Roithová zazdila Teličku: Lobbista nemá v Evropské komisi co dělat

Roithová zazdila Teličku: Lobbista nemá v Evropské komisi co dělat 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Lidovecká místopředsedkyně Zuzana Roithová se sama do boje o post evropského komisaře za Českou republiku nenechala vtáhnout. Nebránilo jí to ale v tom, aby v rozhovoru pro ECHO24.cz zkritizovala adepta hnutí ANO, europoslance Pavla Teličku, jako etablovaného lobbistu, který podle ní nemá v Evropské komisi co dělat. Jako náhradu za sebe Roithová navrhla vysokého úředníka Rady Evropské unie Petra Blížkovského.

Jak dlouho jste se rozmýšlela, než jste Pavlu Bělobrádkovi na jeho nabídku řekla definitivní ne?

Nešlo o rozhodování jako spíše o hledání co nejlepšího řešení pro Českou republiku. Věřte, že jsem přesvědčena, že žádný nominant KDU-ČSL by nezískal podporu celé vlády. A že by to bylo špatně. Jsem o tom přesvědčena, aniž bych o tom komunikovala. Ale věřte mi, že jsem v politice delší dobu a mám svoje znalosti a zkušenosti. Současně jsem přesvědčena, že to není politická funkce. Velmi bych si nepřála, aby došlo na nějaké silové hlasování, kdy se dva koaliční partneři na něčem dohodnou proti tomu třetímu. Byl by to špatný obrázek této vlády.

Jak jste přišla na jméno Petra Blížkovského?

Když jsem se rozhodovala o kandidatuře do Evropského parlamentu, pracoval na ministerstvu zahraničí a měl na starosti evropské záležitosti. Rozhovor s ním a projednání některých otázek, které mi v době vstupování do Evropské unie nebyly jasné, mě přesvědčil, že budu kandidovat. Znám ho z tohoto titulu více než deset let.

Čtěte také: Roithová má Bruselu dost, na eurokomisaře navrhla čtvrté jméno

Jeho jméno není v české politice příliš známé. Evropský komisař sice nesmí reprezentovat zájmy své země, není toto ale v národní tahanici o při jeho výběru handicap?

Myslím, že naopak. Samozřejmě záleží na tom, jak se k tomu postaví jednotliví politici, kteří budou o výběru rozhodovat. A jak se k tomu postaví média. Když někdo kvalitním způsobem pracuje na Radě Evropské unie, je tu druhý nejvýše postavený Čech, 14 let se zabývá uvedenou problematikou a deset let je v této pozici na radě, tak bychom těžko hledali konkurenta. Ať už jde o teoretickou nebo praktickou znalost, navíc studoval evropská studia.

Pokud by vláda nominovala Pavla Teličku, došlo by skutečně k velkému problému při jeho schvalování v Evropském parlamentu. Bylo by to poprvé, kdyby se etablovaný oficiální lobbista s lobbistickou kanceláří stal členem komise. Myslím si, že by to byl opravdu velký problém.

Zmínila jste, že se zná s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Můžete to přiblížit?

Podrobnosti nevím. Ale když jsem s docentem Blížkovským hovořila, říkal, že s panem premiérem spolupracoval. Není to neznámá osoba.

Jak už je to dlouho, co jste ho oslovila, jestli by do boje o českého eurokomisaře šel?

To bych nekomentovala. Je to trochu osobní záležitost – hledání řešení, které by bylo optimální pro Českou republiku.

S panem Mertlíkem jsem se osobně nikdy nesetkala, znám ho z médií, těžko se k němu můžu vyjadřovat.

Když se podíváte na dva stranické nominanty, Pavla Telička za hnutí ANO a Pavla Mertlíka za ČSSD, pokud by se rozhodovalo jenom mezi nimi dvěma, ke kterému byste se přiklonila?

Pokud by vláda nominovala Pavla Teličku, došlo by skutečně k velkému problému při jeho schvalování v Evropském parlamentu. Bylo by to poprvé, kdyby se etablovaný oficiální lobbista s lobbistickou kanceláří stal členem komise. Myslím si, že by to byl opravdu velký problém. (Pavel Telička s tímto názorem, který má i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, opakovaně nesouhlasil. Poukázal na to, že lobbistickou minulost má za sebou například končící eurokomisařka Neelie Kroesová, pozn. red.) Česká republika by měla mít nominanta, který bude nejenom dobře odpovídat na otázky odborné, ale i ty ostatní. S panem Mertlíkem jsem se osobně nikdy nesetkala, znám ho z médií, těžko se k němu můžu vyjadřovat.

Čtěte také: Eurokomisař za Česko? Zemanovy sympatie má Telička

Přemýšlela jsem o řešení, které by bylo dobré pro Českou republiku. Proto jsem už před měsícem říkala, že nejde o to hledat jméno, ale začít jemně vyjednávat o možném portfoliu. A postavit si vysokou laťku, chtít místopředsedu Evropské komise. Když se podíváte na ostatní země, které jsou stejně velké a přistoupily před deseti lety, tak je na České republice řada. Je tu ale otázka jednání pana premiéra. Nominace jména předem, dřív, než se vyjedná eventuální post, je spíše naškodu než pozitivem.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz