3 jeden mrtvý, osm lidí v nemocnici

Dodávka v Londýně najela do muslimů odcházejících z mešity

, , AKTUALIZUJEME

Témata: ,

V blízkosti mešity Finsbury Park na severu Londýna dnes v noci najela do chodců dodávka. Při útoku zahynul jeden člověk a dalších deset lidí utrpělo zranění. Oznámila to policie, která podle britské premiérky Theresy Mayové k tomuto incidentu přistupuje jako k potenciálnímu teroristickému útoku. To později potvrdila i ministryně vnitra Amber Ruddová. Za řízení Mayové se uskuteční zasedání výboru pro mimořádné situace. Britská muslimská rada uvedla, že dodávka úmyslně najela do muslimů odcházejících z mešity.

Dva zranění byli podle policie ošetřeni na místě a dalších osm bylo převezeno do nemocnic. Řidiče dodávky zadrželi lidé na místě, následně ho zatkla policie. Je to osmačtyřicetiletý muž. Byl převezen do nemocnice, kde lékaři vyšetří jeho duševní zdraví.

Incident před mešitou Finsbury Park byl podle policie nahlášen krátce po 1:20 SELČ. Bílá dodávka najela do davu muslimů, kteří opouštěli modlitby. Muslimové právě zažívají postní měsíc ramadán, kdy se od úsvitu do západu slunce musí postit. Na místo vyrazily vozy záchranné lékařské služby. 

Očití svědci pro Fox News řekli, že muž, který s dodávkou najel do lidí, poté vystoupil z auta a křičel: Chci zabít všechny muslimy. Přihlížející lidí ho podle svědectví z místa drželi na zemi do příjezdu policie. To, že by útočník někoho ohrožoval nožem – jak tvrdila některá britská média, se zatím nepotvrdilo.

Britská premiérka Theresa Mayová řekla, že se jedná o „strašný incident“ a že soucítí se všemi zraněnými a záchranáři, kteří pomáhali na místě. Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že ho incident naprosto šokoval.

Londýnský starosta ráno slíbil, že do ulic bude vysláno více policistů s cílem uklidnit obyvatele, zejména muslimy dodržující muslimský postní měsíc ramadán. „Stejně jako hrozné útoky v Manchesteru, Westminsteru a na londýnském mostě je to také útok na všechny naše sdílené hodnoty tolerance, svobody a úcty,“ prohlásil zároveň Sadiq Khan.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Incident navazuje na sérii útoků, k nimž letos v Británii došlo.

Osm lidí zemřelo a 50 dalších bylo zraněno, když 3. června tři islamisté najeli autem do lidí u London Bridge a pak pobodali noži lidi v okolních barech a restaurací.

Dva týdny předtím zabil sebevražedný atentátník v Manchesteru 22 lidí po koncertě americké popové hvězdy Ariany Grande.

Pěl lidí přišlo o život při útoku 22. března u Westminsterského mostu v Londýně. Útočník nejdřív najel autem do lidí na mostě a pak ubodal policistu, než byl zastřelen.

Čtěte také: 

Londýnský terorista se snažil dostat do ochranky Wimbledonu

Teroristé z Londýna chtěli místo dodávky použít náklaďák

Vzpomínky na Německý podzim Uplynulo 40 let od dramatu kolem teroristické organizace RAF. Lze její zločiny srovnávat s těmi islamistickými?
Blade Runner 2049: noir jen tak napůl Pokračování kultovního snímku je úchvatná podívaná, ale kam zmizela filozofie?
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.