2 Reakce na atentáty

Francouzská odveta: nálet na baštu islamistů Rakka

, SLEDUJEME ON LINE

Témata: , , , ,

Francouzské vojenské letectvo provedlo v noci rozsáhlý nálet na syrské město Rakka, které je baštou extremistů z Islámského státu. Letecké údery zasáhly velitelské středisko, náborové středisko džihádistů, sklad zbraní a výcvikový tábor, oznámilo v neděli večer francouzské ministerstvo obrany.

Bombardování přišlo dva dny poté, co teroristé spáchali v Paříži sérii krvavých útoků. K nim se přihlásil právě Islámský stát, o jeho účasti jsou přesvědčeny i francouzské úřady.

Kromě samostatně zpracovaných zpráv o pařížských útocích přinášíme i tento on-line, ten předchozí z pátku a soboty najdete tady. On-line zpravodajství z neděle najdete zde.

SLEDUJEME ON-LINE

11:18 Strůjcem útoků byl Belgičan marockého původu

Strůjcem pátečních teroristických útoků v Paříži je údajně Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud. S odvoláním na nejmenované francouzské představitele o tom informují francouzská média. Abaaouda poslal v červenci v nepřítomnosti belgický soud na 20 let do vězení za verbování muslimských radikálů pro boj v Sýrii.

10:59 Belgická policie provedla razii v bruselské čtvrti Molenbeek

Policisté v Belgii v pondělí dopoledne provedli rozsáhlou razii v Bruselu ve čtvrti Molenbeek. Francouzský list Libération s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že tu měl bydlet hlavní organizátor útoků Abdelhamid Abaaoud. Molenbeek je brána jako problémová a zanedbaná čtvrť Bruselu, ve které se soustředí mladí muslimové.

10:30 Když nezavřeme hranice, Schengen se rozpadne, míní Babiš

Vnější hranice schengenského prostoru se podle ministra financí Andreje Babiše musí uzavřít. V opačném případě podle něj hrozí, že se schengen rozpadne. „Lidi vezmou spravedlnost do vlastních rukou a může dojít k totální katastrofě,“ řekl Babiš. Podrobnosti najdete​ zde.

10:37 Na jednoho z útočníků byl vydán mezinárodní zatykač

Pařížský prokurátor během tiskové konference dále dodal, že sebevražedný útočník Samy Amimour byl v hledáčku francouzských bezpečnostních služeb. Formálně byl vyšetřován již od října roku 2012. Tehdy totiž policie odhlalila, že muž plánoval odjet do Jemenu. Na podzim 2013, kdy porušil podmínky propuštění na kauci, byl proti němu vydán mezinárodní zatykač. Policie nyní zadržela tři rodinné příslušníky Samyho Amimoura.

10:24 Policie identifikovala další dva útočníky

Francouzský prokurátor oznámil, že se policii podařilo identifikovat další dva útočníky. Sebevražedný útočník ze stadionu Stade de France se jmenoval Al Mohammad a bylo mu 25 let. Druhým identifikovaným je útočník z klubu Bataclan. Samy Amimour byl 28 let starý a bydlel na předměstí Paříže Drancy.

10:15 Syrský pas zůstává záhadou

Pravost syrského pasu, který se našel u těla jednoho z útočníků před stadionem Stade de France, není možné ověřit. Napsala to agentura Reuters s odkazem na francouzské vyšetřovatele. Podle údajů z dokladu měl pas patřit muži, který přišel do Evropy přes ostrov Leros.

9:56 Cameron: Na boj s IS uvolníme více peněz

Britský premiér David Cameron v pondělí prohlásil, že britská veřejnost musí v reakci na páteční útoky ,,ukázat odhodlanost a dál žít své životy“. Současně oznámil, že vláda poskytne britským bezpečnostním službám na pomoc v boji proti hrozbám Islámského státu speciální finanční zdroje. Uvolené peníze jim dovolí najmutí až 1900 pracovníků.

9:50 Francouzské děti na cestě do školy prochází kolem míst pátečních hrůzných událostí


9:36 Několika útokům jsme zabránili, řekl Valls

Premiér Francie Valls bez dalšího upřesnění uvedl, že francouzské zpravodajské služby od léta zabránily několika útokům a že policie ví o dalších připravovaných útocích ve Francii i jinde v Evropě.

