy by je nechtělo 74 procent obyvatel, přičemž loni je odmítalo 78 procent, upozornilo CVVM.
V porovnání se situací před dvěma roky se ale podle CVVM výrazně snížila tolerance ve vztahu k lidem jiného náboženského vyznání, a to o 12 procentních bodů. Méně tolerantní než před dvěma lety jsou Češi i k cizincům žijícím v ČR. „Což lze považovat za důsledek migrační krize a množících se teroristických útoků spojených s radikálními islamisty v samotné Evropě, uvedlo CVVM.
Průzkum se uskutečnil od 7. do 14. března a zúčastnilo se ho 1079.