1 Kritický kardinál

Politici s uprchlíky selhali, odtrhli se od voličů, píše Duka

NOVÉ

Témata: ,

Při řešení krizí, jako je ta uprchlická, selhávají poslední dobou jak politici, tak elity. Tato poměrně tvrdá slova napsal kardinál Dominik Duka na svých internetových stránkách v reakci na teroristické útoky ve Francii. Politici by podle něj měli přejít konečně od slov k činům a při přijímání uprchlíků je vyzývá ke zdrženlivosti. Text přináší deník ECHO24.cz v celém znění.

Člověk sledující dlouhodobě situaci na politické scéně se nemůže zbavit silného dojmu, že v posledních měsících selhávají při řešení uprchlické krize jak politici, tak elity. Jedna konference stíhá druhou, není týdne, aby se dvakrát nesešli čelní představitelé té či oné části Evropy či světa, ale skutky jsou málo zřetelné.

O to zřetelnější je ovšem kritika na adresu těch, kdo si dovolili mít jiné mínění, než zmíněné elity z politického světa. Dnes se, žel po strašných zprávách posledních hodin, ukazuje, že řada nepříjemných a nepřijímaných varovných hlasů měla prostě pravdu. Více jak před deseti lety už přinesl ĎaS článek francouzského autora Gillese Kepela, který burcuje Evropu a hovoří o událostech, které právě nastaly. Podobně i tajné služby už tři roky varují vlády před podobnými scénáři.

Výzvy ke zdrženlivosti, obezřetnosti a používání rozumu při přijímání uprchlíků byly zesměšňovány. Otevřená náruč se začala zavírat teprve v posledních týdnech, kdy už i každý prostší občan viděl, že není možné, aby miliony lidí vpluly do Evropy jen za vidinou materiálně lepšího života. Pomoc válečným uprchlíkům je opravdu naší povinností, jak občanskou, tak křesťanskou. Ale znovu opakuji, že máme užívat rozum při rozlišování těch, kdo pomoc potřebují a kdo jen využívají situace k přemístění do Evropy.

Popravdě řečeno se domnívám, že značná část vedoucích evropských politiků se docela odtrhla od svých voličů, které potřebuje jen v kampaních před volbami. Na jejich názory, hlasy a potřeby v dalších letech už příliš nereflektují. Snad by stála za připomínku situace, kdy na Londýn za druhé světové války padaly bomby a královna matka vyrazila do ulic s faktickou pomocí postiženým. Připomenu i obdobnou situaci Říma, kdy papež Pius XII. se také vydal mezi obyvatele Říma s pomocí poté, co byl Řím bombardován. Dnešní politici při podobném útoku zamíří rychle do krytu, odkud všechno řídí. Možná se začas projdou 50 metrů ulicí střeženou tisícovkami policistů. Mezi lidmi je ale tak nějak málo vidíme.

Jsem zarmoucen a šokován z obětí v Paříži. Modlím se za ně a doufám a věřím, že tyto životy nebyly položeny nadarmo. Možná tato těžká chvíle přiměje politiky k realističtějšímu pohledu na svět a k nalezení skutečných řešení a přejdou od slov k činům. Vítám v této souvislosti uměřený postoj většiny našich státních představitelů, kteří se snaží o vyrovnaný a dlouhodobě reálný pohled na tento nepochybně největší problém, před nímž Evropa posledních desetiletí stojí.

Čtěte také: ON LINE: Francouzská odveta: nálet na baštu islamistů Rakka


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.