9:14 V Lyonu prý policisté našli raketomet

Francouzský premiér Manuel Valls uvedl, že policie v noci podnikla na 150 razií. V Lyonu policisté zadrželi pět lidí a podle médií zabavili několik zbraní, prý také raketomet.​​​

8:50 Mohou přijít další atentáty, varuje Francie

Francie se musí připravit na to, že v nadcházejícím období může čelit dalším atentátům. Uvedl to dnes francouzský premiér Manuel Valls. Tato hrozba podle něj platí i pro ostatní evropské státy. Páteční série útoků v Paříži byla podle něj naplánována v Sýrii. „Budeme ještě dlouho žít s touto hrozbou. Je třeba se na to připravit. Země může čelit dalšímu úderu v příštích dnech, týdnech,“ řekl Valls podle AFP v rozhlasové stanici RTL.

7:55 Pustili jsme podezřelého, přiznala policie

Francouzská policie už v sobotu ráno nakrátko zadržela bruselského rodáka Salaha Abdeslama, podezřelého ze spolčení s islamistickými teroristy, kteří v pátek večer uskutečnili koordinované útoky v Paříži. Místní policie jej zběžně zkontrolovala na hranicích s Belgií u města Cambrai a nechala projet, řekli policejní činitelé agentuře AP.

22:35 Francie provedla nálet na baštu Islámského státu.

Francouzské letectvo v neděli bombardovalo syrské město Rakka, kde má svoje sídlo extremistická organizace Islámský stát. Podrobnosti o náletu najdete zde.

21:55 Mrtvých je opět 129, navýšení bilance neplatí

Pařížské zdravotnické úřady večer vrátily bilanci pátečních útoků na počet 129. Pár hodin předtím se zvýšila na 132, ale to prý nebylo založené na správných informacích.

20:59 Uprchlíci z Drahonic odsoudili útoky v Paříži, přerušili hladovku

Uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku odsoudili teroristické útoky v Paříži. Z úcty k utrpení Evropanů prý přerušili svou hladovku. Jejich prohlášení dnes poskytla ČTK Marie Heřmanová, mluvčí dobrovolníků, kteří s uprchlíky spolupracují. Hladovku zahájili v úterý kvůli obavám z deportace z Česka čtyři desítky běženců, převážně Iráčanů.

„My, uprchlíci zadržovaní v detenčním zařízení v Drahonicích, tvrdě odsuzujeme zločinný a zbabělý čin který vykonala zločinná skupina, která sebe sama nazývá Islámský stát,“ uvedli migranti v prohlášení a vyjádřili svou soustrast obětem. Zraněným přejí rychlé uzdravení. „I my jsme byli terorizováni zločiny stejné skupiny ve své zemi a to je důvodem našeho útěku do bezpečí a míru v zemích svobody a demokracie,“ stojí v prohlášení.

20:44 Iráčtí zpravodajci den před atentáty varovali koalici před útoky

Iráčtí zpravodajci den před atentáty v Paříži varovali koalici států před hrozícími útoky Islámského státu (IS). Zjistila to agentura AP. Irák prý poslal hlášení, podle kterého velitel IS abú Bakr Bagdádí nařídil útok na koaliční státy, kteří bojují proti IS v Iráku a v Sýrii, a na Írán a na Rusko. Atentáty se prý měly odehrát „v následujících dnech prostřednictvím bombových útoků, zabíjení nebo braní rukojmí“. Žádné konkrétní datum nebo místo v hlášení ale prý není zmíněno. Francouzský bezpečnostní činitel AP řekl, že francouzští zpravodajci dostávají podobná sdělení „každý den“.

Leteckého úderu se zúčastnilo deset stíhacích letounů, které shodily 20 bomb. Stroje startovaly z Jordánska a Spojených arabských emirátů.

„První zničený cíl používal DAEŠ (arabská zkratka pro IS) jako velitelský post, náborové středisko džihádistů a sklad zbraní a munice. Druhý cíl ukrýval výcvikový tábor teroristů,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Podle nepotvrzených zpráv ze sociálních sítí po francouzském náletu přestala fungovat ve městě Rakka elektřina a byly přerušeny dodávky vody. Žádné civilní oběti ale do pozdních hodiny nebyly hlášeny.

IS loni vyhlásil na části Sýrie chalífát a tamní město Rakka se stalo jeho střediskem. Organizace ovládá podle odhadů až polovinu syrského území. Jde ale o jeho řídce obydlené oblasti, většinu velkých měst na západě drží v rukou stále Damašek.

Čtěte také: ON-LINE: Panika v Paříži. Jeden útočník stále prchá

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.