Britové překazili šest atentátů. Nejvíc od útoků z 11. září

Otevřený rozhovor se šéfem MI5

Britové překazili šest atentátů. Nejvíc od útoků z 11. záříNOVÉ
Andrew Parker. Foto: Foto: www.mi5.gov.uk
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britské kontrarozvědce se v uplynulém roce podařilo včas odhalit a zmařit šest plánovaných teroristických útoků. V neobvykle otevřeném rozhovoru pro BBC to uvedl současný šéf tajné služby MI5 Andrew Parker. Dodal, že je to nejvyšší počet plánovaných útoků za podobné časové období od 11. září.

Parkerův živě přenášený rozhovor pro BBC, ve kterém se jako vůbec první úřadující ředitel MI5 rozmluvil o své práci, se z velké části točil kolem bezpečnostní situace Británie. Podle Parkera je teroristický útok v současné době jednoznačně nejvážnější hrozbou, jíž Spojené království čelí – už podle dřívějších zpráv kontrarozvědky existuje „vysoká pravděpodobnost“, že k nějakému dojde.

Šéf tajné služby uvedl, že jen za uplynulých 12 měsíců jeho podřízení odhalili šest plánovaných teroristických útoků, které radikálové chtěli provést na území Británie. Upřesnil, že je to nejvíce plánovaných útoků v jednom roce, kolik jich za svoji 32letou kariéru v tajných službách pamatuje: „Můžu s jistotou říct, že je to nejvyšší číslo od 11. září.“

V souvislosti s teroristickými útoky se řeč stočila i na sledování elektronické komunikace. Britští zákonodárci totiž v současné době připravují novou legislativu, která upřesní okolnosti, za nichž bude možné začít sledovat internetovou a telefonickou komunikaci podezřelého. Parker zde uvedl, že MI5 musí „pečlivě vybírat“ a zaměřovat své sledování na „nejostřejší hrozby“.

„Nemůžeme odhalit vše“

Protože je západní veřejnost po aféře kolem Edwarda Snowdena extrémně citlivá na sběr elektronických dat, Parker kvapně upřesnil, že MI5 nemá zájem „prohlížet životy občanů“. Dodal ale, že sledovat elektronickou komunikaci je nezbytné, protože teroristé své útoky plánují čím dál častěji prostřednictvím internetu. Zároveň vyzval poskytovatele internetu, aby upozorňovali příslušné orgány na jakékoli potenciální hrozby.

V této souvislosti Parker zmínil vraždu vojáka Lee Rigbyho, kterého na ulici ubodali dva černoši muslimského vyznání. Šéf tajné služby sdělil, že MI5 nemůže sledovat všechny, i kdyby snad chtěla. „Nemůžu vám garantovat, že odhalíme a zastavíme vše, nemůžeme je sledovat neustále,“ řekl k tomu v rozhovoru pro BBC. Zároveň odmítl častý argument odpůrců sledování, totiž že špehováním vláda jen zavdává příčiny k další radikalizaci muslimů.

Andrew Parker se do čela britské kontrarozvědky dostal v březnu roku 2013, kdy vystřídal Sira Jonathana Evanse. V prostředí zpravodajských služeb se pohybuje více než 32 let. Vystudoval přírodní vědy na Univerzitě v Cambridge a je otcem dvou dětí.

Čtěte také: Bankovní účty, mobily... Tajné služby toho budou vědět víc

Nový špionážní skandál: USA prý špehovaly i francouzské prezidenty

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články