Při zátahu na uprchlíky zadrželi Slováci českého spisovatele

FALEŠNÝ POPLACH V BRATISLAVĚ

Při zátahu na uprchlíky zadrželi Slováci českého spisovatele
Český spisovatel Jan Němec. Foto: Foto: Wikipedia.org
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Přestože v souvislosti s přehnanými obavami z uprchlíků bývá v zahraničí zmiňována především Česká republika, Slováci na tom nejsou o moc lépe. Přesvědčil se o tom například předseda české Asociace spisovatelů Jan Němec, kterého v Bratislavě zadrželi policisté, když se s mobilním telefonem v ruce potloukal kolem izraelské ambasády. Informoval o tom i slovenský Denník N.

„Začalo to sice podivně, ale nevinně. Nedávno mě ráno kdovíproč napadlo, že už jsem mnoho let neviděl živou žirafu, a rozhodl jsem se, že se na ni půjdu podívat do ZOO,“ uvedl Němec na svém facebookovém profilu, jak všechno začalo. Po návštěvě ZOO se odebral na autobusovou zastávku a chtěl se vrátit domů.

Protože však do odjezdu autobusu zbývala ještě nějaká doba, Němec se rozhodl, že se projde po okolí. S mobilním telefonem v ruce se procházel kolem zastávky a zapisoval si nějaké poznámky, když k němu přistoupil neznámý muž v civilu. Policista se českého spisovatele zeptal, co tam dělá a zároveň ho vyzval, aby mu ukázal doklady.

Němec, který na Slovensku bydlí v rámci tvůrčího stipendia, si však s sebou do ZOO vzal jenom bratislavskou tramvajenku. Policista ji podle Denníku N, který o případu informuje, nechtěl uznat jako plnohodnotný doklad a ironicky se českého spisovatele zeptal, „kolik takových si dokáže vyrobit“. Zároveň ho upozornil, že se nachází v „chráněné zóně“.

Spisovatel se podle vlastních slov pokusil zaprotestovat, ale slovenský policista nechtěl o ničem slyšet a dovedl ho do nedaleké administrativní budovy. „Po cestě se zajímal, jestli mám u sebe nějakou zbraň, například nožík nebo vidličku,“ uvádí k tomu Němec, který zároveň popřel, že by u sebe nějakou zbraň měl.

V budově ho policista začal prohlížet detektorem kovů a za chvíli na místo dorazily dvě uniformované policejní hlídky. Až po příchodu policistů se Němec dozvěděl, že onou „chráněnou zónou“, na kterou ho upozorňoval muž v civilu, je izraelská ambasáda, která sídlí v nenápadné administrativní budově, kolem níž se předtím potloukal s mobilem v ruce.

Policie hledá ‚Araby, Syřany a uprchlíky‘

Policisté se ho prý začali ptát odkud je. Němec jim podle vlastních slov po pravdě odpověděl, že je z Česka stejně jako jeho rodiče. Zároveň jim řekl, že v Bratislavě bydlí v rámci tvůrčího stipendia a nabídl jim, že jim může ukázat doklady u sebe doma. Policisté o tom však nechtěli slyšet a převezli ho na stanici, kde se ho podle jména, příjmení a rodného čísla pokusili najít v databázi. Zároveň ho podle vlastních slov obviňovali, že si budovu ambasády fotil.

Když se jim to nedařilo najít spisovatele v databázi, Němec se znovu nabídl, že jim může ukázat doklady u sebe doma. Policisté na to nakonec kývli a odvezli spisovatele domů. „Však víte, co se děje ve světě,“ řekli prý Němcovi, aby zdůvodnili, proč tak naléhavě potřebují ověřit jeho totožnost. „Doma jsem jim ukázal občanku, zažertovali, jestli tedy jsem napojen na IS, řekl jsem, že maximálně na IS (informační systém) Masarykovy univerzity, a tím to celé skončilo,“ popsal Němec rozuzlení nevšedního incidentu.

Přestože případ zadrženého novináře může působit spíše humorně, slovenská policie podle Denníku N v těchto dnech provádí rozsáhlé kontroly cizinců. V souladu s výrokem premiéra Fica, že úřady budou monitorovat „každého muslima, který se nachází na území Slovenské republiky“, příslušníci kriminální policie obešli několik penzionů a hotelů Banské Štiavnici a Kremnici, tedy dvou oblíbených destinacích turistů na středním Slovensku.

Policisté se podle Denníku N majitelů ubytovacích zařízení ptali, jestli u nich bydlí „Arabové, Syřani nebo uprchlíci“. „Šlo jim o to, jestli u nás nejsou utečenci a mluvili o nich velmi negativně, že jsou to vrahové a znásilňovači,“ popsala slovenskému listu průběh kontrol zaměstnankyně penzionu v Kremnici. Na její odpověď, že v současnosti ubytovává jen občana Švýcarska, se prý policisté zeptali, „jestli náhodou není jiného původu než švýcarského a jestli nevypadal jinak“.

Dnes třiačtyřicetiletý spisovatel Jan Němec studoval sociologii a religionistiku na Masarykově univerzitě a také divadelní dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění. Pracuje jako redaktor časopisu a nakladatelství Host, pravidelně přispívá do týdeníku Respekt. Je dramaturgem literárního pořadu U zavěšené knihy na ČT art. Od roku 2014 je předsedou nově vzniklé Asociace spisovatelů. Syn spisovatele Ludvíka Němce je v současné době předsedou Asociace spisovatelů. V roce 2013 vydal román Dějiny světla, což je beletrizovaný životopis českého fotografa Františka Drtikola. Jan Němec za tento čtenáři i kritikou ceněný román obdržel cenu Česká kniha, Cenu Evropské unie za literaturu a byl nominován na Magnesii Literu v kategorii próza i Cenu Josefa Škvoreckého.

Čtěte také: ‚Chodí tu snědý uprchlík s puškou.‘ Policie našla kominíka

Romské děti šly na exkurzi. Uprchlíci! hlásili místní na policii

Sdílet:

Související články

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články