Zemřel autor duhové vlajky. Za práva gayů vlaje od roku 1978

Zemřel stvořitel legendárního symbolu

Zemřel autor duhové vlajky. Za práva gayů vlaje od roku 1978NOVÉ
Prague Pride. Foto:

Foto: Shutterstock.com

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Průvody za práva LGBT komunity jsou po celém světě barevné a veselé, a to i v oblastech, kde je komunita pronásledována. Může za to hlavně legendární duhová vlajka, která za práva sexuálních menšin vlaje téměř čtyřicet let. Její stvořitel Gilbert Baker tento týden v 65 letech zemřel, informoval list The New York Times.

Psal se rok 1978 a Harvey Milk, slavný gay aktivista a politik v San Fransiscu, požádal mladého umělce Gilberta Bakera, aby vytvořil emblém, který by reprezentoval blížící se průvod hrdosti. Baker tak spolu s dobrovolníky obarvil osm pruhů látek a sešil je dohromady – nová vlajka byla představena na průvodu hrdosti v roce 1978 v San Franciscu.

„Stáli jsme tam a sledovali jsme ostatní. Jak uviděli vlajku, jejich obličeje se rozzářily,“ vzpomínal Bakerův kamarád a gay aktivista Cleve Jones. „K tomu nebylo třeba vysvětlení. Lidé okamžitě věděli, že je to naše vlajka,“ dodal. To, co následovalo poté, však úsměvy zase srazily. O několik měsíců později byl totiž Milk, první otevřeně homosexuální politik v USA, zavražděn.

Vlajka byla původně složená z osmi barev, z nichž každá symbolizovala jiný aspekt života. Růžová symbolizuje sexualitu, červená reprezentuje život, oranžová je zdraví, žlutá symbolizuje slunce, zelená zrcadlí přírodu, tyrkysová reprezentuje umění, modrá symbolizuje mír a fialová duch. Od roku 1978 však vlajka prošla několika proměnami. Jako první byla vynechána růžová pro nedostupnost materiálu. Tyrkysová a modrá se pak sloučily do královské modři. V současnosti jsou tak k vidění především šestibarevné vlajky, objevují se ale i staré osmibarevné verze.

Čtěte také: Letošní Prague Pride přilákal skoro 40 000 lidí

„Když jsem viděl ty reakce, hned jsem věděl, že z toho něco bude. Nevěděl jsem co nebo jak – ale věděl jsem to,“ řekl později vynálezce vlajky Baker. Duhová vlajka se stala fenoménem, objevovala se všude od nejrůznějších suvenýrů po loga organizací a institucí. Především však vlaje na průvodech hrdosti po celém světě od Barcelony a Amsterdamu, kolébek práv sexuálních menšin, až po Čínu a další země, kde jsou tyto skupiny potlačovány. Ve střední Evropě poprvé zavlály po roce 1989.

Devátá barva: levandulová jako diverzita

Baker byl nalezen v pátek mrtev ve svém bytě v New Yorku ve věku 65 let. Baker, který se narodil v roce 1951 učitelce a soudci, se podle svých slov během dětství a dospívání vždy cítil jako vyvrženec, protože byl gay. Po škole narukoval do armády, kde sloužil jako lékař. Spolu s vojáky se pak dostal do San Francisca, kde se nakonec usadil. Město bylo totiž centrem pro boj za ženská práva a občanská práva, a Baker se konečně cítil jako mezi svými.

Umělec bude již navždy s vlajkou spojován, přestože se již neúčastnil masové produkce vlajky a odmítl si přivlastnit autorská práva na dílo. Považoval to za svůj dar světu. Před několika týdny Baker dokončil devítibarevnou vlajku k příležitosti 39. výročí stvoření duhové vlajky. K původním osmi barvám přidal levandulovou, která reprezentuje diverzitu.    

Čtěte také: Ultraortodoxní žid dostal doživotí. Na Gay Pride ubodal dívku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články