1 REAKCE NA TERORISMUS V EVROPĚ

Duka: Mlčet či lhát? Civilizační sebevražda. Islám má násilné tendence

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

„Mlčet či lhát si o skutečných příčinách tohoto stavu, rovnalo by se už podílení se na sebevraždě této civilizace,“ komentoval napjatou atmosféru v Evropě po teroristických útocích kardinál Dominik Duka. Ve svém textu pro Parlamentní Listy píše, že vražda francouzského kněze byla mementem všem, kdo se snažili předchozí dění bagatelizovat.

Čtěte také: Duka: Chcete milion uprchlíků? Vzdejte se čtvrtiny svých příjmů

„Pro nás, katolíky, má tato hrozná vražda ještě další rozměr, je totiž svatokrádeží,“ napsal Duka, 36. pražský arcibiskup, a pokračuje: „Jsem zastáncem dialogu mezi náboženstvími a souhlasím s papežem Františkem, že nelze dělat rovnítko mezi islámem a terorem. Připomínám ale také slova papeže Františka v rozhovoru pro francouzský La Croix (podle Vatikánského rozhlasu): „Není možné otevírat brány iracionálním způsobem.“

Duka se ve svém zamyšlení zaměřil i na (ne)podobu křesťanství a islámu. „Nemyslím si, že primární je tu dnes strach z islámu jako takového, nýbrž z Islámského státu a jeho dobyvačné války, která je částečně vyvozena z islámu,“ píše Duka a znovu připomíná slova papeže Františka, která říkají, že idea dobývání náleží k duchu islámu. Stejně by se ale dal interpretovat závěr Matoušova evangelia – Ježíš vysílá své učedníky do všech národů.

Závěr evangelia zní: „Jděte tedy, učiňte ze všech národů učedníky a křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého a učte je zachovávat, co jsem vám předepsal.“ Duka rozporuje papežovu zmínku o podobnosti ducha křesťanství a islámu tím, že podle něj Ježíš nepředepsal učedníkům dobývání světa, ale hlásání radostné zvěsti o spáse, kterou Boží syn přináší, a o poselství přikázání lásky k Bohu a bližním.

„Islám v sobě skutečně skrývá násilné tendence a je třeba povzbuzovat ty, kdo stojí na opačné straně i jako věřící mohamedáni,“ píše Duka, který v úřadu vystřídal Miloslava Vlka. Dodal, že souhlasí s výzvou arcibiskupa Lebruna z pohřbu zavražděného kněze. „Ne, nejsme pomstychtiví, nechceme zlo odplácet zlem, násilí násilím. Láska však musí být provázena i prosbou o dary Ducha svatého, zvláště dar rozumu a rady,“ připomněl Duka arcibiskupovu výzvu.

Závěrem Duka vyzval k tomu, aby se lidé spíše modlili za oběti, než aby hledali omluvy a výmluvy pro teroristy. „Mohlo by se snadno stát, že zatímco se budeme přetahovat na svém dvorku, za jeho ohradou se budou dít věci tak závažné, že na ně nakonec ani nestačíme zareagovat,“ zakončil svůj text.

Čtěte také: Politici s uprchlíky selhali, odtrhli se od voličů, píše Duka

Z nového čísla Proč právě Černobyl? Seriál, který vyvrací módní poučky o „kulturní apropriaci“

Echo týdne: Fotbalista, privatizace a Scruton ● Komentář: Žádný audit neroste do nebe ● Svět: Rakouská zabijačka ● Fenomén: Když nemůžete věřit vlastním očím ● V bublině: Letenky zdarma? Nikdy, nenávistnice

 

Vyrůstá v Bronxu Trump v sukních? Co hlásá Alexandria Ocasiová-Cortezová
Z každé lampy čtyři zásuvky na auta Primátor Prahy Zdeněk Hřib hájí utajená hlasování rady
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.